המבנה זהה, האזור שונה: למה המדינה גובה פחות על קרוואנים בהתנחלויות

יותר משליש ממבני החטיבה להתיישבות נמצאים בשטחים, והמחיר בהתנחלויות נמוך ב-20% עד 30% לעומת שאר האזורים שבהם החטיבה פועלת. לאחר פניית "הארץ", משרד השיכון פתח בבדיקה

יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבנים יבילים במצפה יריחו, ב-2011
יותם ברגר

המדינה גובה כ-20% עד 30% פחות עבור קרוואנים של החטיבה להתיישבות שנמצאים בהתנחלויות, בהשוואה לשאר האזורים במדינה שבהם החטיבה פועלת. בשל כך, מחירי השכירות למגורים בשטחי הגדה המערבית זולים יותר מבגליל, ברמת הגולן, בלכיש, בנגב ובערבה.

החטיבה להתיישבות גובה עשרה שקלים ו-47 אגורות למ"ר של מבנה יביל בשטחים. בגולן, בנגב הדרומי, בערבה ובגליל העליון המחיר הוא 12 שקלים ו-62 אגורות, ובגליל התחתון, בגליל המערבי, בנגב המערבי ובלכיש המחיר הוא 13 שקלים ושמונה אגורות. מבני החטיבה להתיישבות מיועדים לאזרחים שמעוניינים לגור בפריפריה במחירים נמוכים. מחצית מההכנסות בגין השכרת המבנים מועברות למשרדי השיכון והאוצר ומחצית מהן משמשות לאחזקת המבנים ולניהולם.

הנתונים נחשפו בתשובה לבקשת חופש מידע שהגישו התנועה לחופש המידע ושלום עכשיו. עוד עולה מהנתונים כי 37% מהמבנים היבילים של החטיבה נמצאים בגדה המערבית, זאת על אף שהיא אחראית גם על פיתוח הנגב והגליל. בסך הכל מנהלת החטיבה 925 מבנים בגדה מתוך 2,503 בכל הארץ.

מהחטיבה להתיישבות נמסר בעניין גובה שכר הדירה: "החטיבה להתיישבות אינה קובעת את תעריפי שכר הדירה או דמי השימוש. הם נקבעים בידי ועדת המחירים של משרד הבינוי והשיכון ולחטיבה אין כל השפעה עליהם". בעניין מספר המבנים בשטחים נמסר: "ההשוואה אינה במקומה. החטיבה החלה את פעילותה בנגב ובגליל רק בשנים 2002 ו-2004 בהתאמה. עד אז היא פעלה רק בתחומי יהודה ושומרון, רמת הגולן ואזור רצועת עזה. לכן, גם חלק גדול מהמבנים היבילים שאותם מנהלת כיום יחידת האכלוס הם ביישובי יהודה ושומרון".

ממשרד השיכון נמסר: "עם פניית הכתב, משרד הבינוי והשיכון פתח בבדיקת הנושא ויבחן את פעילות ועדת מחירים במשרד בטיפולה בנכסים אלה. בימים אלה, משרד הבינוי והשיכון פועל להסדרת מעמד ודרכי הטיפול במבני הציבור ונכסי המדינה בהתיישבות הכפרית, לרבות נכסים אלה המנוהלים בחטיבה להתיישבות".

החטיבה להתיישבות היא גוף שנמצא באחריות ההסתדרות הציונית העולמית וממומן לחלוטין מכספי ציבור. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, מתחה ביקורת חריפה לפני כשלוש שנים על פעילות החטיבה וקבעה כי אם הממשלה מבקשת להשתמש בחטיבה כגוף מבצע, עליה לעשות זאת במכרז. החטיבה הפסיקה לפעול בעקבות חוות הדעת, ושבה לעבודתה בסוף 2016 לאחר שבינה למדינה נחתם הסכם שהאציל את סמכויות הממשלה לחטיבה.

מנכ"לית התנועה לחופש המידע, עו"ד נירית בלייר, אמרה כי "הנתונים שנחשפו מעלים סימני שאלה לגבי סדרי העדיפויות של החטיבה להתיישבות. הגשנו את בקשת חופש המידע לאחר שעיון באתר החטיבה להתיישבות העלה שהיא מחזיקה במאות מבנים יבילים". בלייר הוסיפה כי: "לזכותה של החטיבה ייאמר שהיא מיישמת את חוק חופש המידע".

בנוסף, תצלומי אוויר שבידי שלום עכשיו, בשילוב הנתונים שהתקבלו בבקשת חופש המידע, מגלים גם כי חלק מהמבנים היבילים הוצבו בניגוד לחוק. למשל, לפי נתוני החטיבה יש 41 מבנים בהתנחלות איתמר, אך בתחומיה החוקיים של ההתנחלות ישנם כ-20 מבנים, והשאר נמצאים בשכונות לא חוקיות של ההתנחלות. מצב דומה קיים גם בהתנחלויות נוספות, כמצפה יריחו. ב"הארץ" פורסמו בעבר מספר תחקירים על האופן בו משתלטת בניגוד לחוק על קרקעות פלסטיניות פרטיות או אדמות מדינה שמעולם לא הוקצו לה.

שבתי בנדט, ראש צוות מעקב התנחלויות ב"שלום עכשיו", אמר כי "שוב התברר איך ממשלת הימין מזרימה כספים לא שקופים דרך החטיבה להתיישבות לקבוצה קטנה באוכלוסיה, ומתעדפת אותה על פני כלל הציבור הישראלי. החטיבה להתיישבות משמשת להרחבת האחיזה בשטחי סי, עליהם אמורה לקום מדינה פלסטינית".

החטיבה להתיישבות מסרה בעניין המבנים הלא חוקיים: "במקומות שבהם החטיבה מציבה מבנים יבילים היא עושה זאת לאחר קבלת אישורים על פי דין".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ