נתניהו במוסקבה: "הצגתי לפוטין את חובת ישראל להגן על עצמה מפני איראן"

בתום ביקורו של ראש הממשלה בקרמלין, אמר כי שוחח עם מקבילו הרוסי על החלטת ארה"ב לפרוש מהסכם הגרעין. "הפגישות האלה תמיד מתגלות לאחר מעשה ובמבחן הזמן כמועילות", אמר

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו ופוטין בפגישתם בקרמלין, במאי האחרון
נתניהו ופוטין בפגישתם בקרמלין, במאי האחרוןצילום: Sergei Ilnitsky/אי־פי

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין נפגשו היום (רביעי) בקרמלין בבירת רוסיה, מוסקבה. השניים דנו בהחלטת ארה"ב לפרוש מהסכם הגרעין עם איראן ובהטלת הסנקציות על המדינה, וכן במתיחות הגוברת בסוריה. "עמדתי בהרחבה ולעומק על הזכות והחובה שלנו להתגונן מפני התוקפנות הזו", אמר נתניהו על איראן, בתדרוך לכתבים לאחר הפגישה. "אני חושב שזה הוצג בצורה יסודית. אני לא נוהג להתייחס לצד השני, אבל אומר מה שאמרתי בעבר: הפגישות האלה תמיד מתגלות לאחר מעשה ובמבחן הזמן כמועילות".

ראש הממשלה אמר עוד בתום ביקורו בקרמלין, כי: "האיראנים מצהירים שהם בכוונתם לתקוף אותנו, הם מנסים להעביר לשם כוחות ונשק קטלני במטרה מפורשת לתקוף את מדינת ישראל כחלק מהאסטרטגיה שלהם להשמיד את מדינת ישראל".

בתחילת הפגישה אמר נתניהו לפוטין: "אני מאוד מעריך את ההזדמנות לשוחח איתך על בעיות האזור. על הניסיונות, כפי שאתה אומר, לפתור את המשברים, להסיר את האיומים בצורה מושכלת ובצורה אחראית". נתניהו הוסיף: "אנחנו גם לא שוכחים את הלקח הגדול של הצורך להתייצב מול אידאולוגיה רצחנית בזמן. זה לא ייאמן, אבל 73 שנים אחרי השואה יש מדינה במזרח התיכון, איראן, שקוראת להשמדה של עוד שישה מיליון יהודים".

הבוקר נחת נתניהו במוסקבה. שני המנהיגים השתתפו במצעד הניצחון על גרמניה הנאצית בכיכר האדומה במוסקבה והניחו זר על קבר החייל האלמוני. לאחר הפגישה הנוכחית, השניים יקיימו פגישה נוספת בשעה 17:00, ובה יאכלו יחדיו ארוחת ערב.

נתניהו, פוטין וראש ממשלת סרביה אלכסנדר ווצ'יץ' במוסקבה, הבוקרצילום: עמוס בן גרשום / לע"

נתניהו התייחס לתקיפה המיוחסת לישראל בסוריה לפני יציאתו למוסקבה. "לאור מה שקורה בסוריה ברגעים אלה, יש צורך להבטיח את המשך התיאום הביטחוני בין הצבא הרוסי לצבא הגנה לישראל", אמר לפני ההמראה.

הפגישה בין השניים הוכרזה במפתיע, כמה ימים לפני הודעת טראמפ על פרישת ארה"ב מהסכם הגרעין האיראני. בתחילת השבוע שוחחו נתניהו ופוטין בטלפון על המצב בסוריה ועל המידע המודיעיני על תוכנית הגרעין האיראנית שהציג נתניהו. 

נתניהו ופוטין נפגשו ושוחחו כמה פעמים בחודשים האחרונים, בין היתר, על רקע התיאום הביטחוני בין שתי המדינות בסוריה. בחודש שעבר התקשר פוטין לנתניהו וביקש ממנו שלא לבצע כל פעולה "שתערער את סוריה ותאיים על ביטחונה". לפי אתר האינטרנט של הקרמלין, פוטין הסביר לנתניהו על החשיבות בשמירה על האוטונומיה של סוריה. מטעם משרד ראש הממשלה נמסר כי נתניהו חזר והבהיר כי ישראל לא תאפשר התבססות איראנית צבאית בסוריה.

בנוסף, ישראל מנסה למנוע מרוסיה להעביר לסוריה את מערכת ההגנה האווירית המתקדמת, S-300. לפני כשבועיים אמרו בכירים ברוסיה כי אם ישראל תתקוף את מערכות הטילים, יהיו למהלך "תוצאות קטסטרופליות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ