שוטר מג"ב שירה למוות בנער פלסטיני במחסום ביתוניא נידון לתשעה חודשי מאסר

בן דרי הורשע בעסקת טיעון בגרימת מוות ברשלנות ובפציעה בנסיבות מחמירות, והודה שירה בנדים נווארה ב-2014 מבלי שנשקפה סכנה מיידית לחייו

יותם ברגר
ג'קי חורי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דרי, במרכז, בבית המשפט המחוזי בירושלים, היום
דרי, במרכז, בבית המשפט המחוזי בירושלים, היוםצילום: אמיל סלמן
יותם ברגר
ג'קי חורי

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר היום (רביעי) תשעה חודשי מאסר בפועל על בן דרי, שוטר מג"ב לשעבר שירה למוות בנדים נווארה, בן 17, במחסום ביתוניא ב-2014.  בנוסף, על דרי נגזרו שישה חודשי מאסר על תנאי ופיצויים בסך 50 אלף שקל. מהעונש ינוכו החודשיים בהם שהה דרי במעצר. השופט דניאל טפרברג אמר בהקראת גזר הדין כי "מעשה הנאשם חמור", וכי "דרגת רשלנותו ברף גבוה ומחייבת מאסר בפועל". בפועל, גזר השופט על דרי עונש שנמצא ברף הנמוך בתחום הענישה של העבירה - בין שמונה חודשים לשנתיים מאסר.

בגזר דינו קבע השופט דניאל טפרברג כי שיתוף הפעולה שהוביל להסדר הטיעון והיעדר עבר פלילי של הנאשם, כמו גם העובדה שהיה נתון תחת פיקוח אלקטרוני במשך שנה, נזקפו לזכותו של דרי. השופט ציין כי דרי "היה שוטר מצטיין ודאג לפקודיו. סובביו העריכו אותו כאדם וכחבר".

בתגובה לגזר הדין אמר ל"הארץ" אביו של נווארה, סיאם: "לא הופתענו מהעונש המגוחך כי מאז שנחתמה עסקת הטיעון ידענו שזה הכיוון". הוא הוסיף: "מעניין שנער כמו אחמד מנאסרה מורשע ומקבל 13 שנים בעוד ארי שרצח - ואני משוכנע שהוא רצח בכוונה תחילה - מקבל תשעה חודשים, ועוד בשיא החוצפה אני שומע שהם שוקלים לערער על חומרת העונש".

האב אמר עוד: "הבן שלי נרצח בדם קר, הבאנו עדויות והבאנו סרטונים ואפילו הוצאנו את גופתו מהקבר ועשינו נתיחה - שמבחינתנו זה היה כאילו נרצח שוב - וכל זה לא שכנע את בית המשפט. בסופו של דבר אנחנו מתמודדים מול מערכת שלמה שמפלה על רקע גזעני ומקבלת החלטות שרחוקות מהצדק שנות אור, ולכן תמיד מצב של אי שקט יוליד אלימות".

מיקום התקרית

דרי הורשע בינואר אשתקד בגרימת מוות ברשלנות ובפציעה בנסיבות מחמירות במסגרת הסדר טיעון. במקור האשימה המדינה את דרי בהריגה, אולם חזרה בה מהאישום בהסדר הטיעון. פרקליטו של דרי מטעם ארגון חוננו, עו"ד ציון אמיר הגדיר את גזר הדין "שמחה מהולה בעצב". לדברי אמיר, "שמחה על התוצאה, אחרי שנוכה לחלוטין מאשמת ההריגה, ואת זה צריך להדגיש. אנחנו לא אוהבים העמדה לדין של לוחמים בנסיבות האלה. בסופו של דבר אפשר לברך על המוגמר. הוא יירצה כמה חודשים וישים את הפרשה הזו מאחוריו. אני מבחינתי לא הייתי מגיע להסדר הטיעון הזה אבל רצון הלקוח כבודו".

דרי טען כי סבר שהוא יורה כדורי גומי בלבד, אף שבפועל ירה לעבר נווארה כדורים חיים. הוא הודה בהסדר הטיעון שירה בכל מקרה שלא כדין, שכן לא נשקפה סכנה מיידית לחייו בזמן הירי. הפרקליטות מצדה ויתרה על האשמה בירי חי. 

משפחתו של נדים נווארה בבית המשפט המחוזי בירושלים, היום
משפחתו של נדים נווארה בבית המשפט המחוזי בירושלים, היוםצילום: אמיל סלמן

לפי כתב האישום המקורי, שהוגש בנובמבר 2014, דרי שירת כמפקד כיתה בפלוגה ל"ח של משמר הגבול, המוצבת במחנה עופר. ב-15 במאי 2014, בהפגנות יום הנכבה, הוצבה הפלוגה בביתוניא בכמה עמדות. בשעה 11:00 היה דרי במרפסת המשקיפה לציר המוביל מביתוניא לגדר ההפרדה ולמעבר סחורות שיש במקום, יחד עם שוטרים אחרים ומתעד צבאי.

עוד צוין בכתב האישום המקורי כי לפי ההנחיות שקיבלו השוטרים, הם היו אמורים לירות כדורי גומי לעבר המפגינים. ברשות דרי היה רובה אם־16 עם רומה, מתקן שמחברים לנשק, לירי כדורי גומי. כדי לירות את כדור הגומי, היתה ברשותו מחסנית מסומנת באדום, שבה כדורים חסרי קליע. בשעה 13:45, ארבע דקות אחרי שנווארה יידה אבן לעבר הכוחות, דרי ירה לחזהו כדור וגרם למותו.

נדים נווארה (במרכז) רגע אחרי שנורה בביתוניא, ב-2014
נדים נווארה (במרכז) רגע אחרי שנורה בביתוניא, ב-2014צילום: Reuters

לאחר התקרית טענו החיילים שהיו במקום כי לא ירו אש חיה כלל, אלא השתמשו בכדורי גומי וירו רימוני גז והלם בלבד. בתחקיר התקרית שנערך בפיקוד המרכז התברר כי הכוח שירה כדורי גומי השתייך למג"ב, וקצין בצבא טען כי חיילי התותחנים באזור לא ירו כדורי גומי במהלך ההפגנה. עם זאת, תוצאות נתיחת גופתו של נווארה הוכיחו כי נעשה שימוש באש חיה, ולפי מומחים שהשתתפו בנתיחה נמצאו סימנים ברורים בגופתו המראים כי הוא נהרג מכדור חי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ