שמונה ישראלים נאשמים בחבלה במצלמות בגבול מצרים לצורך הברחת סמים

השמונה נאשמים כי ניתקו את הכבל שמפעיל את המצלמות כדי להבריח 200 קילו חשיש. השבתת המצלמות הביאה להקפצת טנקים לשטח, ובאחד מהם התלקח פגז בשוגג. נהג הטנק נהרג ושניים נפצעו קשה

אלמוג בן זכרי
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעבר ניצנה בגבול מצרים, מרץ
אלמוג בן זכרי
יניב קובוביץ

שב"כ ומשטרת ישראל מסרו היום (רביעי) בהודעה משותפת כי עצרו שמונה חברי חוליה החשודה בחבלה במצלמות האבטחה לאורך הגבול עם מצרים לשם הברחת סמים. החוליה היתה מטרתה של הפעילות המבצעית לפני כחודשיים, שבה נהרג לוחם בגלל פגז שהתקלח בשוגג בתוך הטנק שבו נהג. פרקליטות מחוז הדרום הגישה כתבי אישום נגד השמונה, ישראלים תושבי היישוב הבדואי ביר הדאג' שבצפון הנגב, לבית המשפט המחוזי בבאר שבע, ולחלקם מיוחסות עבירות ריגול.

מכתב האישום עולה כי סלאמה טוחי, בן 36, שוחח עם עיד אל-התרשה, בן 33, חייל משוחרר משבט אל-עזאזמה שמדרום לשגב שלום. האחרון שירת בגבול ולאחר השחרור החל להבריח סמים ממצרים, וסיפר לו כי בגבול ישנן מצלמות המופעלות באמצעות כבלי תקשורת של חברת בזק. לפי כתב האישום, הוא אמר לטוחי כי ניתן לחתוך את הכבל בבור התקשורת שנמצא בקרבת תחת דלק בקציעות, וכך לנתק את המצלמות – מה שיאפשר הברחות מבלי להיתפס.

הפרקליטות מייחסת לטוחי, לאל-התרשה ולשלושה חברי חוליה נוספים - תאופיק ופאיז אבו גרדוד, בן 27, וסאלם אבו עסא, בן 33 - עבירה של ריגול. זאת, משום שאת המידע השיג טוחי על פי האישום כדי לנתק את הכבל, כשהוא יודע שהמצלמות משמשות למניעת חדירה של מפגעים לישראל, וכי ניתוק הכבל עשוי להביא לפגיעה בביטחון המדינה. הנאשמים הנוספים בהברחה הם סלימאן אבו גרדוד, בני 35 ו-24; סוילם אלוג, בן 47 ומוחמד עזאזמה, בן 42.

בהברחה שאירעה בליל התקרית שבה נהרג נהג הטנק, שימשו חלק מהנאשמים תצפיתנים באזור נחל לבן ובשער הגבול שליד תחנת הדלק. טוחי הורה לאנשיו לחתוך את כבלי התקשורת של בזק בבור, והמצלמות שותקו בקטע הרלוונטי להן לאורך הגבול. המבריחים המצרים הניחו סולם על גדר הגבול וטיפסו עליו עם עשרה שקי חשיש במשקל של 20 קילו כל אחד. עקב ניתוק המצלמות הוציאו מפקדי צה"ל באזור כוחות נוספים לשטח, כולל טנקים.

מסיבה שאינה ברורה בחר אחד הטנקים לרדת במדרון נחל ניצנה, שגובהו שלושה מטרים. כשהטנק הגיע לשיפולי נחל ניצנה, הוא החל להידרדר לכיוון הנחל והפגז התלקח. כתוצאה מהמקרה נהרג נהג הטנק ושלושה חיילים נפצעו, שניים מהם באורח קשה. ככל הנראה, נהג הטנק נהרג משאיפת עשן השריפה או משאיפת גז ממערכת ספקטרוניקס, שנועדה לכבות שריפות בתוך הטנק. שלושת החיילים נפגעו מצריבת החומר שמתיזה המערכת או משאיפתו.

חלק מן הנאשמים מואשמים בסעיף א' של עבירת הריגול, ולפיה "מי שמסר ידיעה והתכוון לפגוע בבטחון המדינה, דינו - מאסר 15 שנים", וחלקם מואשמים בסעיף ב' של עבירת הריגול, ולפיה "מי שהשיג, אסף, הכין, רשם או החזיק ידיעה והתכוון לפגוע בבטחון המדינה, דינו -  מאסר עשר שנים". בפרקליטות יצטרכו להוכיח כי משום ניתוק הכבל ופגיעה בו יש בה משום פגיעה במדינה בכדי להרשיעם בסעיף זה. עבירת הריגול על פי סעיפים אלו אינה מחייבת מסירת מידע לאויב.

בהודעה של שב"כ והמשטרה נמסר: "יובהר כי חבלה מכוונת בתשתיות צה"ל, על גבול סיני, מהווה מעשה איום ברור על ביטחון המדינה וגבולותיה ועל כן מטופלת בחומרה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ