יום הנכבה |

צה"ל נערך להתחדשות ההפגנות ברצועה ובגדה לאחר הלוויות ההרוגים

משרד הבריאות הפלסטיני הודיע כי מניין ההרוגים עלה ל-60. בעזה מתכוננים לסיום הלוויותיהם, אז יפנו המשתתפים בחזרה לגדר הגבול. בגדה צפויים להצטרף תושבים רבים להפגנות היום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיילי צה"ל בגבול הרצועה, אתמול

משרד הבריאות הפלסטיני ברצועת עזה הודיע הבוקר (שלישי) כי מניין ההרוגים מההפגנות שנערכו אתמול בגדר הגבול עלה ל-60. היום, עם ציון יום השנה ה-70 לנכבה, צפויים עשרות אלפי פלסטינים לשוב לגדר לאחר הלוויותיהם של ההרוגים. לאחר שאתמול נרשמה נוכחות של אלפים בודדים של מפגינים בגדה המערבית, היום צפויים להצטרף תושבים רבים נוספים למחאות. 

אמש העביר חמאס לישראל מסרים עקיפים, שלפיהם הוא שוקל לקפל את המאהלים שהוצבו לאורך גדר הגבול בעזה ולהביא לשינוי באופי ההפגנות היום. בישראל התקשו להעריך את מידת האמינות של המסרים ואם בכוונת חמאס לרסן את ההפגנות. לפני כן, העבירה ישראל מסרים לחמאס לפיהם היא עשויה לתקוף בעומק הרצועה ולפגוע בבכירי הארגון אם יימשכו ההפגנות.

לפי ההערכות בצה"ל, חמאס השיג אתמול את המטרות שהציב לעצמו כשעשרות אלפי המפגינים ומספר ההרוגים הגבוה הציפו את סוגיית המצב בעזה לשיח הבינלאומי. מבחינת הצבא, עם סיום ההלוויות כשהפלסטינים יעשו דרכם לגדר, יהיה זה הזמן שבו ינסה חמאס לשחזר את ההישג מאתמול ואף להגדיל את נוכחות הפלסטינים.

שר הביטחון אביגדור ליברמן אישר אמש, בהמלצת צה"ל ומתאם פעולות הממשלה בשטחים, לפתוח מהיום את מעבר כרם שלום לסחורות. ההחלטה מגיעה בעקבות השלכות העימותים הקשים לאורך הגדר ובהן עשרות ההרוגים, והביקורת החריפה מהקהילה הבינלאומית בצל המחסור הכבד ברצועה במוצרי יסוד ובהם ציוד רפואי בבתי חולים.

ועדת המעקב של ערביי ישראל הכריזה על שביתה כללית מחר, כולל במערכת החינוך. עצרות מחאה מתוכננות להערב במג'ד אל-כרום, באום אל-פחם וברהט. בגדה המערבית הכריז הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס על שביתה של יום אחד, לציון יום הנכבה, ועל שלושה ימי אבל בעקבות הרג המפגינים ברצועה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ