על רקע התעצמות סין והאיום הצפון קוריאני, יפן מתקרבת לישראל

בצל האשמות בשחיתות בארצו, ראש ממשלת יפן שינזו אבה מבקר בישראל וברשות הפלסטינית. על הפרק: ביטול אזהרת המסע וקידום טיסות ישירות בין ישראל ליפן

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שינזאו אבה בירדן, אתמול
שינזאו אבה בירדן, אתמולצילום: KHALIL MAZRAAWI/אי־אף־פי

ראש ממשלת יפן שינזו אבה ורעייתו אקי הגיעו אמש (שלישי) לביקור בן יומיים בישראל וברשות הפלסטינית בליווי משלחת אנשי עסקים יפנים. זהו ביקורו השני של אבה בישראל, שלוש שנים מאז ביקורו הראשון בינואר 2015 וארבע שנים בדיוק מאז ביקורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו במדינה במאי 2014. אבה החל את ביקורו בפגישות ברמאללה. בהמשך הוא צפוי לסייר ביריחו בפרויקט מתחם התעשייה המשותף לישראל ולפלסטינים בחסות ירדן ובמימון יפני. לאחר מכן ייפגש עם נתניהו והשניים יסעדו, יחד עם רעיותיהם, ארוחת ערב.

נתניהו ידון עם אבה בין היתר בחשיפת מסמכי הגרעין האיראניים ובהתפתחויות בתוכנית הגרעין של בקוריאה הצפונית. בין הסוגיות הנוספות שיעלו בביקור גם קידום קו לטיסות ישירות בין המדינות על בסיס ההסכם העקרוני שנחתם ב-2016 וטרם מומש בפועל. בישראל לוחצים על יפן גם לשנות את אזהרת המסע שלה לאזור כדי לשפר את יחסי התיירות, או לכל הפחות להפריד בין ישראל לשטחים, כפי שעושות מדינות אחרות בעולם ובהן ארה״ב. בחודשים האחרונים מתרבים ביפן הדיווחים על חשדות נגד אבה בשתי שערוריות של קידום מקורבים ובטוקיו מתקיימות הפגנות הקוראות להתפטרותו.

שינזו אבה נוחת בישראל, אתמולקרדיט: שיראל ורדי

היחסים הדיפלומטיים בין ישראל ליפן ותיקים: השגרירות הישראלית הראשונה נפתחה במדינה כבר ב-1952, אולם לא נחשבו להדוקים במיוחד. לאורך השנים הושפעו היפנים רבות מהחרם הערבי על ישראל, בין היתר בשל תלות משמעותית במקורות אנרגיה חיצוניים. לפי נתוני משרד החוץ הישראלי, כמעט 90% ממקורות האנרגיה של יפן נמצאים במזרח התיכון. מסיבה זו חששו חברות יפניות מקשר עסקי עם ישראל, ויפן היתה אחת המדינות האחרונות שהפסיקה לציית לחרם. יחסיה עם ישראל החלו להשתפר במידה מסוימת אחרי ועידת מדריד. תרמה ליחסים המורכבים גם המדיניות הפציפיסטית ביפן מאז מלחמת העולם השנייה, שבמרכזה הימנעות מהתערבות במשברים ביטחוניים ברחבי העולם. מדיניות זו הובילה במידה מסוימת גם לאמפתיה יפנית כלפי הפלסטינים.

תחת שלטונו של אבה, הנחשב ללאומני יותר, ובצל התעצמותה של סין והאיום הצפון קוראני, החלה יפן לשנות מעט את גישתה. תקציב הביטחון הוגדל, קודמה חקיקה לצמצום ההגבלות על הצבא ומדיניות החוץ הפכה אסרטיבית יותר. במקביל, ירדו מחירי הנפט ועמם ההשפעה הערבית. את השינויים ניצלה ישראל להידוק הקשר במישורים שונים בהם מודיעין, ביטחון, מסחר, טכנולוגיה ותיירות.

שינזו אבה ומחמוד עבאס, אתמולצילום: ABBAS MOMANI/אי־אף־פי

אחת מנקודות המפנה שמזכירים לעתים קרובות דיפלומטים ישראלים היא האסון בפוקושימה, אז הושיטה ישראל סיוע משמעותי שנמשך תקופה ארוכה, למשל בטיפול בילדים הסובלים מפוסט-טראומה וסיוע חקלאי באזורים בהם הקרקע מזוהמת. במישור הכלכלי אבה הוביל מאמץ לחילוץ ארצו מקיפאון כלכלי גם על ידי חתימת חוזי סחר עם מדינות רחוקות, בהם באחרונה גם ישראל - בעיקר בתחומי החדשנות והטכנולוגיה. לדברי סמנכ"ל אסיה ופסיפיק במשרד החוץ, גלעד כהן, האמון על המשך שדרוג היחסים, "עוד לא מיצינו את הפוטנציאל ביחסים עם יפן, יש דרך ארוכה בפיתוח ההשקעות וגם תחום התיירות למשל, אבל אני שמח מאוד שיש קפיצת מדרגה אדירה בשנים האחרונות".

מאז ביקוריהם ההדדיים של ראשי הממשלות, נחתמה ב-2015 החלטת ממשלה לקידום היחסים בין המדינות ורכבת אווירית של לא פחות מעשרה שרים משני הצדדים טסו מאז לביקורים. מהצד הישראלי ביקרו ביפן בין היתר איילת שקד (הבית היהודי), ושרי הליכוד ישראל כץ, צחי הנגבי ומירי רגב. כל אחד מהם קידם הסכמים ומזכרי הבנות בתחומו (השקעות, סייבר, תחבורה, ספורט ועוד). על פי נתוני משרד החוץ, ההשקעות היפניות בישראל זינקו מאז הפגישות בשנים 2015-2014 לא פחות מפי 20. נציגות מסחרית ישראלית שנייה נפתחה בעקבות זאת באוסקה.

בדומה ליחסים עם הודו, נתניהו משתדל להבליט את ההיבט האישי ביחסי הידידות בין המנהיגים. הודו משמעותית גם עבור יפן: במקביל לחששות מסין וקוריאה הצפונית, מחזקים בטוקיו את הברית עם תת-היבשת ההודית. יפן היא המשקיעה הזרה הרביעית בגודלה בהודו. נושא נוסף שמקרב את המדינות הוא האיום הגרעיני, האיראני מצד אחד והצפון קוראני מנגד, שמעלה סוגיות משותפות כגון איומים של טילים ארוכי וקצרי טווח.  

בנושא הסכסוך עם הפלסטינים עדיין נוטים היפנים להצביע נגד מדיניות ממשלת נתניהו במוסדות הבינלאומיים. בין היתר במועצת זכויות האדם. משנת 2003 גם החלה השקעה יפנית כספית עצומה ברשות הפלסטינית בסך 1.6 מיליארד דולר עד כה. בשנת 2006 החל פרויקט המתחם התעשייתי המשותף ביריחו. ביום ראשון האחרון פגש שר הכלכלה אלי כהן בירדן את שר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מאליכי, שר החוץ של יפן טארו קונו והשר לשיתוף פעולה אזורי של ירדן, עמאד פאחורי והארבעה דנו בקידום היוזמה היפנית להרחבת המתחם. הפרויקט, JAIP Jerico Agro Industrial Park, כולל כרגע תשעה מפעלים ויפן מעוניינת להרחיב את הפרויקט ל-32 מפעלים שיעסיקו כ-5,000 עובדים. המיקום נבחר מכיוון שהוא קרוב לגשר אלנבי ולירדן, והרשות הפלסטינית תוכל לייצא ממנו סחורות לעולם הערבי ובעיקר למדינות המפרץ. על כן נקרא הפרויקט גם "מסדרון השלום".

צוות המו"מ של ארה"ב, בראשות ג'ייסון גרינבלט, הפעיל בשנה האחרונה לחץ רב על ישראל לשדרג ולייעל את התפעול במעבר אלנבי ומדינות אירופיות התגייסו למימון הפרויקט. באחרונה אף הציעו היפנים לארח את נתניהו ואת יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס יחד עם חברי צוות המו"מ האמריקאי לפסגת שלום ביפן. הצעה עליה ייתכן שיחזרו בפגישות היום.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ