אחרי ההתערבות המצרית, בישראל מצפים להפגנות שישי מרוסנות בגבול עזה

בתחילת השבוע, דחה חמאס הצעה מקהיר לפתוח את מעבר רפיח בתמורה לביטול ההפגנה ביום שני. שילוב מספר ההרוגים והאיומים של ישראל על ראשי חמאס, גרמו כנראה לארגון לרסן את ההפגנות

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גבול הרצועה, שלשום
גבול הרצועה, שלשוםצילום: אליהו הרשקוביץ

לאחר תקופה ארוכה שבה העימותים בעזה התבטאו בעיקר בהפגנות, אתמול (רביעי) אירעו שלוש תקריות ירי ברצועה. פעמיים נורתה אש מנשק קל לעבר ישראל מצפון הרצועה ופעם אחת בדרום הרצועה. כמה קליעים ממקלע כבד פגעו בבתים בעיר שדרות, ומקרי הירי האחרים כוונו לעבר כוחות שנעו בקרבת הגדר. מהירי לא היו נפגעים. צה"ל הגיב בירי פגזי טנק לעבר עמדות חמאס, בצפון הרצועה ובדרומה.

מלבד תקריות אלו, בגבול הרצועה נשמר אתמול שקט יחסי, בהמשך למגמת הרגיעה לאחר התקריות הקשות בין צה"ל לפלסטינים ביום שני. במערכת הביטחון סבורים כי חמאס עדיין שוקל את היקף המשך ההפגנות לאורך הגדר ובכל מקרה מבקש להימנע בשלב זה מחידוש ההתנגשויות האלימות. בכירים בפיקוד הדרום שוחחו אתמול עם ראשי היישובים בעוטף עזה והבהירו להם כי ישנם סימנים שחמאס מנסה להחזיר את השקט. בשל כך, רבים מכוחות צה"ל שהגיעו באחרונה לאזור הרצועה ישובו למשימות ולאימונים שמהם הוצאו.

עוצמת ההפגנות פחתה לאחר מאמצי תיווך של מצרים, וכנראה גם של קטאר, שהעבירו מסרים בין ישראל לחמאס. ביום ראשון נקרא ראש הלשכה המדינית של חמאס ברצועה, איסמעיל הנייה, לשיחות במודיעין המצרי בקהיר. המצרים הציעו להנייה לפתוח את מעבר רפיח מהרצועה לשטחם בתמורה לביטול ההפגנה שתוכננה למחרת, יום הנכבה. השיחה בין הצדדים היתה מתוחה והנייה דחה את ההצעה המצרית. העיתון "ישראל היום" דיווח אתמול כי בפגישה איימו ראשי המודיעין המצרי על הנייה והשפילו אותו.

ראשי חמאס חידשו את השיחות הטלפוניות עם המצרים ביום שני אחר הצהריים, לאחר שעשרות פלסטינים נהרגו ואלפים נפצעו מאש צלפים והפעלת אמצעים לפיזור הפגנות של צה"ל לאורך הגדר. בד בבד, תקף חיל האוויר באופן חריג לאור יום מטרות של חמאס בצפון הרצועה וישראל העבירה איומים לראשי חמאס, כי היא שוקלת להתנקש בחייהם. נראה שעל רקע צירוף הנסיבות הזה, החליטו בחמאס על ריסון. ההפגנות פחתו מאוד ביום שלישי ודעכו כליל אתמול.

ההפגנות בעזה, ביום שלישיצילום: IBRAHEEM ABU MUSTAFA/רויטרס

מצרים הותירה את מעבר רפיח פתוח, לפחות עד היום, והעלתה אפשרות לפתוח אותו במשך עשרה ימים בכל חודש - קרוב לפי שניים ממספר ימי הפתיחה הממוצע כעת. ישראל, מצדה, פתחה מחדש את מעבר כרם שלום לסחורות, למרות הנזק הגדול שנגרם לצד הפלסטיני של המעבר בהתפרעויות האחרונות.

הנזק שנגרם למסוף - שמעביר חומרי בנייה וחקלאות לרצועה - נאמד בין 20 מיליון שקל ל-40 מיליון שקל ותיקונו יארך זמן רב יחסית. הנזק לצינור המעביר גז לרצועה יסתכם בכמה מיליוני שקלים ותיקונו יהיה כנראה מהיר למדי.

חמאס טרם הודיע רשמית על תוכניותיו, אולם בצה"ל מעריכים כי ייתכן שהפגנות יום השישי בגבול יתקיימו מחר בהיקף קטן מאשר בסופי שבוע קודמים. ההפגנה הגדולה הבאה מתוכננת ב-5 ביוני, יום השנה למלחמת ששת הימים.

גם מנהיג חמאס, יחיא סינוואר, אישר אתמול שהארגון משתף פעולה עם מצרים כדי שלא לדרדר את ההפגנות למאבק מזוין. בראיון ראשון על ההפגנות בגבול הרצועה אמר: "בביקור האחרון של איסמעיל הנייה בקהיר, דיברו הנציגים על חשיבות מערכת היחסים בין מצרים לחמאס. המצרים אמרו בצורה ברורה שהם תומכים במאבק הפלסטיני ובזכות השיבה, ושהם פועלים כדי שהתהלוכות הללו לא יידרדרו לאלימות חזיתית צבאית".

"זאת סוגיה שיש בינינו לבין המצרים הסכמה לגביה. אנחנו זהירים ופועלים כדי לא לחמש את התהלוכות, כך שיישארו במסגרת מאבק עממי לא אלים", הוסיף סינוואר. לדבריו, עמדה זו מוסכמת גם על שאר הפלגים הפלסטיניים. סינוואר עוד הוסיף כי ההפגנות הוכיחו שהעם הפלסטיני "מתנגד בהמוניו להעברת שגרירות ארה"ב לירושלים", וכי הוא "מוכן להקריב מדמו למען העקרונות שלו".

לדברי סינוואר, חמאס עושה שימוש בהתנגדות עממית כרגע ולא במאבק מזוין. "יש לנו זכות מלאה להשתמש בכל הכלים להתנגדות, ואנחנו היום משתמשים במאבק העממי בצורה הכי טובה ונכונה שיש, אבל זה לא אומר שאנחנו לא יכולים לחזור למאבק המזוין", אמר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ