פלסטיני ניסה לפגוע בגדר בגבול עזה ונורה; מת מפצעיו בן 19 שנפצע אנוש בהפגנה

צה"ל ירה לעבר הפלסטיני בצפון הרצועה, ועל גופו נמצא קאטר וסכין. במקביל הודיע משרד הבריאות הפלסטיני הודיע על מותו של שאוקי אבו עסר, שנורה ביום שישי האחרון מזרחית לעזה

ג'קי חורי
יניב קובוביץ
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כוח צה"ל מול מפגינים מזרחית לחאן יונס, ביום שישי האחרון
כוח צה"ל מול מפגינים מזרחית לחאן יונס, ביום שישי האחרוןצילום: Adel Hana/אי־פי

כוח צה"ל ירה היום (חמישי) לעבר פלסטיני שניסה לפגוע בגדר המערכת בצפון רצועת עזה. על פי הודעת דובר צה"ל, על גופו נמצא קאטר וסכין והוא פונה לטיפול ולהמשך חקירה. מבית החולים סורוקה נמסר כי מצבו של הפלסטיני מוגדר קשה וכי הוא סובל מפגיעה ברגלו.

בנוסף, משרד הבריאות הפלסטיני הודיע כי מת מפצעיו פלסטיני בן 19 שנפצע באורח אנוש מירי צה"ל ביום שישי האחרון ברצועת עזה. ההרוג, שאוקי אבו עסר, נורה בהפגנות מזרחית לעיר עזה. מותו העלה ל-45 את מספר ההרוגים הפלסטינים בהפגנות בגבול הרצועה.

בהפגנות ביום שישי האחרון נהרגו ארבעה בני אדם, כולל אבו עסר, ויותר מ-170 פלסטינים נפצעו מאש חיה. לפי הרשויות הפלסטיניות, בהפגנות נפגעו 883 בני אדם בעימותים עם צה"ל, 456 מתוכם הועברו לטיפול בבתי החולים ברצועה.

ראש הלשכה המדינית של חמאס איסמעיל הנייה הודיע בשבוע שעבר כי התהלוכות יימשכו גם לאחר 15 במאי, התאריך שבו מציינים הפלסטינים את יום הנכבה, ויתקיימו גם במשך חודש הרמדאן.

צה"ל הזהיר שישתמש באש חיה נגד מי שינסה לפגוע בגדר ולהיכנס לישראל עוד לפני שהתחילו ההפגנות השבועיות בחודש מארס. גורמים ישראליים ובינלאומיים מתחו ביקורת על הירי במפגינים, שעל פי הרשויות ברצועה גרם לפציעתם של כמעט 2,000 פלסטינים. בין היתר, שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב מתח ביקורת חריגה בעקבות מותו מאש צה"ל של בן 15 ברצועת עזה, אמר כי "זה שערורייתי לירות בילדים", ודרש מצה"ל ומישראל: "הפסיקו לירות בילדים". גם באיחוד האירופי קראו לחקור את התקרית. דוברת משרד החוץ של צרפת ביקרה בחריפות בשבוע שעבר את הירי במפגינים. גם יו"ר מרצ תמר זדנברג מתחה ביקורת על הירי.

בצבא הבהירו לאחר שבוע ההפגנות הראשון כי מדיניות הפתיחה באש ברצועת עזה לא תשתנה, חרף הביקורת על מספר ההרוגים הגבוה. עם זאת, צה"ל החליט לבדוק את הטענות בדבר ירי למוות של אזרחים שלא איימו על כוחות צה"ל והקים לשם כך מנגנון תחקיר מטכ"לי.

ארגוני זכויות אדם עתרו באחרונה לבג"ץ בדרישה לבטל את ההוראות המתירות לחיילים לירות ירי חי על מפגינים בגבול הרצועה אם אינם מסכנים באופן ממשי ומיידי חיי אדם. בנוסף, הארגונים מבקשים מבג"ץ לקבוע כי הוראות הפתיחה באש בזמן ההפגנות הן לא חוקיות. בתגובת המדינה לעתירה נכתב כי "נוסח הוראות הפתיחה באש אושר על ידי הפרקליט הצבאי והיועץ המשפטי לממשלה", וכי הן "עולות בקנה אחד עם הדין הישראלי ועם הדין הבינלאומי". אתמול טענה המדינה כי ההפגנות בגבול רצועת עזה הן חלק ממצב לחימה, ולכן לא ניתן להחיל על הוראות הפתיחה באש את דיני זכויות האדם.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ