ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

אלמונים התנקשו הלילה (שבת) במהנדס הפלסטיני פאדי אל-בטש בבירת מלזיה, קואלה לומפור. לפי דיווחים מקומיים, מפקד משטרת קואלה לומפור אמר כי היורים תועדו במצלמות אבטחה ממתינים על אופנוע דקות ארוכות לפני הירי. לדבריו, אחד החשודים פתח באש מקרוב ואל-בטש נהרג מיד.

לפי מקורות פלסטינים, מפקד המשטרה אמר שהשניים ירו יותר מעשרה כדורים ונמלטו על האופנוע. המהנדס נפגע בראשו ובפלג גופו העליון. מפקד המשטרה אמר כי קסדות כיסו את פני החשודים, וכי החוקרים מנסים לזהות את לוחית הרישוי של האופנוע.

אל-בטש

סגן ראש ממשלת מלזיה אחמד זאיד חמידי הודיע כי נבחן החשד ש"סוכנים זרים" היו מעורבים במותו של אל-בטש. "יכול להיות שיש קשר לסוכנויות ביון זרות", ציין, והוסיף ששני הגברים שירו למוות במהנדס בפתח מסגד היו גברים לבנים שנהגו באופנועים מסוג BMW. 

חמאס הודיע שאל-בטש הוא מדען החבר התנועה. לפי דיווחים בכלי תקשורת פלסטיניים, משפחתו של אל-בטש, וכן חאלד אל-בטש, בכיר בג'יהאד האיסלאמי, האשימו את המוסד בהתנקשות. אביו מוחמד אל-בטש אמר בראיונות לתקשורת בעזה: "אני רואה במוסד אחראי להתנקשות בבני".

זירת הירי בקואלה לומפור

ממשפחתו של אל-בטש נמסר: "אנו תובעים משלטונות מלזיה לבצע חקירה מהירה ומקיפה". קרוביו הודיעו כי פנו למלזיה ולשגרירויות פלסטין ומצרים כדי להחזיר את גופתו ואת בני משפחתו לרצועה. לפי המשפחה, אל-בטש אמור היה להמריא מחר לטורקיה לכנס מדעי בתחום האנרגיה.

בהודעת חמאס נכתב כי התנועה "מודיעה על מותו של  אחד מבניה הצדיקים, ממדעני פלסטין הצעירים בן עיר ההתנגדות ג'באליה. יד שפלה התנקשה בחייו היום לפנות בוקר בעיר קואלה לומפור בעת שהיה בדרכו לתפילת הבוקר. החלל הצטיין ביצירתיות מדעית ויש לו הרבה זכויות בתחום. הוא השתתף בוועידות בינלאומיות בתחום האנרגיה והיה דוגמה להטפה לאיסלאם ולפעילות למען הסוגיה הפלסטינית".

המועצה המוסלמית המייעצת במלזיה קראה לחקור את ההתנקשות. "הרג פלסטינים בוצע בכמה מדינות וכלל מעורבות של המוסד", מסרה לפי דיווח בכלי תקשורת מקומי. 

לפי סוכנות הידיעות ספא, המזוהה עם החמאס, אל-בטש עבד במלזיה בשנים האחרונות כמרצה באוניברסיטה פרטית, היה אימאם והיה פעיל בעמותות מוסלמיות, שבהן My Care ו-i4Syria. לפי הדיווחים, אל-בטש היה מהנדס חשמל ומומחה לאנרגיה. הוא התגורר במלזיה בשנים האחרונות, ולפני כן היה תושב ג'באליה בצפון הרצועה. אל-בטש היה נשוי ואב לשלושה ילדים. 

בשנים האחרונות נחשפו שני מקרים של פעילות הזרוע הצבאית של חמאס במלזיה. לפי כתב אישום מ-2015 נגד פלסטיני ששב לגדה בתום לימודיו, חמאס מכשיר במלזיה סטודנטים פלסטינים, תושבי הגדה המערבית, לפעילות בזרוע הצבאית של הארגון. במבצע "צוק איתן" ב-2014 נעצר ברצועה פעיל חמאס שנשלח למדינה לאימונים בפיגועים באמצעות מצנחי רחיפה, האשמה שמלזיה הכחישה. ב-2013 נרשם הישג לחמאס כשראש ממשלת מלזיה ביקר ברצועה

ב-2016 יוחסה לישראל התנקשות במוחמד א-זווארי, מהנדס התעופה שנורה למוות בתוניסיה. הזרוע הצבאית של חמאס הודתה כי א-זווארי היה חבר הזרוע ומראשי התוכנית לפיתוח מטוסים ללא טייס של הארגון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ