פליטת הכדור בדובדבן: בוטל קידום מפקד היחידה, החייל היורה הואשם בהריגה

הרמטכ"ל אימץ את המלצות הוועדה שחקרה את מותו של סמל-ראשון שחר סטרוג והדיח את מפקד הצוות והסמל. מהמסקנות עולה כי ביחידה קיימת נורמה של שימוש לקוי בנשק

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ

הרמטכ"ל הורה לבטל את מינוי מפקד יחידת דובדבן למפקד חטיבה ולהקפיא את קידומו למשך שנתיים, בעקבות מותו של סמל ראשון שחר סטרוג שנהרג מפליטת כדור. זאת, בעקבות המלצות הוועדה שהוקמה בעקבות התקרית והגישה אתמול (שני) את מסקנותיה. הרמטכ"ל גדי איזנקוט אימץ את ההמלצות וקיבל שורה של החלטות אישיות נגד המפקדים ביחידה, ובהן גם מתן נזיפה חמורה למפקד הפלגה ועיכוב של שנתיים בקידומו, וכן הדחה מהיחידה של מפקד הצוות וסמל הצוות של סטרוג.

לאחר שבועות שבהם טענה ההגנה כי שני הלוחמים התאמנו בשליפות אקדחים, קבעה הוועדה באופן חד משמעי שהגורם למוות הוא תוצאה של משחק בנשק. לפיכך, היום הוגש כתב אישום נגד הלוחם שירה בסטרוג בגין הריגה - ולא גרימת מוות ברשלנות - כתב אישום חמור ביחס למקרים קודמים. העונש המקסימלי בעבירת הריגה עומד על 20 שנות מאסר.

מכתב האישום עולה כי שני הלוחמים היו אמורים לצאת לאימון, אך הוא התעכב בחצי שעה. בזמן הזה נכנסו השניים לחדריהם, נעמדו זה מול זה ושלפו את אקדחיהם האישיים. סטרוג היה עם התקן בטיחותי בתוך קנה האקדח, וסמל נ', שפלט את הכדור לעבר סטרוג, היה ללא ההתקן וטעון במחסנית. סמל נ' כיוון את האקדח, לפי כתב האישום, לחזהו של סטרוג, דרך אותו ולחץ על ההדק. הכדור הבודד פגע בסטרוג וגרם למותו.

בעקבות המקרה הוקמה ועדה בראשות אלוף-משנה בצלאל שנייד. הוועדה מצאה שביחידת דובדבן קיימת נורמה של שימוש לקוי בנשק: בשנה האחרונה היו ארבעה מקרים שונים של פליטת כדור, שניים באימון ושניים במגורי החיילים. עוד מצאה הוועדה שהמפקדים לא מתחו ביקורת לאורך השנים על המשחקים בנשק שהיו נהוגים על ידי לוחמי היחידה. הוועדה קבעה עוד שיש להפעיל מנגנון שיקבע לאילו יחידות ניתן יהיה לאשר שימוש באקדחים, אישור שיינתן בכל שנה מחדש ליחידות הלוחמות.

רס"ן עו"ד מירב הרשקוביץ יצחקי, סרן (מיל') עו"ד אבי חימי וסרן עו"ד אליסף מלמד, המייצגים את הלוחם מטעם הסנגוריה הצבאית, מסרו: "קיבלנו באכזבה רבה את החלטת הפרקליטות הצבאית על בחירת סעיף האישום של הריגה. צוות ההגנה סבור כי חומר החקירה, כמו גם דבריו העקביים של הלוחם, מלמדים בבירור שסעיף האישום הראוי בנסיבות המקרה הטראגי הוא גרימת מוות ברשלנות. בנסיבות אלה לא יהיה מנוס מהבאת התיק להכרעת בית הדין הצבאי ולפריסת התמונה המלאה וכל טענות ההגנה בפני השופטים. אנו משוכנעים כי לאחר שבית הדין יבחן את חומר הראיות וישמע את עדותו של הלוחם, הוא ימצא לאמץ את עמדת ההגנה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ