מתיחות בצפון |

אתרי מטיילים בגולן נסגרו ומבקרים מבטלים הזמנות בשל חשש להסלמה

בין היתר נסגרו הר בנטל, מצפה רונן ואנדרטת עמק הבכא. בצה"ל קיימו הערכת מצב על המוכנות הצבאית ברמת הגולן ונפגשו עם ראשי הרשויות המקומיים

נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כוחות צה"ל ברמת הגולן, היום
נעה שפיגל

כמה אתרי מטיילים בגולן נסגרו היום (רביעי) על רקע המתיחות הגוברת בגבול הצפון. כמו כן, באתרים פתוחים נוספים המשמשים מטיילים בצפון נרשמו ביטולים ודחיות עקב החשש להסלמה. לצד זאת, הלימודים בבתי הספר התנהלו כרגיל.

לפי המועצה האזורית גולן, אתרי המטיילים שנסגרו הם אלו הסמוכים לגבול, בהם הר בנטל, מצפה רונן (קוניטרה) ואנדרטת עוז 77 - עמק הבכא. מהמעוצה נמסר גם כי הלימודים וההסעות יתקיימו כרגיל בכל מוסדות החינוך. "ימים מתוחים עוברים על תושבי הגולן", נמסר, "אנו קהילה מלוכדת ובעלת חוסן ונדע לשמור על שגרת חיינו גם בחירום".

כמה אתרים דיווחו על ביטולים או דחיות של מבקרים, לצד בירורים בטלפון לגבי המצב הביטחוני ורמת המתיחות באיזור. שפי מור, מנהל "תיירות מרום גולן", אמר בשיחה ל"הארץ": "יש הרבה טלפונים שבודקים מה רמת המתח, אנשים מבקשים לדחות את החופשה. יש 4-3% ביטולים. זה לא הרבה אבל זאת התמונה. אני מעריך ומקווה שאם סוף השבוע יעבור בשקט נחזור לשגרה". לדבריו, השגרה ברמת הגולן נמשכת.

"הסימן הכי מהותי הוא זה שהלימודים התקיימו כרגיל", אמר, "זו ההחלטה הכי משמעותית חיובית שמתקיימת פה". הוא הוסיף כי גם מרוץ התפוח, מרוץ אופניים בו אמורים להשתתף 160 רוכבים, ייערך מחר כמתוכנן לאחר שאושר על ידי צה"ל.

לנוכח המתיחות, הצבא הנחה לפתוח אתמול רשויות בצפון הארץ לפתוח את המקלטים. לדברי מור, לא מדובר בהנחייה דרמטית שכן "המקלטים פתוחים חמש שנים". מור הוסיף כי "ההודעה לא היתה כל כך רלוונטית, לא השתנה כלום. ההיערכות קיימת והמקלטים נקיים ומסודרים. אנחנו מוכנים".

גם מוקדי תיירות שאינם ברמת הגולן נפגעו כתוצאה מהמצב הביטחוני. רווי רז, יו"ר צוק מנרה שבגליל העליון, סיפרה על ביטולים רבים מאתמול. "ביטולים של קבוצות מחו"ל ומהארץ, משפחות שהיו אמורות להגיע לחדרי האירוח בסוף השבוע הקרוב וביטלו בגלל 'המצב', למרות ש'המצב' בכלל לא אצלנו, הוא בגולן".

לדברי רז, חדרי האירוח היו אמורים להיות בתפוסה מלאה, אך להערכתה, רק כ-20% מהם מלאים. המבקרים מבטלים את הגעתם גם לפארק האתגרי באתר. "היו אמורים להיות היום 700-800 איש, אם נגיע למאה זה יהיה נס. מחר אמורים להיות 1,300 עד 1,500, כרגע נראה שיהיו 300", אמרה רז. לדבריה, "ככל שהמצב יתבהר נתאושש יותר מהר. הבעיה היא שאין פיצוי על מקרים כאלה, ואנחנו צריכים להתמודד עם זה לבד". 

בצה"ל קיימו היום הערכת מצב ברקע ההתחממות בצפון. בדיון השתתפו הרמטכ"ל גדי אייזנקוט, מפקד פיקוד הצפון האלוף יואל סטריק, מפקד פיקוד העורך האלוף תמיר ידעי, ומפקד עוצבת הבשן, תת-אלוף עמית פישר. בנוסף, מפקדי היחידות המוצבות בגולן נפגשו עם ראשי רשויות באזור. בפגישה עדכנו אנשי הצבא את ראשי הרשויות במסקנות הערכת המצב, ודנו במוכנות היישובים במקרה של תקיפה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ