משפחתו של מודיע שב"כ: מפעילו לא מנע ממנו להתאבד אף שידע על כוונותיו

א', שפעל בחטיבה היהודית והתגורר בחוות גלעד, הקליט שיחה בה אמר למפעילו כי הוא על סף התאבדות בשל אהבה נכזבת, שעות לפני שתלה עצמו. שב"כ: גורמים אינטרסנטיים עושים שימוש במותו

יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הכניסה לחוות גלעד, 2014
הכניסה לחוות גלעד, 2014צילום: אילן אסייג

משפחתו של מודיע שסייע לשירות הביטחון הכללי מאיימת לתבוע את הארגון בגין גרימת מוות ברשלנות. א', בן 28, התגורר במאחז חוות גלעד הסמוך לשכם. לפי הקלטת שיחה עם הגורם שהיה אחראי על הפעלתו בשב"כ, א' התריע כי הוא עומד להתאבד בשל אהבה נכזבת. מהקלטת השיחה בין השניים עולה כי המפעיל לא פעל באופן מעשי כדי למנוע את ההתאבדות.

א׳ נמצא תלוי בביתו שבמאחז בבוקר 28 במארס. בטלפון שלו, מצאו קרובי משפחתו הקלטת שיחה שניהל עם מפעילו לפנות בוקר, טרם התאבדותו. בשיחה, התריע כי הוא עומד להתאבד לאחר שנפרד מבת זוג עמה היה בקשר שלוש שנים ונוכח חשש שמצאה בן זוג חדש. הוא אף אמר למפעיל כי הוא קשר חבל סביב צווארו. אמנם המפעיל ניסה למנוע ממנו להתאבד בעל פה, אך הוא לא התריע לאיש שהמקור מצוי בדירתו עם חבל סביב הצוואר.

בשיחה ביניהם, אומר א׳: ״יש לה (בת הזוג ממנה נפרד - י״ב) מישהו בחיים. זהו. זה נגמר. זה באמת נגמר אחי. הכל נגמר״. המפעיל עונה: ״אנחנו נפגשים מחר?״. א׳: ״לא יודע״. המפעיל: ״בוא נשב״. א׳: ״לא נראה לי שאני אגיע עד מחר״. המפעיל: ״די נו, אחי, תעזוב. תגיע עד מחר ונפגש. בוא נשב. נדבר על הכל״. א׳: ״טוב, בוא נדבר מחר״. מפעיל: ״נפגשים מחר?״, א׳: ״בוא נדבר בבוקר״. 

לאחר מכן, עובר א׳ לאיומים מפורשים אף יותר שיתאבד. מפעיל: ״מה קורה עכשיו? אתה מפחיד אותי קצת״. א׳: ״מה קורה איתי? לא יודע. אני באמת מרגיש שאני לא יכול יותר. נמאס לי להלחם בזה״. מפעיל: ״תוציא מהמשוואה. זה לא רלוונטי. זה לא חכם. לא עושים את זה. תוציא את זה מהמשוואה. יש לך הרבה מה לחיות. מחר בבוקר דברים ייראו אחרת. שתה כוס מים, לך לישון, קום בבוקר. תתקשר אליי״. א׳: ״אני עומד להתאבד פשוט״. מפעיל: ״מה? די, אחי. זה לא אופציה. שכח מזה״. א׳: ״ברבע השעה האחרונה הייתי עם חבל על הצוואר. אני לא צוחק. אני במצב על הפנים״. מפעיל: ״תעיף את זה, תעיף את זה מהבית״. א׳: ״לא, זה מסובך״. מפעיל: ״שטויות, אחי״. למחרת השיחה נמצא א' תלוי בביתו.

במכתב שנשלח מעורך הדין איתמר בן גביר המייצג את המשפחה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ולפרקליט המדינה שי ניצן נכתב כי א׳ שימש כמודיע של החטיבה היהודית בקרב צעירים בשומרון ״ללא ידיעת משפחתו ותוך ניצולו המחפיר״. במכתב, נטען כי איש השב״כ לא עשה דבר מלבד ניסיון לעודדו בטלפון. בן גביר ביקש בשם המשפחה את תיק ההפעלה של א׳, לפתוח בחקירה פלילית כנגד איש השב״כ בגין גרימת מוות ברשלנות והתריע כי המשפחה צפויה לתבוע את הארגון. ״לצערי, זו לא הפעם הראשונה ששב״כ מנצל מצוקה של בחורים צעירים, אבל במקרה זה זו חציית קו אדום. המנוח אומר שהוא עם חבל על הצוואר. זה השלב שבו אותו איש שב״כ היה צריך לעצור, להזמין משטרה, להגיע בעצמו - אבל האדישות, שיוויון הנפש, כאשר רבע שעה לאחר מכן המנוח מממש את מה שהוא אומר ושם קץ לחייו - זה פשע ברשלנות של שב״כ״, אמר בן גביר.

משירות הביטחון הכללי נמסר בתגובה: ״שירות הביטחון הכללי אינו מוסר מידע אודות פעילותו האופרטיבית ואין בכך בכדי לאשר את המידע שפורסם. מכלל המידע שברשותנו עולה כי המנוח החליט לשים קץ לחייו נוכח סיבות אישיות מצערות. אנו משתפים בצער המשפחה ומצרים על כך כי גורמים אינטרסנטיים עושים שימוש במותו של המנוח כדי לתקוף את השירות, כחלק מניסיון לפגוע בשירות ובפעילותו. שירות הביטחון הכללי ימשיך לפעול למימוש ייעודו למען ביטחון המדינה״. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ