אלאור אזריה השתחרר הבוקר בתום תשעה חודשי מאסר

החייל שהורשע בהריגת מחבל פצוע בחברון לפני כשנתיים שב לביתו, לאחר שעונשו קוצר בשליש ■ אמו אושרה: "לא יכולה להגדיר את האושר שאני נמצאת בו, לא מתעכל לו שהוא בבית" ■ נתניהו: "שמח שהדבר הסתיים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אזריה עם תומכיו בביתו, הבוקר
אזריה עם תומכיו בביתו, הבוקרצילום: אילן אסייג

אלאור אזריה השתחרר הבוקר (שלישי) מבית הכלא הצבאי בתום תשעה חודשי מאסר. ועדת השחרורים הצבאית קיצרה בשליש את עונשו של אזריה, שהורשע בשירותו הצבאי בהריגת מחבל פצוע בחברון. אזריה היה אמור להשתחרר ב-10 במאי, אך שחרורו הוקדם ביומיים כיוון שביקש להגיע לחתונת אחיו. הוא התקבל בביתו על ידי בני משפחתו ותומכים, שנשאו אותו על כתפיהם ושרו "עם ישראל חי".

אביו של אזריה, צ'רלי, אמר עם חזרתו של בנו: "95% מהעם שלא מוצגים בתקשורת תומכים בנו. החיבור של העם הוא הכי גדול שיש. מספיק עם השנאה הזאת, מדובר בחיילי צה"ל שנותנים יום וליל למען ישראל. אנו דורשים מהתקשורת לעזוב אותנו כדי שנוכל לרוץ קדימה. שהחיינו וקיימנו לזמן הזה". מוקדם יותר אמר אזריה: "המשקל של 26 חודשים, העוול, הסיוטים. עכשיו נפתחו שערי שמיים. לא הרגשתי לידה, אבל הבנתי שזה כמו אחרי לידה. מהיום רק שמחות במשפחה אזריה".

ביתו של אלאור אזריה ברמלה, הבוקרצילום: אילן אסייג

אמו של אזריה, אושרה, אמרה הבוקר לגלי ישראל: "אני לא יכולה להגדיר את האושר שאני נמצאת בו. הילד בבית! שירים, רוקדים פה, אנחנו מה זה מאושרים, סופסוף. קפצנו עליו, אני אפילו לא זוכרת אם הוא הצליח להחזיק אותי. קיבלתי שיחת טלפון שהוא בדרך הביתה, ישר רצתי כמו משוגעת כל המדרגות, ואני רואה אותו פתאום, הוא נכנס, הכלב שלו ירד יחד איתי, רץ, קפץ לו על הקיטבג ולא ירד משם. נראה לי הוא עדיין קצת בשוק, לא מתעכל לו שהוא בבית".

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהמריא הבוקר לפגישה עם מנהיגי קפריסין ויוון, נשאל בצאתו על שחרור אזריה ואמר כי הוא "שמח שהסתיים הדבר". השרה מירי רגב אמרה בשיחת טלפון עם צ'רלי אזריה: "אני שמחה בשבילכם ומתרגשת בשבילכם, ומאחלת לאלאור להתחיל חיים שקטים, אחרי הסאגה שהוא עבר. אחרי השלב שהוא יגיע ויתארגן נתחיל לטפל בעניין של הרישום הפלילי, שנצטרך למחוק בעזרת השם".

הוריו של אזריה ברדיו גלי ישראל, הבוקר

לקראת הגעתו של אזריה לביתו ברמלה קושט הרחוב בו הוא מתגורר בדגלים, ובכניסה אליו הוצב שלט עם תמונתו, עם הכיתוב "ברוך הבא אלאור הגיבור". על בית מגוריו של אזריה הוצב שלט גדול עליו נכתב "כמה טוב שבאת הביתה אלאור החייל של כולנו". מחוץ למבנה המתינו בעיקר כלי תקשורת ומעט שכנים. "זה יום חג למדינה", אמר אחד מהם.

שר החינוך נפתלי בנט אמר בכאן ב' על שחרורו של אזריה: "אני מאוד שמח שהוא מגיע הביתה סוף סוף. אני חושב שכל ההתנהלות מתחילת הדרך היתה שגויה, באותו ערב מר ונמהר, כשראש הממשלה ושר הביטחון מיהרו לחרוץ את דינו בתקשורת עוד לפני חקירה, ואז התייצבתי, היחיד שאמר 'חכו, עוד לא היתה חקירה', ובעצם מהרגע הזה כל החקירה וכל התהליך זוהם בצורת אל חזור". שר התקשורת איוב קרא כתב בטוויטר כי הוא "שמח ומאושר לראות את הלוחם אלאור אזריה משתחרר סוף סוף וחוזר הביתה, לחיק משפחתו המופלאה והאוהבת". השר ישראל כץ כתב: "אני פונה לנשיא המדינה ראובן ריבלין, לפעול כעת למחיקת הרישום הפלילי של אלאור על מנת לאפשר לו להשתלב בחיים האזרחיים ולהמשיך את חייו בדרך ראויה".

אחותו של אזריה עם הפעיל למען המשפחה רן כרמי בוזגלו, הבוקרצילום: אילן אסייג

אזריה הורשע שירה למוות בעבד אל-פתאח א-שריף במארס 2016, לאחר שדקר עם מחבל נוסף את חברו לפלוגה של אזריה, ושכב פצוע על הקרקע. בית הדין הצבאי גזר עליו 18 חודשי מאסר, וקבע כי לא ירה מתוך תחושת סכנה, אלא משום שהחליט כי "למחבל הגיע למות". בית הדין לערעורים דחה את ערעורו על ההרשעה ועל חומרת העונש. גם ערעורה של התביעה נדחה.

מי שהיה סנגורו של אזריה, עורך הדין בנימין מלכא, אמר הבוקר בגלי צה"ל: "יש פה המון דברים שמבחינתי התנהלו בצורה לא נכונה. כאזרח שומר חוק אני מכבד את החלטת השופטים, יחד עם זאת אני לא חייב להסכים עם ההחלטה. אני יודע שהיו פה המון כשלים, תמוה בעיני ששדרת הפיקוד נעלמה לחלוטין, אפילו מדין משמעתי. הבנתי שרובם קודמו".

בהכרעת הדין השופטים מתחו ביקורת על אזריה ואמרו כי הציג גרסה "מתפתחת ומתפתלת", והוא הורשע גם בהתנהגות בלתי הולמת. עוד קבעו השופטים כי "הוראות הפתיחה באש דורשות תנאי מצטבר לביצוע הירי – שיהיה איום ממשי ומיידי. בענייננו אין מחלוקת שהנאשם לא זיהה מטען על גוף המחבל, ובהיעדרו אין הצדקה לירי". 

גם חמשת שופטי בית הדין לערעורים קבעו כי אזריה פעל בניגוד מוחלט להוראות הפתיחה באש של צה"ל כשירה למוות בא-שריף. לדברי השופטים בערכאת הערעור, לא נשקפה סכנה מוחשית מהמחבל הפצוע. אזריה פעל מתוך מניע נקמני, לא מתוך תחושה כנה של סכנה הנשקפת מהסכין שהושלכה הרחק מהמחבל, או מחשש שא-שריף מסתיר על גופו מטען.

אזריה בבית הדין הצבאי בקריה, בשנה שעברהצילום: אבשלום ששוני

השופטים ציינו כי אזריה פירט מיד לאחר הירי את מניעיו באוזני חברו ליחידה – ובעדות החבר, כמו בעדויות אחרות של חיילים (למעט המ"פ), לא נמצא פגם. בדיקה מדוקדקת של הסרטון מעלה שאזריה פעל בשוויון נפש, כמי שמשתתף במטווח ולא כחייל המנטרל איום בזירת פיגוע. איש מהנוכחים האחרים בזירה לא התנהג כמי שחושש ממטען ולא נקט צעדים למנוע סכנה כזו. בית הדין לערעורים גם קיבל את טענת התביעה שאזריה הציג גרסה נוחה לו באשר לאירוע, רק אחרי שורה של גרסאות מתחלפות וסותרות.

בחודש ספטמבר האחרון קיצר הרמטכ"ל גדי איזנקוט את עונשו של אזריה בארבעה חודשים. הרמטכ"ל כתב אז כי "מצא לנכון לשקול שיקולי חסד ורחמים", מתוך התחשבות בכך שאזריה היה לוחם "בזירה מבצעית". בנובמבר דחה נשיא המדינה ראובן ריבלין בקשת חנינה שהגיש אזריה. 

אזריה, ששירת כחובש פלוגתי בגדוד שמשון בחטיבת כפיר, הוזעק לזירת הפיגוע בחברון לאחר שחברו לפלוגה א' נדקר על-ידי שני פלסטינים – אחד מהם, רמזי עזיז מוסטפא קצראוי, נורה ונהרג, והשני, עבד אל-פתאח א-שריף, נפצע משישה קליעים. לאחר כ-11 דקות מרגע הפיגוע, ירה אזריה כדור אחד לעבר ראשו של א-שריף. זו היתה זירת הפיגוע הראשונה בה נכח בשירותו הצבאי.  

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ