מועצת הביטחון של האו"ם דחתה בקשה של ארה"ב לגנות את נאום עבאס

דיפלומטים אמרו כי כוויית התנגדה לטיוטה האמריקאית וגרמה לנפילתה בטענה כי נשיא הרשות כבר התנצל על דבריו. בנאומו אמר שתפקידם החברתי של יהודים באירופה הוא שהביא עליהם את הפוגרומים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עבאס ברמאללה, השבוע

מועצת הביטחון של האו"ם דחתה הלילה (שישי) בקשה של ארה"ב לגנות את אמירתו של נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס, שתפקידם החברתי של יהודים באירופה הוא שהביא עליהם את הפוגרומים, כך לפי סוכנות הידיעות AFP. דיפלומטים אמרו כי כוויית התנגדה לטיוטה האמריקאית וגרמה לנפילתה בטענה כי נשיא הרשות כבר התנצל על דבריו וכי היא חד-צדדית. 

כוויית הייא חברה לא קבועה במועצת הביטחון המייצגת בארגון את מדינות ערב. בהצהרה למועצת הביטחון כינתה ארה"ב את דבריו של עבאס "דברי גנאי אנטישמיים" ש"לא מתקבלים על הדעת", וקראה לו להימנע בעתיד מהערות אנטישמיות. עוד נכתב בהצהרה שדבריו של נשיא הרשות לא משרתים את האינטרסים של העם הפלסטיני ולא מסייעים לשלום במזרח התיכון. "על כל הצדדים להימנע בפרובוקציות שמקשות על החזרה לשולחן המשא ומתן", נכתב.

מוקדם יותר היום, עבאס התנצל על דבריו, אותם אמר בנאום בפני המועצה הלאומית הפלסטינית ביום שני. "אם היו אנשים שנפגעו מהצהרתי... במיוחד בני הדת היהודית, אני מתנצל בפניהם", נכתב בהודעה מטעמו של עבאס. "ברצוני להבטיח לכולם כי זו לא היתה כוונתי, ולהדגיש את הכבוד המלא שלי לאמונה היהודית, כמו ליתר הדתות המונותאיסטיות", מסר עבאס, "אני חוזר ומדגיש את הגינוי שלנו לשואה, כפשע הנורא בהיסטוריה, ומביע את הסימפתיה שלנו לקורבנותיה. בנוסף, אנו מגנים אנטישמיות בכל הצורות שלה, ומאשרים את המחויבות שלנו לפתרון שתי המדינות, ולחיות אלה לצד אלה בשלום ובביטחון".

בנאום אמר עבאס כי "היהודים באירופה היו חשופים לפוגרומים, ויש חוקרים יהודים שאומרים שאירועים אלו לא התרחשו בגלל דתם אלא בגלל תפקידם החברתי, הריביות והעניינים הכספיים. עובדה שפוגרומים כאלה לא התרחשו במדינות ערב, שבהן היו קהילות יהודיות".

דבריו של עבאס ספגו גינויים בארץ ובעולם. שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן אמר כי "אבו מאזן הגיע לשפל חדש. מי שחושב שישראל אשמה בעובדה שאין שלום, שייחשוב שוב". שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב האשים כי "עבאס חזר בנאומו על כמה מההשמצות האנטישמיות הבזויות ביותר. הצהרה כזאת היא בלתי מתקבלת, מטרידה עמוקות ואינה משרתת את האינטרסים של העם הפלסטיני או השלום במזרח התיכון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ