נעה לנדאו
נעה לנדאו

דוברת משרד החוץ של צרפת הגיבה היום (שני) בחריפות לשאלת עיתונאי בעניין עמדתה של צרפת ביחס להפגנות בגבול רצועת עזה, ואמרה כי ארצה מתנגדת ל"ירי חסר הבחנה" של ישראל על מפגינים. מניין ההרוגים בהפגנות השבועיות בגבול רצועת עזה עלה הלילה ל-39, אחרי שנקבע מותם של שני פלסטינים. כך לפי הרשויות בעזה.

"צרפת מגנה את מות חמשת ההרוגים בימים האחרונים. אנחנו חוזרים על דרישתנו לאיפוק מצד הרשויות הנוגעות לדבר, ולשימוש פרופורציונאלי בכוח לפי החוק ההומניטרי הבינלאומי", נכתב בהודעה, "אנו מזכירים להן את חובתן להגן על אזרחים, בפרט קטינים, ואת זכותם של הפלסטינים להפגין בשלום".

להודעה המלאה של משרד החוץ הצרפתי

במהלך סוף השבוע, האיחוד האירופי קרא לחקור את מותו של מוחמד איוב בן ה-15 שנורה למוות ברצועת עזה. קודם לכן אמר השליח המיוחד של ממשל טראמפ לתהליך השלום הישראלי-פלסטיני, ג'ייסון גרינבלט, כי ישראל חוקרת את מותו של איוב.

מנגנון הבדיקה המטכ"לי, בראשות תת אלוף מוטי ברוך, החל לתשאל חיילים שפעלו בהפגנות בגבול עזה בשבועות האחרונים. כך התפרסם היום. בצה"ל לא מפרטים בשלב זה כמה מהתקריות בהן נהרגו מפגינים מירי צה"ל יתוחקרו.

הצוות בודק מקרים בהם יש חשד לפרשנות יתר של הוראות הפתיחה באש, ואירועים נקודתיים ורגישים כמו מותו של הצלם יאסר מורתג'א, שנורה בחזהו למרות שלבש אפוד עם הכיתוב "Press", ומותו של הנער מוחמד איוב בן ה-15. מקרים בהם נורו חברי חוליות חמושות שהיו בדרכן לפיגוע, לא ייחקרו על ידי הצוות ובפיקוד דרום יסתפקו בתחקיר מבצעי פיקודי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ