חיילים שהיו מעורבים בירי במפגינים בעזה תושאלו; חלקם פנו לייעוץ משפטי

צוות התחקיר המטכ"לי בודק מקרים בהם יש חשד לחריגה מהוראות הפתיחה באש, כגון הרג הנער בן ה-15 מוחמד איוב והצלם יאסר מורתג'א, ויבחן גם את מוכנות החיילים

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיילים בגבול עזה, לפני כשבועיים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

מנגנון הבדיקה המטכ"לי, בראשות תת אלוף מוטי ברוך, החל לתשאל חיילים שפעלו בהפגנות בגבול עזה בשבועות האחרונים. בצה"ל לא מפרטים בשלב זה כמה מהתקריות בהן נהרגו מפגינים מירי צה"ל יתוחקרו.

הצוות בודק מקרים בהם יש חשד לפרשנות יתר של הוראות הפתיחה באש, ואירועים נקודתיים ורגישים כמו מותו של הצלם יאסר מורתג'א, שנורה בחזהו למרות שלבש אפוד עם הכיתוב "Press", ומותו של הנער מוחמד איוב בן ה-15. מקרים בהם נורו חברי חוליות חמושות שהיו בדרכן לפיגוע, לא ייחקרו על ידי הצוות ובפיקוד דרום יסתפקו בתחקיר מבצעי פיקודי.

צוות החקירה לא יבדוק רק את השימוש בירי במהלך ההפגנות, אלא גם את מוכנות החיילים לפעילות מבצעית. האימונים וההכשרה שעברו החיילים ייבחנו, בנוסף לשאלה האם צה"ל הביא את החיילים לגדר לאחר שהבינו את המשימה והתכוננו לה כראוי.

למרות שבצה"ל מנסים לשדר עסקים כרגיל, בשטח הדברים אינם כך. חלק מהחיילים והקצינים שנקראו לתחקיר או כאלה שסבורים שייקראו אליו בהמשך כבר פנו לייעוץ משפטי. על פי הפקודה, התחקיר המטכ"לי נשאר בידי הצבא ואינו יכול לשמש כנגד החייל או הקצין אם יוגשו כתבי אישום או שתיפתח חקירה פלילית של משטרה צבאית. 

ממצאי התחקיר יועברו לפרקליטות הצבאית והיא תקבע אם יש לפתוח חקירה פלילית. אם תיפתח חקירה, המשטרה הצבאית תחל את איסוף החומרים שלה באופן עצמאי מבלי להיחשף לדברים שסיפרו החיילים והקצינים לצוות התחקיר. ההערכה היא שאם תיפתח חקירה פלילית, כמות הבקשות לסיוע משפטי תעלה באופן ניכר מכפי שהיא כיום. בחלק מהמקרים, המפקדים בשטח הם אלו שפנו לייעוץ משפטי כדי להעביר לחיילים את זכויותיהם ומשמעות התחקיר הביטחוני.

הלילה (שני) מתו שני פלסטינים נוספים שנפצעו בהפגנות בגבול עזה, כך על פי משרד הבריאות בעזה. אחד ההרוגים נפצע קשה מירי בבטנו ביום שישי האחרון, והשני נפצע מירי בראשו בשבוע הראשון של ההפגנות. בכך עלה ל-39 מספר הפלסטינים שנהרגו מאש חיה של צה"ל בהפגנות. דובר משרד הבריאות בעזה, ד"ר אשרף אלקודרה, אמר היום כי בבתי החולים עדיין מאושפזים מאות פצועים, מתוכם 138 שנשקפת סכנה לחייהם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ