ישראל גירשה שני פעילי זכויות אדם בנתב"ג בשל חשד לקשר עם ארגון BDS

וינסנט וורן וקתרין פרנק התכוונו לערוך סיור מודרך בארץ עבור משלחת של פעילי זכויות אדם. השניים הכחישו קשר לארגון, אך עוכבו בנתב"ג למשך 14 שעות ובסיומן גורשו חזרה לארה"ב

דינה קראפט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דינה קראפט

ישראל מנעה את כניסתם של שני פעילי זכויות אדם אמריקאים לארץ בשל חשד למעורבות בפעילות של תנועת ה-BDS. השניים עוכבו בנתב"ג ביום ראשון למשך 14 שעות, בסיומן סורבה כניסתם והם גורשו חזרה לארה"ב. זאת, אף שהשניים מכחישים קשר לארגון הקורא לחרם על ישראל.

וינסנט וורן וקתרין פרנק התכוונו לקיים סיור מודרך בגדה המערבית עבור משלחת של 15 פעילי זכויות אדם, בהם גם טמיקה מאלורי, פעילה שחורה הידועה בארה"ב בשל פעילותה למען פיקוח על כלי נשק.

על פי גורם במשרד לעניינים אסטרטגיים, כניסתה של פרנק, מרצה למשפטים באוניברסיטת קולומביה, נמנעה בשל ניסיון להסתיר קשר לארגון היהודי אמריקאי JVP) Jewish Voice for Peace) אשר תומך בחרם על ישראל. אותו הגורם לא הסביר מדוע נמנעה כניסתו של וורן לארץ, ותשובה לכך לא נמסרה גם מטעם משרד הפנים. וורן ופרנק הכחישו כל קשר לארגון. פרנק העידה שבעבר שיתפה פעולה עם הוועדה האקדמית מטעמו.

בצילום ששיתפו בטוויטר נראו השניים בנתב"ג לצד שלט בו נכתב "Welcome", בצירוף הכיתוב "אל תתנו לשלט להטעות אתכם – הוא לא תקף עבור פעילי זכויות אדם".

פרנק ביקרה בארץ מספר פעמים בעבר. הביקור האחרון שלה נערך באוקטובר. עבור וורן זה היה אמור להיות הביקור השני בארץ, לאחר שהשתתף במשלחת דומה ב-2016. השניים סיפרו שחצו את ביקורת הגבולות ללא בעיה, אך נעצרו בעודם ממתינים לצד מסוף המזוודות והתבקשו לעבור תשאולים נפרדים. בפני פרנק הוצג אתר שבו הואשמה בפעילות נגד ישראל. לדבריה, כשהכחישה זאת, איש הביטחון האשים אותה בשקר.

"באתר נכתב שאני שונאת יהודים ואנטישמית, שפועלת להשמדת המדינה. שום דבר מזה לא נכון", אמרה פרנק. "אני לא עובדת או מתנדבת ב-JVP. אני מכירה את חברי הארגון ומיודדת איתם, אבל אין לי קשר ישיר לארגון, ואני בוודאי לא מנהיגה בתנועת ה-BDS".

לדברי וורן, אנשי הביטחון הציגו לו עותק של הדרכון של פרנק, ובו הופיעו האותיות "BDS" כהוכחה למעורבותה בתנועה. בנוסף הוצג לו אותו אתר האינטרנט ובו ההאשמות נגד פרנק. "בהיותי עורך דין ובהכירי את האינטרנט, הבנתי מיד שמדובר בהשערות בלבד", אמר וורן. "ניסיתי להבין מה מונע את כניסתי לארץ ולא קיבלתי תשובה, רק הואשמתי בשקרים".

בינואר פרסם המשרד לעניינים אסטרטגיים את רשימת הארגונים שפעיליהם לא יורשו להיכנס לארץ בשל תמיכה בחרם על ישראל. הרשימה כוללת בעיקר ארגונים באירופה ובארה"ב וכן ארגון מאמריקה הלטינית, ארגון נוסף מדרום אפריקה וארגון גג בינלאומי. גם הארגון JVP נכלל בה. מטעם המשרד נמסר אז שפעילים שאינם מוגדרים "בליבת הארגון", או שאינם מוכרים למשרד ממקורות גלויים, לא ייעצרו בהכרח בפועל. עם זאת, במשרד הוסיפו כי "ככל שיעלה במסגרת התשאול השגרתי שמבוצע על ידי בקרי הגבול השיוך הארגוני של מבקש הכניסה, תבחן מניעת כניסתו בהתאם לתבחינים שפורסמו באתר משרד הפנים. כמו כן, ככל שתתפרסם הודעה על הגעה של פעילים מהארגונים שהוגדרו כארגוני חרם, הם יסורבו במידה ויענו על התבחינים".

שדולת השמאל הפרו-ישראלית ג'יי סטריט פרסמה הודעה המגנה את ההחלטה למנוע את כניסתם של השניים. "ההחלטה היא דוגמה מדאיגה נוספת לניסיונות הממשלה הישראלית להשתיק כל ביקורת על המדיניות שלה, ולניסיונות לדכא את פעילותם של פעילי זכויות אדם בתחומיה. הניסיונות האלו פוגעים באופן שיטתי בדמוקרטיה הישראלית".

"על ישראל לאפשר לפעילים לסייר באופן חופשי בתחומיה, ללא קשר לעמדתם", הוסיפו בשדולה. "זכותם לסייר ולשפוט את המצב בעצמם, זכותם לפגוש את עמיתיהם הישראלים והפלסטינים. מאז ומתמיד היתה הדמוקרטיה ערך משותף ובסיסי ביחסי ישראל וארה"ב. מנהיגי הקהילה היהודית בארה"ב צריכים לעשות את כל שביכולתם כדי להגן עליה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ