הרשויות בעזה: 70 נפגעו מאש חיה; צינורות גז ודלק הוצתו בכרם שלום

431 מפגינים נפצעו בסך הכל, שלושה מהם באורח קשה ■ שני רחפנים ישראליים נפלו בצד הפלסטיני של הגבול ■ כוחות הביטחון עצרו שלושה פלסטינים שניסו לחצות את גדר המערכת ■ לפי דובר צה"ל, בהפגנות השתתפו כ-10,000 פלסטינים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גבול רצועת עזה, היום

משרד הבריאות בעזה דיווח היום (שישי) כי 70 פלסטינים נפגעו מאש חיה בהפגנות בגבול רצועת עזה, שהתקיימו זה השבוע השישי. בסך הכל נפצעו 350 מפגינים, מתוכם שלושה באורח קשה ו-75 באורח בינוני. 148 מהפצועים פונו לבתי חולים. לפי דובר צה"ל, בהפגנות השתתפו כ-10,000 פלסטינים. זהו השבוע הראשון מאז החלו ההפגנות שבו לא דווח על מפגינים שנהרגו או נפצעו באורח אנוש מאש צה"ל.

המפגינים הציתו שריפות בצדו הפלסטיני של מעבר הסחורות בכרם שלום. לפי צה"ל, הם פגעו בצינורות הגז והדלק שיוצאים מישראל לכיוון רצועת עזה ומיועדים לספק גז ודלק לתושבי הרצועה.

מצה"ל נמסר כי כוחות הביטחון עצרו שלושה פלסטינים שניסו לחצות את גדר הרצועה אל תוך ישראל, והם הועברו לחקירת שב"כ. לא נמצא עליהם נשק. מוקדם יותר, שני רחפנים ששלח הצבא לתיעוד ההפגנות נפלו בצד הפלסטיני של הגבול. לפי התקשורת הפלסטינית, הרחפנים הופלו על ידי המפגינים. מהצבא נמסר כי אין חשש לדליפת מידע. בנוסף, בצה"ל דיווחו שסוכלו שני ניסיונות של קבוצת מפגינים לחבל בגדר המערכת במרכז הרצועה ולחצות לשטח ישראל. לאחר שכוחות הצבא הגיעו למקום, המפגינים שבו על עקבותיהם. 

מאתמול מעביר צה"ל התרעות נגד שימוש בעפיפונים המשמשים להצתת שדות. ההודעות נמסרות בכריזה, ונאמר בהן כי צה"ל יפעל ביד קשה נגד מי שישלח עפיפונים. לפי שירותי הכבאות, העפיפונים פגעו בדונמים רבים באזור עוטף עזה. הבוקר נמסר מצה"ל ל"הארץ" כי הצבא אינו אוסף נתונים על השריפות באזור ועל הקשר שלהם לעפיפונים. בצה"ל לא ידעו להשיב כמה דונמים נשרפו בשל העפיפונים, ועל כמה שריפות שפרצו בחודש האחרון, פרצו בשל עפיפון שאליו מחובר מתקן דולק.

ההפגנות בגבול הרצועה, היוםצילום: MAHMUD HAMS/אי־אף־פי
חלק מהרחפן הישראלי שנפל ברצועת עזה, היוםצילום: SAID KHATIB/אי־אף־פי

מתחילת העימותים בין המפגינים לצה"ל ב-30 במארס נהרגו 45 פלסטינים, מותו של האחרון בהם נקבע אתמול. בוועדה המארגנת של ההפגנות מסרו כי התהלוכות היום יהיו תחת הכותרת "יום שישי של הפועלים", בסימן 1 במאי וכהוקרה לעובדים ולפועלים הפלסטינים. בוועדה הביעו את אכזבתם מכך שהמחאה לא גלשה לשטחי הגדה המערבית.

צה"ל הזהיר שישתמש באש חיה נגד מי שינסה לפגוע בגדר ולהיכנס לישראל עוד לפני שהתחילו ההפגנות השבועיות בחודש מארס. גורמים ישראליים ובינלאומיים מתחו ביקורת על הירי במפגינים, שעל פי הרשויות ברצועה גרם לפציעתם של כמעט 2,000 פלסטינים. בין היתר, שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב מתח ביקורת חריגה בעקבות מותו מאש צה"ל של בן 15 ברצועת עזה, אמר כי "זה שערורייתי לירות בילדים", ודרש מצה"ל ומישראל: "הפסיקו לירות בילדים". גם באיחוד האירופי קראו לחקור את התקרית.

הפגנות בגבול רצועת עזה, היוםצילום: דובר צה"ל
ההפגנות בגבול הרצועה, היוםצילום: MAHMUD HAMS/אי־אף־פי

ארגוני זכויות אדם עתרו באחרונה לבג"ץ בדרישה לבטל את ההוראות המתירות לחיילים לירות ירי חי על מפגינים בגבול הרצועה אם אינם מסכנים באופן ממשי ומיידי חיי אדם. בנוסף, הארגונים מבקשים מבג"ץ לקבוע כי הוראות הפתיחה באש בזמן ההפגנות הן לא חוקיות. בתגובת המדינה לעתירה נכתב כי "נוסח הוראות הפתיחה באש אושר על ידי הפרקליט הצבאי והיועץ המשפטי לממשלה", וכי הן "עולות בקנה אחד עם הדין הישראלי ועם הדין הבינלאומי". השבוע טענה המדינה כי ההפגנות בגבול רצועת עזה הן חלק ממצב לחימה, ולכן לא ניתן להחיל על הוראות הפתיחה באש את דיני זכויות האדם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ