אמיר תיבון
אמיר תיבון
וושינגטון

שגריר ארה"ב בישראל, דייוויד פרידמן, הזמין באופן עצמאי את הכומר הקיצוני רוברט ג'פריס לפתיחת השגרירות בירושלים, אמרה אתמול (שלישי) דוברת משרד החוץ האמריקאי. הדוברת, התר נאורט, אמרה בשיחה עם כתבים כי אמירותיו של ג'פריס נגד מוסלמים, מורמונים, הומוסקסואלים ויהודים אינן מייצגות את עמדת המשרד. לדבריה, המשרד לא היה מעורב בהזמנת ג'פריס לטקס. "למיטב ידיעתי, לנו לא היה שום תפקיד בהחלטה הזו", אמרה.

ג'פריס אמר בעבר כי האיסלאם מעודד פדופיליה וכי המורמונים הם "כת" שלא באמת שייכת לנצרות, וטען כי הומואים הם סוטים שמבצעים "את המעשים האיומים ביותר שאפשר להעלות על הדעת". בעבר הוא תיאר בראיון את האיסלאם כ"כפירה מאש הגיהנום", וטען כי "אי אפשר להינצל אם אתה יהודי". אמירה זו, שלפיה כל היהודים יגיעו לגיהנום, כיכבה אמש בכותרות בארה"ב, על רקע השתתפותו של ג'פריס בטקס חנוכת השגרירות.

ג'פריס בחנוכת השגרירות השבוע

"אנחנו בוודאי לא מסכימים עם ההערות של המטיף ג'פריס, כולל האמירות שלו לגבי קבוצות דתיות אחרות", אמרה נאורט, "עם זאת, הוא הוזמן לטקס על ידי השגריר פרידמן, שבהחלט זכאי להזמין אנשים, וזו ההחלטה שהוא קיבל". בטקס נאם גם המנהיג האוונגליסטי ג'ון הייגי, שידוע בתמיכתו הנלהבת בישראל ובהתנחלויות. הייגי ספג ביקורת בעשור שעבר על דרשה שבה רמז כי היטלר נשלח על ידי אלוהים. הסנאטור ג'ון מקיין, שהיה באותה העת המועמד הרפובליקאי לנשיאות, דחה את תמיכתו של הייגי במועמדותו בעקבות הדברים.

בתשובה לשאלה "האם זו השגרירות של ארצות הברית, או השגרירות הפרטית של פרידמן?", השיבה נאורט כי "לשגרירויות יש חופש לקבל לפעמים החלטות לגבי את מי הן רוצות להביא כמרצים או דוברים באירועים שונים". היא הבהירה שהזמנת ג'פריס לא התקבלה בתיאום עם משרד החוץ בוושינגטון.

זו אינה הפעם הראשונה שנאורט מרחיקה את משרד החוץ בוושינגטון מהשגריר פרידמן. בשני מקרים קודמים, היא טענה כי דברים שאמר פרידמן על ההתנחלויות והגדה הגדה המערבית כשטח כבוש, אינם מייצגים שינוי במדיניות האמריקאית. לאחר שפרידמן התייחס במהלך ראיון ל"כיבוש לכאורה" בשטחים, ואמר כי ישראל שולטת בפועל רק ב-2% מהגדה המערבית. נאורט אמרה אז כי אין שינוי במדיניות האמריקאית כלפי הגדה המערבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ