נתניהו על נאומו של עבאס: "שיא של בורות וחוצפה, נשאר מכחיש שואה"

ראש הממשלה יצא נגד הצהרתו של עבאס שהשנאה ליהודים באירופה נבעה מעיסוקם בריביות ובבנקים. האיחוד האירופי: דברים לא מקובלים שמשחקים לידי מי שלא רוצים בפתרון שתי המדינות

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה לנדאו
נעה לנדאו

ראש הממשלה בנימין נתניהו יצא היום (רביעי) נגד נאומו של יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס בפתיחת המועצה הלאומית ביום שני. "אבו מאזן נשא עוד נאום אנטישמי. בשיא של בורות וחוצפה, הוא טען שיהודי אירופה נרדפו ונרצחו לא בשל היותם יהודים, אלא מפני שעסקו בהלוואות בריבית", אמר. "אבו מאזן שוב מדקלם את הסיסמאות האנטישמיות הבזויות ביותר. כנראה שמכחיש שואה נשאר מכחיש שואה. אני קורא לקהילה הבינלאומית לגנות את האנטישמיות החמורה של אבו מאזן, שהגיע זמנה לחלוף מן העולם".

במשרד החוץ אמרו כי הם "דוחים בשאט נפש את תוכנו של הנאום האנטישמי ומכחיש השואה של מחמוד עבאס". מהמשרד נמסר כי עבאס התבטא "באופן שלא ניתן לתארו אלא כאנטישמי וכהכחשת שואה, בהאשימו את היהודים בשואתם ובהשמדתם, תוך שימוש בסטריאוטיפים והאשמות הלקוחות מהלקסיקון של האנטישמיות הקלאסית".

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, כתב בעמוד הטוויטר שלו כי "יצא האנטישמי מהשק". "אבו מאזן, אדם קטן ולא רלוונטי, חושף בימיו האחרונים כראש הרשות הפלסטינית מה באמת הוא חושב על מדינת ישראל ועל היהודים. האיש, שמממן משפחות של מחבלים שטבחו וטובחים בנו, יירשם בדפי ההיסטוריה כמכחיש שואה, גזען ומסית, אם בכלל".

האיחוד האירופי אמר בתגובה לאמירותיו של עבאס כי "הנאום שנשא הנשיא הפלסטיני כלל דברים בלתי מקובלים בנוגע לשואה והלגיטימיות של ישראל. רטוריקה כזאת רק תשחק לידיהם של אלו שלא רוצים בפתרון של שתי מדינות, שהנשיא עבאס שב והביע בו תמיכה". מוקדם יותר התייחס לנושא גם השליח של ארה"ב למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, וכתב שעל כולם לגנות אותן בכל תוקף. "הן מצערות מאוד ומכאיבות מאוד", הוסיף, "על בסיס כזה לא ניתן לבנות שלום".

שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן תקף גם הוא את נאומו של עבאס. "אבו מאזן הגיע לשפל חדש כשייחס את הטבח של יהודים במשך השנים ל'התנהגותם החברתית, הקשורה לריביות ובנקים'. מי שחושב שישראל אשמה בעובדה שאין שלום, שייחשוב שוב", כתב פרידמן.

תגובתו של פרידמן מהווה שלב נוסף ביחסים העכורים בינו ובין יו"ר הרשות הפלסטינית, בצל משבר חסר תקדים בין הפלסטינים לוושינגטון. שורת החלטות, ובהן העברת שגרירות ארצות הברית לירושלים וקיצוץ התקציב מאונר"א, הביאה לשיא את המתיחות בין הצדדים, ובאה לידי ביטוי גם בחילופי הדברים הקשים בין פרידמן - בעל קשרים ענפים בהתנחלויות ובבית אל - לעבאס.

בינואר אמר עבאס כי הסכם אוסלו נגמר וכי כל משא ומתן בין ישראל לפלסטינים יהיה אך ורק בחסות בינלאומית. "אני אהיה חד וברור - לא נקבל עוד את החסות האמריקאית על התהליך המדיני והמשא ומתן", אמר אז עבאס. "טראמפ מאיים להפסיק את הסיוע לרשות כי הכשלנו את המשא ומתן. ייחרב ביתכ, מתי התחלנו משא ומתן?". באותו הנאום, אמר כי השגריר פרידמן "הוא מתנחל שמתנגד למונח כיבוש. מדובר באדם שהוא מעין קללה בממשל ולא אסכים להיפגש איתו בשום מקום. ביקשו שאפגוש וסירבתי, לא בירושלים ולא בעמאן ולא בוושינגטון".

בנאום שנשא בחודש שעבר, התייחס עבאס לדבריהם של בכירים אמריקאים, בהם פרידמן, כי המתנחלים בונים באדמותיהם, ואמר על השגריר: "בן כלב, הם בונים באדמתם? אתה מתנחל והמשפחה שלך מתנחלת".

ההתייחסות מגיעה לדבריו של עבאס בפתיחת המועצה הלאומית הפלסטינית, בהם אמר שהפגרומים מהם סבלו היהודים באירופה לא נבעו מדתם, אלא בגלל תפקידם החברתי ומסיבות כלכליות. עוד אמר הנשיא בנאום שהעובדות מעידות שפוגרומים כאלו לא התרחשו במדינות ערביות. באותו נאום הצהיר: "אנו אומרים, לא נעקור אותם. אנו אומרים: נחיה איתם יחד, על בסיס שתי מדינות".

בינואר עבאס ספג ביקורת על אמירתו שאחרי השואה האירופים רצו לפתור את הבעיה של היהודים על חשבון הפלסטינים. הנשיא ראובן ריבלין תקף אז את דבריו, והצהיר שהוא "אמר בדיוק את הדברים שבשמם הואשם לפני שנים באנטישמיות והכחשת שואה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ