אחרי מסרי ההרגעה של חמאס, המבחן בגבול הרצועה יגיע בתום הלוויות ההרוגים

באמצעות מתווכים ממצרים ומקטאר, הביעו בארגון השולט ברצועת עזה נכונות לרסן את האלימות. בישראל מעריכים כי חמאס אינו רוצה במלחמה, אלא בהקלות שיבלמו את הידרדרות התנאים ברצועה

עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיילי צה"ל בגבול הרצועה, היום
עמוס הראל

המסרים שהעביר חמאס לישראל בתום יום הדמים בגבול רצועת עזה אתמול (שני) עשויים להעיד על נכונות מסוימת של הארגון לנסות ולרסן את האלימות היום. מה שיתרחש סביב הגדר משעות הצהריים ואילך, אחרי הלוויות ההרוגים, ילמד אם יש לכך סיכוי.

חמאס שלח את המסרים באמצעות מתווכים ממצרים ומקטאר. נאמר בהם כי הארגון שוקל לנסות ולצמצם את עוצמת החיכוך בגדר. זה עשוי להיות קשור במספר הנפגעים בתקריות. אחרי 60 הרוגים ויותר מאלף פצועים אתמול, ובהמשך ישיר ליותר מ-50 הרוגים ואלפי פצועים בהפגנות מאז סוף מארס, מערכת הבריאות ברצועה מתקשה לעמוד בעומס.

ההפגנות בגדר הגבול, סיקור נרחב: "טבח השגרירות": כך סיקרו בעולם את הרג המפגינים ברצועת עזה // ההפגנות בגבול הרצועה הן הרבה יותר מ"צעדות חמאס" | עמירה הס // עשרות ההרוגים בעזה לא הפריעו לנתניהו להכריז על "יום נהדר לשלום" | יוסי ורטר // אסון ידוע מראש: ישראל לא נקפה אצבע כדי למנוע את העימות בעזה | עמוס הראל // הטקס הבליט את הברית המשיחית שהשתלטה על יחסי ישראל-ארה"ב | חמי שלו // מה שאירע אמש בכיכר רבין הוא עניין לרופאי הנפש | רוית הכט

בימים האחרונים איימה ישראל, באמצעות המודיעין המצרי, כי המשך ההסלמה יכול להביא אותה להחלטה לפגוע בבכירי חמאס. בנוסף, היום אמנם יום הנכבה, אבל מחר מתחיל חודש הרמדאן – וסביר שראשי הארגון לוקחים גם את החג בחשבון.

חיילי צה"ל מסיירים בגבול הרצועה, אתמולצילום: AMIR COHEN/רויטרס

בד בבד, התפרסמה בישראל הודעה שלפיה אישר שר הביטחון, אביגדור ליברמן, את המלצת צה"ל לפתוח מחדש את מעבר כרם שלום, שמתפרעים פלסטינים חיבלו בו קשות בסופי השבוע האחרונים. בנוסף, מצרים התירה יציאת פצועים מההפגנות לטיפול רפואי בשטחה דרך מעבר רפיח. גם זה נראה כניסיון לצנן במשהו את הרוחות בגבול.

במודיעין הישראלי מעריכים כעת כי פני חמאס אינם למלחמה. ההנחה הסבירה היא שראשי הארגון מבקשים להשיג שתי מטרות באמצעות גל ההפגנות האלים: להחזיר את הנראטיב של התנגדות עממית פלסטינית לישראל ולאלץ אותה, באמצעות ההרג בגבול, להסכים להקלות בכלכלה ובחופש התנועה שאולי יבלמו את הידרדרות תנאי המחייה ברצועה. חמאס מתקשה להמשיך ולנהל את הרצועה בנסיבות הקיימות, לנוכח הבידוד המדיני שבו הוא שרוי והפחתת הסיוע הכספי מהרשות הפלסטינית ומדינות במפרץ.

ההתנגשות האלימה בגבול הרצועה אכן החזירה אתמול את תשומת הלב הבינלאומית לפלסטינים, כשבמקביל התקיים טקס פתיחת שגרירות ארה"ב בירושלים. בעקבות ההרג, הודיעו טורקיה ודרום אפריקה על צעדי מחאה דיפלומטיים נגד ישראל, ברשות הפלסטינית בגדה הוכרז על ימי אבל וממשלות ערביות פרסמו הודעות הזדהות עם תושבי הרצועה. אבל לאמיתו של דבר, נראה שהרגשות קהו, בעיקר בעולם הערבי.

צופי תחנות הטלוויזיה הערביות מופצצים כבר שבע וחצי שנים בתיעוד יומיומי, לעתים קרובות בשידור חי, של הרג המוני וסבל נורא ברבות מהמדינות שנסחפו בטלטלה שבתחילת ימיה עוד כונתה האביב הערבי. המראות מעזה אינם חריגים ביחס לתמונות היומיות מסוריה או תימן וההזדהות עם הפלסטינים נראית בינתיים כמס שפתיים בלבד. השפעת האירועים אתמול תיבחן בדרשות יום השישי במסגדים ובהפגנות במדינות כמו ירדן וטורקיה – והיא תלויה בנכונותו של חמאס להמשיך ולדחוף את ההמונים אל גדר הגבול, במחיר מותם.

בחלק מהראיונות הבוקר בכלי התקשורת נשמע ניסיון לסכם את האירועים בגדר ולציין מנצחים ומפסידים. זה נראה מוקדם מדי. טוב שצה"ל עמד במשימתו ומנע אתמול חדירה המונית ליישובי עוטף עזה, שעלולה היתה להסתיים באסון בצד הישראלי. אך המחיר בחיי אדם היה גבוה וההשלכות של האירועים עוד יתבררו בימים הקרובים. היום צפוי עדיין יום מתוח, גם אם היקף ההפגנות יפחת. צריך גם לקוות שתמונות ההרג בגדר לא יציתו גל של ניסיונות לפיגועי הזדהות ונקמה בגדה המערבית ובתחומי הקו הירוק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ