ארגוני זכויות אדם לבג"ץ: הכריעו בעתירה נגד מדיניות צה"ל בהפגנות בעזה

לפי עמותת עדאלה ומרכז אל-מיזאן, משך הזמן שחלף מאז שהוגשה העתירה בלתי סביר. הארגונים עתרו לבג"ץ שיורה לצבא לחדול משימוש בצלפים ואש חיה לעבר מפגינים בלתי חמושים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים פלסטינים ליד גדר המערכת בעזה, שלשום

ארגוני זכויות אדם פנו אתמול (רביעי) לבג"צ בבקשה שיכריע מיידית בעתירה שהגישו נגד השימוש שעושה צה"ל באש חיה לפיזור ההפגנות בגבול רצועה עזה. בעתירה, שהגישו עמותת עדאלה לזכויות המיעוט הערבי ומרכז אל-מיזאן לזכויות האדם בעזה לפני כשלושה שבועות, ביקשו שבג"ץ יורה לצבא לחדול משימוש בצלפים ואש חיה לעבר מפגינים בלתי חמושים.

בבקשה נטען כי מאז שהוגשה העתירה עבר פרק זמן בלתי סביר, שבו לא שינה צה"ל את מדיניותו וגרם לנפגעים רבים. עוד נטען כי בשבועות האחרונים נעשה שימוש מופרז בכוח בהפגנות, שגרם למותם של 86 מפגינים, שבהם 12 קטינים ושני עיתונאים, ולפציעתם של 11,000 בני אדם.

ההפגנות בגדר הגבול, סיקור נרחב: בכיר בדובר צה"ל ליהודי ארה"ב: לא הצלחנו לצמצם את מספר הנפגעים, חמאס נתן לנו נוקאאוט בהסברה | אורי בלאו // "טבח השגרירות": כך סיקרו בעולם את הרג המפגינים ברצועת עזה // ההפגנות בגבול הרצועה הן הרבה יותר מ"צעדות חמאס" | עמירה הס // עשרות ההרוגים בעזה לא הפריעו לנתניהו להכריז על "יום נהדר לשלום" | יוסי ורטר // אסון ידוע מראש: ישראל לא נקפה אצבע כדי למנוע את העימות בעזה | עמוס הראל // הטקס הבליט את הברית המשיחית שהשתלטה על יחסי ישראל-ארה"ב | חמי שלו // מה שאירע אמש בכיכר רבין הוא עניין לרופאי הנפש | רוית הכט

בבקשה נכתב כי ביום שני האחרון, בהפגנות המחאה על העברת שגרירות ארה"ב לירושלים ולקראת יום הנכבה, מספר הנפגעים היה חסר תקדים. לפי הכתוב, באותו יום נהרגו 60 פלסטינים מאש צה"ל, מתוכם 42 בני אדם שהשתתפו בהפגנות, שבהם חמישה קטינים ואדם בעל מוגבלות. בנוסף, נכתב, 2771 פלסטינים נפגעו, בהם 225 קטינים, 12 עיתונאים ו-17 אנשי רפואת חירום. ב-1,359 מקרים הפציעות נגרמו מאש חיה. בעתירה מסתמכים על נתונים שאסף מרכז אל-מיזאן, ואלה מעט נמוכים מנתוני משרד הבריאות בעזה.

בדיון בעתירה בסוף אפריל בבית המשפט העליון טענה המדינה כי הירי הוא "חלק מהעימות המזוין בין חמאס לבין ישראל, על כל המשתמע מכך". על כך השיבו הארגונים בפנייתם אתמול כי עמדת המדינה מתעלמת מהשאלה אם המפגינים היו חמושים או היוו סכנה מיידית לחיילים. "מדיניות זו אינה חוקית ומהווה הפרה של כללי המשפט הבינלאומי, ובמיוחד הפרה של סעיף 8 לאמנת רומא, באופן המעלה חשדות רציניים ביחס לביצוע פשעי מלחמה" נטען בפנייה. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ