השפלה בדרך לישראל |

צלמים הוזמנו לתעד את השגריר הישראלי עובר בידוק בשדה התעופה

בבידוק, שצולם במכוון ופורסם בתקשורת, התבקש השגריר לחלוץ את נעליו ולהסיר את מעילו. הנציג הטורקי שנשאר בישראל זומן לשיחה במשרד החוץ, והתבקש להציג תעודה מזהה בכניסה

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה לנדאו
נעה לנדאו

שגריר ישראל באנקרה, איתן נאה, שגורש מטורקיה עקב הרג המפגינים ברצועה, עבר בידוק ביטחוני משפיל בשדה התעופה באיסטנבול. הבידוק, בו התבקש השגריר לחלוץ את נעליו ולהסיר את מעילו, צולם במכוון ופורסם בתקשורת הטורקית. בתגובה, זימן הבוקר (רביעי) משרד החוץ את הממונה הטורקי בתל אביב, אומוט דניז, לשיחת נזיפה. משרד החוץ הישראלי הזמין את התקשורת לתעד את הגעת הנציג הטורקי למשרד, והוא התבקש להציג תעודה מזהה בכניסה. 
השגריר (משמאל) בבידוק בשדה התעופה:

השגריר בבידוק באיסטנבול

נאה, שמונה לתפקיד ב-2016 אחרי פתרון משבר המרמרה, . לדברי דיפלומטים ותיקים, בידוק דיפלומטים בשדה התעופה באיסטנבול אינו חריג, ומדינות מערביות דורשות לקיימו. הדיפלומטים אמרו כי הזמנת הצלמים, שנדרשו לאישור כדי להיכנס למתחם, נחשבת לחריגה. 

את שיחת הנזיפה ערכה ראשת מחלקת דרום אירופה, איריס עמבור. דובר משרד החוץ, עמנואל נחשון, אמר כי עמבור הביעה בפני הממונה "מחאה חריפה על ההתנהלות הטורקית השערורייתית, והוסיפה כי ישראל לא תוכל לסבול התנהגות כזו אל נציגיה". לדברי נחשון, "התנהגות זו מהווה הפרה בוטה של קוד ההתנהגות הדיפלומטי הנהוג בין מדינות". 

השגרירה בלוקסמבורג, סימונה פרנקל, זומנה לשיחת נזיפה במדינה. פרנקל, המכהנת גם כשגרירה בבלגיה, זומנה לשיחה היום במשרד החוץ בבריסל. ראש ממשלת בלגיה, שארל מישל, קרא ביום שני לחקירה בינלאומית של ההתרחשויות בגבול עזה. 

הממונה הטורקי מחוץ למשרד החוץ, היום
הממונה הטורקי מחוץ למשרד החוץ, היוםצילום: אילן אסייג

משרד החוץ הטורקי הורה לשגריר לעזוב את המדינה "להתייעצויות לזמן מה". בתגובה, הורה משרד החוץ בישראל לקונסול הטורקי בירושלים, האמון על היחסים עם הפלסטינים, לחזור לארצו "להתייעצויות". לפני כן את השגרירים בישראל ובארה"ב. טורקיה , יוסי לוי ספרי. 

את גירוש הדיפלומטים ליוו חילופי דברים בין נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן וראש הממשלה בנימין נתניהו. ארדואן אמר כי "ישראל היא מדינת טרור" ונתניהו השיב שהנשיא "הוא בין התומכים הגדולים של חמאס ומכאן שאין ספק שהוא מבין היטב בטרור ובטבח. אני מציע לו לא להטיף לנו מוסר". לאחר מכן ארדואן כתב בטוויטר כי "נתניהו הוא ראש הממשלה של מדינת האפרטהייד שכובשת את אדמתם של אנשים חסרי הגנה יותר מ-60 שנה תוך הפרה של החלטות האו"ם". בתגובה אמר נתניהו: "אדם ששולח אלפי חיילים טורקים לקיים את הכיבוש של צפון קפריסין ופולש לסוריה, לא יטיף לנו כשאנו מגינים על עצמנו מניסיון פלישה של חמאס". 

ב-2010 הגיעו היחסים בין ישראל לטורקיה לשפל בעקבות שידור פרק עם מסרים אנטי-ישראלים בסדרת טלוויזיה טורקית וכן בשל דבריו של ארדואן. סגן שר החוץ דאז דני איילון בהתראה קצרה, על רקע הנחיה מפורשת של השר דאז ליברמן ורצון להשפיל את השגריר הטורקי. בסיום הפוטו-אופ שבתחילת הפגישה עם השגריר אמר איילון לצלמים בעברית: "שימו לב שהוא על כסא נמוך ואנחנו על כסאות גבוהים, שיש רק דגל ישראל על השולחן ושאנחנו לא מחייכים". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ