המדינה מקימה שכונה לכוחות הביטחון על שטח שהופקע מפלסטינים במזרח ירושלים

השכונה צפויה לקום על שטח שהופקע מתושבי צור באהר בשנות ה-70. כחלק מעבודות הבנייה, אנשי ההוצאה לפועל ורשות מקרקעי ישראל הגיעו אתמול לשטח ועקרו עשרות עצי זית

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השטח הצמוד לצור באהר, אתמול
ניר חסון
ניר חסון

המדינה החלה אתמול (שני) בעבודות להקמת שכונה חדשה עבור יוצאי מערכת הביטחון על שטח שהופקע מתושבי השכונה צור באהר במזרח ירושלים. השכונה תוקם בצמוד לשכונת ארמון הנציב על קרקעות שהופקעו מתושבי השכונה בשנות ה-70. כחלק מהעבודות, אנשי ההוצאה לפועל ורשות מקרקעי ישראל הגיעו אתמול לשטח ועקרו עשרות עצי זית. 

בשכונה מתוכננות להיבנות 180 יחידות דיור המיועדות לאנשי משטרה וכוחות הביטחון. במשך עשרות שנים לא השתמשה המדינה בשטח. אך לפני כחמש שנים החליטה הממשלה להקצות קרקע בירושלים לאנשי כוחות הביטחון ולאחר מכן הודיעה רשות מקרקעי ישראל כי השכונה תוקם על האדמה שהופקעה.

מפת השכונות במזרח ירושלים

האגודה לזכויות האזרח עתרה נגד ההחלטה לבית המשפט העליון, בטענה שמדובר באפליה נגד הציבור הערבי. עם זאת, בג"ץ דחה את העתירה לאחר שהמדינה ענתה שכ-20% מהמשרתים בכוחות הביטחון הם "בני מיעוטים". בתנועת שלום עכשיו מדגישים כי אין כמעט אף פלסטיני תושב ירושלים בכוחות הביטחון, כך שבפועל השכונה מיועדת לישראלים בלבד.

משרד השיכון הכין תוכנית להקמת השכונה ולפני ארבע שנים הגישה רשות מקרקעי ישראל תביעת פינוי נגד בעלי הקרקע - משפחת נימר מצור באהר. בני המשפחה נטעו במהלך השנים 6 דונם של עצי זית. המדינה ניצחה בתביעה לאחר שהשופט אלעזר נחלון קבע כי היה על המשפחה להתנגד להליכי ההפקעה כאשר נעשו בשנות ה-70 ולא 40 שנה מאוחר יותר.

פינוי מטע הזיתים בצור באהר, אתמולצילום: רשות מקרקעי ישראל

בהודעת רשות מקרקעי ישראל שפורסמה היום נאמר: "מאחר והפולשים לא התפנו, מפקחי רשות מקרקעי ישראל ביצעו הליך הוצאה לפועל במקום בליווי שוטרים ולוחמי מג"ב ובעזרת ציוד מכני והנדסי. המפקחים תפסו חזקה בקרקע ופינו את העצים מהמקום. השטח נוקה והוכן לשיווק ושילוט המתריע מפני פלישות הוצב במקום".

על פי ההודעה, 60 עצי הזית שנעקרו ננטעו מחדש בגן לאומי בירושלים. בזמן הקרוב תשווק הקרקע בצור באהר. יואב ששון, מנהל מרחב ירושלים בחטיבה לשמירה על הקרקע ברשות מקרקעי ישראל, מסר: "הפולשים הגיעו ביום בהיר למקום ונטעו בו עצים תוך שניסו לקבוע עובדות בשטח. הרשות ניהלה מאבק משפטי בסופו נקבע כי הם פולשים ועליהם לפנות את העצים בעצמם, אך נמנעו מלעשות זאת, ולכן המפקחים נאלצו לפנות את העצים מהקרקע כדי לאפשר את שיווקה. ניהלנו מבצע מיוחד להעתקת כ-60 עצי זית בוגרים מהקרקע, באישור מיוחד של פקיד היערות ועם ציוד מתאים. המפקחים השיבו למאגר הקרקעות הציבורי את השטח עליו יוקמו הבניינים שיהוו פתרון מגורים למשפחות רבות המעוניינות להקים את ביתם במקום".

משלום עכשיו נמסר: "לא מדובר כאן בהפקעה לגיטימית לצרכי ציבור אלא בהפקעה פסולה שלוקחת קרקע מציבור אחד, הפלסטינים, ומקצה אותה לציבור הישראלי. את המציאות המכוערת הזאת יוכל שגריר ארצות הברית לראות מחלון השגרירות ששוכנת במרחק של כקילומטר בלבד מכרם הזיתים שנעקר: מציאות של ירושלים מחולקת, של אפליה ושל קיפוח".

צור באהר, 2015צילום: אמיל סלמן

במקביל, לא רחוק מצור באהר החלו העבודות להקמת כביש הגישה החדש לשגרירות האמריקאית. אתמול אישרה ועדת הכספים של עיריית ירושלים את התקציב להקמת הכביש בסך 5.7 מיליוני שקלים שהועברו ממשרד השיכון. בהחלטה תמכו כל חברי הוועדה מלבד חברת האופוזיציה ד"ר לורה ורטון ממרצ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ