בישראל נערכים לאפשרות שאיראן תשגר טילים לצפון כנקמה על התקיפה בסוריה

במערכת הביטחון מעריכים כי טהראן מבקשת להגיב בתקופה הקרובה לתקיפה המיוחסת לצה"ל בחודש שעבר, משטח סוריה. לפי ההערכה, האיראנים מעוניינים להגיב בצורה מוגבלת, בלי להוביל למלחמה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בסיס חיל האוויר הסורי T-4 שישראל תקפה

במערכת הביטחון מתכוננים לאפשרות של פעולת נקמה איראנית בתקופה הקרובה, באמצעות שיגור מטח מוגבל של רקטות וטילים מסוריה לעבר מטרות צבאיות בצפון הארץ. בתקופה האחרונה זוהו הכנות לשיגור טילים איראניים לעבר ישראל, ובימים האחרונים התקיימו שיחות עדכון בדבר ההתפתחויות בין גורמים במערכת הביטחון לראשי רשויות מקומיות ברחבי הארץ.

ישראל נערכת באמצעים הגנתיים שונים כדי להתמודד עם האפשרות של ירי הטילים האיראניים מסוריה. מקורות ביטחוניים אמרו ל"הארץ" כי מערך היירוט מפני טילים ערוך כדי לטפל בירי רקטות. לאור ההערכה שיעד התקיפה יהיה צבאי, בשלב זה ההיערכות היא במסגרת הצבאית, ומרעננים הנחיות לחיילים.

שר הביטחון ליברמן והרמטכ"ל איזנקוט, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

לפי ההערכה, טהראן נחושה לפעול בתגובה לתקיפה המיוחסת לחיל האוויר בחודש שעבר, בבסיס חיל האוויר הסורי T4, שבה הותקפו מתקנים איראניים ונהרגו שבעה אנשי משמרות המהפכה שהוגדרו יועצים. עם זאת, נראה שהאיראנים מחפשים דרך לעשות זאת מבלי לדרדר את האזור למלחמה. לאחר התקיפה אמר עלי אכבר וליאתי, יועצו של המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי: "הפשע של ישראל לא יישאר ללא מענה".

לתכנון המבצע אחראים אנשי כוח קודס של משמרות המהפכה, ומעורבים בו מפקדים בחיזבאללה, לצד פעילים במיליציות השיעיות שאיראן מממנת בסוריה. בישראל מזהים מעורבות חריגה של חיזבאללה בהכנות לפעולה, אך נראה שהארגון מבקש לשמור את פעילותו בפרופיל נמוך כדי שלא להקרין על מעמדו הפנימי בלבנון.

ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי לצאת ביום רביעי לפגישה ברוסיה עם הנשיא ולדימיר פוטין. בפגישה צפוי נתניהו להביע את ההתנגדות הישראלית להמשך ההתבססות הצבאית של איראן בסוריה, ולבקש מפוטין לפעול כדי לבלום את הפעילות האיראנית. נתניהו אמר הבוקר: "אנחנו נחושים לבלום את התוקפנות האיראנית נגדנו, גם אם הדבר יהיה כרוך במאבק. עדיף עכשיו מאשר אחר כך".

בשבוע שעבר דווח ב"הארץ" כי בצה"ל סבורים שנותר מרחב תמרון להמשך פעילות נגד איראן בסוריה, מבלי להידרדר למלחמה. הדרג הצבאי מוביל בתקופה האחרונה קו תקיף, המאומץ כמעט בלא פקפוק על ידי ראש הממשלה והקבינט, ובמערכת הביטחון גורסים שנסיגה מהעימות כעת תהיה חזרה על השגיאות הישראליות בעשורים הקודמים בלבנון. ניתן להעריך כי ההחלטה על פרסום המידע בתקשורת נועדה, בין היתר, להרתיע את איראן וחיזבאללה מפני מימוש תוכניותיהן.

בחודשים האחרונים יוחסו לישראל חמש תקיפות נגד אתרים הקשורים באיראן בסוריה: מתקן גדול לייצור נשק שהופצץ בספטמבר שעבר, בסיס מיליציה שיעית בדצמבר, שתי תקיפות נגד איראנים בבסיס חיל האוויר הסורי T4 ליד חומס ובשבוע שעבר – הפצצת משלוח טילים גדול מדרום לחאלב. התקיפה בפברואר היתה תגובה ישראלית לשיגור מל"ט האיראני שיורט בשמי בקעת בית שאן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ