בצל המתיחות עם טורקיה: נתניהו יקיים היום מפגש פסגה עם מנהיגי יוון וקפריסין

שלושת המנהיגים ידונו בין השאר בהקמת צינור גז משותף. ראש הממשלה קיצר את ביקורו בניקוסיה בשל הודעתו הצפויה של טראמפ הערב על עתיד הסכם הגרעין עם איראן, ומחר ימריא לרוסיה

נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו עם ראש ממשלת יוון ונשיא קפריסין, בשנה שעברה
נתניהו עם ראש ממשלת יוון ונשיא קפריסין, בשנה שעברהצילום: עמוס בן גרשום / לע"

ראש הממשלה בנימין נתניהו יצא הבוקר (שלישי) לפסגה מדינית משולשת עם מנהיגי יוון וקפריסין בניקוסיה וידון עמם בין השאר בהקמת צינור גז משותף. לאחר מכן יקדים נתניהו את שובו לישראל, החלטה שהתקבלה ברגע האחרון, ויצפה בערב בהודעתו הצפויה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על הסכם הגרעין עם איראן. מחר בבוקר ימריא נתניהו לפגישה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שתיערך במוסקבה. השניים ידונו במתיחות הביטחונית בסוריה ובלבנון וכן בהחלטת טראמפ.

קודם המראתו לניקוסיה אמר ראש הממשלה כי ידון עם המנהיגים "בשורה של נושאים, והראשון שבהם הוא קידום ההיתכנות של צינור גז אזורי מישראל לקפריסין דרך יוון לאירופה. יש לזה משמעות כלכלית עצומה למדינת ישראל. זה דבר עצום". נתניהו הוסיף: "אני אדון גם בנושאים האזוריים ובפרט בתוקפנות הגוברת של איראן באזור".

נתניהו לפני המראתו לניקוסיה, היום

פגישת נתניהו עם ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, ונשיא קפריסין, ניקוס אנסטסיאדיס, תהיה הפסגה הרביעית בין המדינות מאז יוסד ב-2016 הפורום המשולש לקידום האינטרסים המשותפים שלהן — בעיקר בתחומי הביטחון והאנרגיה בים התיכון. היא תיערך בצל המתיחות המחריפה בין ישראל לטורקיה סביב המשבר ברצועת עזה וכן המתיחות ההיסטורית בין קפריסין לטורקיה, המתעצמת סביב קידוחי הגז הטבעי.

ישראל, יוון וקפריסין מקדמות בשנים האחרונות רעיון לבניית צינור גז מישראל למערב אירופה, פרויקט תשתיות שאפתני במיוחד שמומחים מטילים ספק בהיתכנותו. בפתח ישיבת הממשלה שלשום אמר נתניהו כי בכוונתו לדון עם המנהיגים "בשורה של נושאים, ובראשם ההיתכנות להנחת צינור גז משותף ישראל־קפריסין־יוון בואכה איטליה".

הודעת נתניהו על נסיעותיו השבוע, בטוויטר

היחסים בין ישראל ליוון וקפריסין מתחממים זה כמה שנים, בעיקר מאז ההתקררות ביחסים בין ישראל לטורקיה, אף שחלק משיתופי הפעולה עדיין נשמרים בשקט יחסי בשל הרגישויות האזוריות. לישראל ולקפריסין מאגרי גז גדולים במים הטריטוריאליים ורצון לייצאם לאירופה יחד עם בעלת הברית הקרובה של האי, יוון, שמיקומה מהווה תחנת מעבר אסטרטגית. אחרי שנים של גישושים חתמה בשנה שעברה ישראל על מזכר הבנות להקמת תשתית יצוא, וכעת מקודמות בדיקות היתכנות. עלות הפרויקט מוערכת בעשרות מיליארדי שקלים.

שדרוג היחסים בין ישראל ליוון טרי יחסית, ומונע בעיקר משיקולים ביטחוניים וכלכליים, ובראשם משאבי הגז. המדינות עורכות תרגילים צבאיים משותפים שבהם משתתפות, על פי פרסומים זרים, גם מדינות ערב. יוון אף ריככה את עמדתה בנושא הפלסטיני במוסדות הבינלאומיים. לישראל ולקפריסין יחסים טובים עם מצרים, שאליה שתיהן מתכוונות לייצא גז בפרויקט להנחת צינור שנחשב ריאלי יותר. שותפויות הגז הישראליות "תמר" ו"לווייתן" שבידי דלק ונובל אנרג'י חתמו בעבר על חוזה עם חברת דולפינוס המצרית, וכך גם מאגר "אפרודיטה" הקפריסאי שבו שותפות אותן חברות. אם יוקמו גם צינורות למצרים, יצטרכו המדינות לשתף פעולה באופן הדוק.

נתניהו ופוטין בקרמלין, ב-2016צילום: חיים צח / לע"מ

בתקופה האחרונה נאלץ חיל הים האמריקאי לאבטח כלי שיט של ענקית הנפט האמריקאית אקסון שמחפשת גז מול חופי קפריסין. זאת, לאחר שספינות מלחמה טורקיות מנעו חיפושים אחרים במתחמים באזור האי, המכונים "בלוקים". אקסון וחברת הנפט הממשלתית של קטאר הן בין חברות האנרגיה הזרות שחתמו על חוזי חיפוש והפקה עם ממשלת קפריסין. נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, הזהיר בעבר את החברות שלא "לחצות את הגבול". לטענת טורקיה, הקידוחים פוגעים בזכויות הטורקים־קפריסאים למשאבי הטבע באי. ממשלת קפריסין טוענת כי ההכנסות יחולקו באופן שווה אחרי איחוד האי. גם בין ישראל לקפריסין מתקיימים דיונים על מאגרי גז, שחולשים על שטחי המים הכלכליים של שתי המדינות.

אל מול מאמצי הקידוח בים התיכון, מתחרה רוסיה עם מחירים נמוכים יותר לגז יבשתי. הרצון האירופי בצינור קשור גם ברצון להפחית את התלות ברוסיה. זאת, בעת שהגז האיראני, שוק שאליו נכנסת רוסיה, נתון לאיום מתמיד של הטלת עיצומים נוספים מצד ממשל טראמפ. על כן, קיימת רגישות מדינית מול רוסיה בנושא הגז, בעודה צוברת כוח בסוריה ובלבנון.

בפגישתם בקרמלין מחר, שתיערך לאחר שישתתפו במצעד יום הניצחון על גרמניה הנאצית, ידונו נתניהו ופוטין בהתפתחויות האזוריות בצל המתיחות הגוברת בגבול הצפון. הפגישה הוכרזה במפתיע, זמן קצר לפני הכרעת טראמפ בעניין עתיד הסכם הגרעין עם איראן. בתחילת השבוע שוחחו השניים בטלפון על המידע המודיעיני העוסק בתוכנית הגרעין האיראנית שהציג נתניהו בשבוע שעבר. מאז החשיפה באו לישראל אנשי מודיעין מבריטניה, צרפת וגרמניה כדי להתעדכן בנוגע למסמכים שנתפסו בידי ישראל.

הפגישה במוסקבה תהיה פגישתם השנייה של נתניהו ופוטין השנה והשביעית בשנתיים האחרונות. שני המנהיגים גם משוחחים לעתים קרובות בטלפון. בתחילת החודש, בשיחת טלפון, ביקש פוטין מנתניהו שלא לנקוט כל פעולה "שתערער את סוריה ותאיים על ביטחונה". מטעם משרד ראש הממשלה נמסר כי נתניהו חזר והבהיר שישראל לא תאפשר התבססות איראנית צבאית בסוריה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ