יניב קובוביץ
ג'קי חורי
אלמוג בן זכרי

שר הביטחון אביגדור ליברמן, בהמלצת צה"ל ומתאם הפעולות בשטחים, הודיע היום (שבת) על סגירת מעבר כרם שלום מישראל לרצועת עזה בשל ההצתה במקום אמש. על פי הודעת צה"ל, המעבר ייסגר, חוץ מלמקרים הומניטריים שיאושרו באופן פרטני. עוד נמסר כי המעבר יישאר סגור עד להשלמת תיקון הנזקים שנגרמו כתוצאה מההצתה וייפתח שוב לאחר הערכת מצב בנושא.  

מפגינים פלסטינים הציתו אמש את הצינור שדרכו ישראל מספקת גז ודלק לרצועה במעבר כרם שלום ואת המסוע להעברת הסחורות. עלות הצינור היא עשרה מיליון שקלים, ועלות המסוע 23 מיליון. הנזק מהדליקה מוערך במיליונים. בצה"ל מעיריכים שחמאס עומד מאחורי ההצתה. זהו השבוע השני ברציפות שבו מפגינים מעלים באש את צדו הפלסטיני של המעבר - הנקודה היחידה שממנה עוברות סחורות כמו מזון, ציוד ודלק לרצועה.

תיעוד הצתת מעבר כרם שלום כפי שפרסם צה"ל:

הצתת מעבר כרם שלום ברצועת עזה, אתמול

בוועדה המארגנת של הפגנות "תהלוכת השיבה" גינו את סגירת המעבר, אותה הם מגדירים כעונש קולקטיבי, והזהירו מפני ההשלכות האפשריות של ההחלטה. לצד זאת, ביקרו גם את המפגינים שגרמו נזק לתשתיות בצד הפלסטיני של המעבר. "אנו עדים ומופתעים מתקרית מצערת ולא מתוכננת שאירעה במעבר כרם שלום", נמסר בהודעה מטעם המארגנים, "אמנם אנו רואים בישראל כאחראית להרג ופציעת מאות פלסטינים מאז תחילת התהלוכות, אבל אנו עדיין עומדים על כך שהתהלוכות יישארו עממיות ולא אלימות". 

חבר בוועדה אמר בשיחה עם "הארץ" כי ההחלטה היא כמו "הגברת האש מתחת לסיר מבעבע". לדבריו, "אין שום החלטה אסטרטגית מצד חמאס או כל גורם אחר להוביל להסלמה צבאית אלא להפך, ולכן אין ספק שמי שגרם את הנזק עשה זאת מתוך חוסר מודעות להשלכות או בכוונה תחילה במטרה להוביל להסלמה". ההחלטה של ישראל להגיב בענישה קולקטיבי, הוסיף, יכולה לדרדר את המצב.

מלבד כרם שלום קיימים שני מעברים נוספים, שהשימוש בהם מוגבל. מעבר ארז משמש למעבר של אנשים בלבד, בהיקף מוגבל, ומדי פעם עוברים דרכו לרצועה גם רכבים חדשים. מעבר רפיח, על גבול מצרים, נפתח מדי פעם להכנסת סחורות וחומרי בניין. 

חבר הכנסת חיים ילין (יש עתיד), תושב עוטף עזה, הגיב אתמול להצתה ואמר כי "חמאס מוביל שני מיליון פלסטינים לתהום. זאת הפעם השנייה שהם פוגעים במקום היחיד להעברת אנרגיה, דלק וגז. העולם כולו צריך לדעת - חמאס אחראי והוא הורס בידיים שלו את המעבר הפעיל שמספק את צינור החיים לעזה. הטרור חופר מנהרות, יורה טילים ושורף את השדות שלנו. החמאס הוא שמוביל לחושך של המנהרות ולחושך ברצועת עזה".

ברצועה נמשכות ההכנות לקראת ההפגנות הגדולות במחאה על העברת שגרירות ארה"ב לירושלים ב-14 במאי, ולציון 70 שנים לנכבה ב-15. בהודעות שהופצו קוראים המארגנים לכלל הציבור הפלסטיני ברצועה ובגדה להשתתף בהפגנות, והם צופים שגם ברמאללה וברחבי הגדה יצאו תהלוכות לכיוון המחסומים. הפגנה נגד העברת השגרירות תתקיים גם ביום שני בירושלים.

הצתת מעבר כרם שלום, אמשצילום: דובר צה"ל

יו"ר ועדת המעקב, מוחמד ברכה, אמר על ההפגנות המתוכננות: "נרים קול נגד מדיניות ארה"ב שמגבה את הכיבוש וההתנחלויות של ממשלת ישראל, ואת חיסול האפשרות להקמת מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים המזרחית בגבולות 1967. הצעד האמריקאי הברוטלי הזה וכל מהלך "עסקת המאה" לא ימחקו את זכות העם הפלסטיני להגדרה עצמית, בזכות ולא בחסד, מישראל או מארה"ב".

בימים האחרונים פנו בצה"ל לאגודת הרחפנים והטיסנים כדי להתמודד עם העפיפונים הדולקים שנשלחים מהרצועה וגורמים להצתות בשטחים החקלאים בעוטף עזה. מספר חברי אגודה שמחזיקים ברחפנים חזקים במיוחד עם יכולת תמרון גבוהה מסייעים לצבא למטרה זו. לרחפנים מחובר קרס, והם לוכדים את העפיפונים בזמן מעוף וגוררים אותם לקרקע במקום ללא צמחייה בו הם לא יגרמו נזק. אתמול הורדו לקרקע עשרות עפיפונים. 

משרד הבריאות בעזה הודיע היום כי מת מפצעיו ג'מאל עבד ארחמן עפאנה, בן 15, שנפצע אתמול באורח אנוש מירי צה"ל בהפגנות. אתמול דווח כי פלסטיני בן 40 נהרג מירי צה"ל מזרחית לחאן יונס. בנוסף, בהפגנות נפצעו באורח אנוש שני פלסטינים. לפי הרשויות ברצועה, 973 מפגינים נפצעו, מתוכם 176 מירי חי, ושניים מירי כדורי גומי. בסך הכל פונו 371 מפגינים פונו לבתי חולים, שלושה מהם במצב אנוש, ועשרה מהם במצב קשה.

בצה"ל נערכים להפגנות ביום שני, היום שבו שגרירות ארה"ב תעבור לירושלים, ויום לפני שהפלסטינים יציינו את יום הנכבה. גורם בכיר בפיקוד הדרום הזהיר מוקדם יותר שההפגנות השבוע יהיו אלימות יותר באופן משמעותי מאלה שהיו בגבול רצועת עזה בשבועות האחרונים.

ההערכה בצה"ל היא שבהפגנה יהיו 17 מוקדים פעילים בעזה, בנוסף להפגנות אלימות בגדה. בצה"ל חוששים שגם תושבי מזרח ירושלים ייטלו חלק מההפגנות. 11 גדודים הוצבו לאורך הגדר עם רצועת עזה לקראת ההפגנות, ובגדה הכוחות יתוגברו באופן משמעותי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ