אזעקת שווא נשמעה ביישובים בצפון רמת הגולן; מערכת "כיפת ברזל" הופעלה

האזעקה הופעלה ביישובים קלע, שעל, אורטל, אלוני הבשן, מרום כולן וזיוון. דובר צה"ל: הנסיבות בבדיקה

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עמדת תצפית בגבול רמת הגולן
עמדת תצפית בגבול רמת הגולןצילום: מוטי מילרוד

אזעקה שווא הופעלה היום (חמישי) ביישובי רמת הגולן. האזעקה נשמעה ביישובים קלע, שעל, אורטל, אלוני הבשן, מרום גולן וזיוון. מערכת "כיפת ברזל" באזור הופעלה, ומצה"ל נמסר כי נסיבות השמעת האזעקה ייבדקו.

ההערכה בצה"ל היא שהמערכת הופעלה בגלל המתיחות הגבוהה בגבול הצפון, מה שהוביל לרגישות גבוהה יותר כדי להיערך לאפשרות של ירי לעבר ישראל או לחדירה של כלי טייס. למערך ההגנה האווירי יש אפשרות להפעיל את המערכת במצבי רגישות שונים לזיהוי עצמים. במקרה כזה, המערכת עשויה לפעול גם במקרה של ירי מתוך סוריה לכיוון ישראל. בצה"ל בודקים אם מדובר בטעות אנוש של מפעילי המערכת, או שמדובר בתגובה רגישה מאוד לירי.

לאחרונה הופעלה מערכת "כיפת ברזל" בגבול הרצועה בתגובה לירי מקלעים. גם אז, טענו בצה"ל שהמערכת הופעלה בשל רגישות גבוהה. הפעלת האזעקה הובילה לבהלה בקרב תושבי רמת הגולן, וברשתות החברתיות הופץ מידע שגוי לגבי יירוטים וכניסה של כלי טייס לא מאויש למרחב האווירי של ישראל. בצה"ל שוללים את הטענות.

הפעלת האזעקה הגיעה בצל המתיחות בגבול הצפון בשבועות האחרונים והאיומים ההדדיים בין ישראל ואיראן. בשבוע שעבר תקפו מטוסי חיל האוויר עשרות מטרות איראניות בסוריה, ובהן אתרי מודיעין איראניים, מחנות צבאיים ומחסני נשק. מצה"ל נמסר אז כי מדובר בתקיפה הנרחבת ביותר של ישראל בסוריה זה עשורים.

התקיפה יצאה לפועל בעקבות ירי של כ-20 רקטות מסוריה לעבר מוצבי צה"ל ברמת הגולן. ארבע רקטות חדרו לשטח ישראל ויורטו על ידי מערכות ההגנה של צה"ל, השאר נחתו בשטח סוריה. לא היו נפגעים מהירי בישראל ולא נגרם כל נזק. בצה"ל הטילו את האחריות לירי על אנשי גיס קודס של משמרות המהפכה האיראניים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ