נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, אמר היום (שישי) כי "השיטות שבהן משתמשים בני העם שעונה במחנות ריכוז בעולם השנייה כלפי פלסטינים חפים מפשע, אינן פחותות מאלו של הנאצים". ארדואן אמר את הדברים בפסגת המדינות המוסלמיות באיסטנבול. מוקדם יותר היום השתתפו עשרות אלפים מפגינים בעצרת תמיכה בפלסטינים בעיר, וקראו קריאות "מוות לישראל". 

בעצרת קרא ארדואן למדינות המוסלמיות לפעול למניעת העברת שגרירות ארה"ב לירושלים ולתמוך בפלסטינים. "ארה"ב מצדדת ביצירת בעיות יותר מאשר בפתרונן", אמר ארדואן. מאוחר יותר, בכינוס המדינות המוסלמיות, אמר כי בכוונת טורקיה לפעול לדיון בעצרת הכללית של האו"ם באירועים בעזה. לדבריו, ארה"ב מונעת ממועצת הביטחון של האו"ם לפעול בעניין. המשתתפות בכינוס קראו לקדם דיונים על עזה במועצת הביטחון ובעצרת הכללית של האו"ם, ולהגבלות כלכליות על מדינות נוספות שיעבירו שגרירויות לירושלים.

הפגנת התמיכה בפלסטינים באיסטנבול, היוםצילום: Emrah Gurel/אי־פי

בד בבד, הפגינו היום כאלף פלסטינים ברצועת עזה, להערכת צה"ל. לפי משרד הבריאות ברצועה, 56 בני אדם פונו לבתי חולים, 25 מהם נפצעו מירי חי. מהצבא נמסר כי ההפגנות מתקיימות בחמישה מוקדים, וחלק מהמפגינים מיידים אבנים ומבעירים צמיגים. בעימותים בגבול הרצועה השבוע, בהם השתתפו רבבות מפגינים, נהרגו 62 פלסטינים. מאז החלו ההפגנות בסוף מארס, נהרגו כ-120 פלסטינים.

את העצרת באיסטנבול ארגנה ממשלת טורקיה, שגינתה השבוע את הרג המפגינים ברצועה. ארדואן וראש הממשלה בנימין נתניהו החליפו השבוע מהלומות מילוליות, לאחר שאנקרה החזירה את שגריריה מישראל ומארה"ב וגירשה את השגריר והקונסול הישראלים משטחה. 

פינוי פצוע סמוך לחאן יונס, היוםצילום: SAID KHATIB/אי־אף־פי

ראש הממשלה הפלסטיני, ראמי אל-חמדאללה, אמר בעצרת כי החלטת ארה"ב על העברת השגרירות היתה "טעות גדולה". פסגת המדינות המוסלמיות, במסגרתה התכנסו באיסטנבול יותר מ-50 מדינות, קראה להגנה בינלאומית לפלסטינים ולמדינות העולם לא להעביר שגרירויות לירושלים. 

מועצת זכויות האדם של האו"ם אישרה היום להקים ועדת חקירה בינלאומית על רקע האירועים ברצועת עזה. לפי ההחלטה, הוועדה תחקור את מצב זכויות האדם בגדה, במזרח ירושלים ובעזה. 29 מחברות המועצה תמכו בהחלטה, בהן ספרד ובלגיה. ארה"ב ואוסטרליה התנגדו, והונגריה, בריטניה, גרמניה, סלובקיה וקרואטיה נמנעו.

נשיא מצרים, עבד אל-פתח א-סיסי, הודיע היום כי מעבר רפיח יישאר פתוח לאורך כל חודש הרמדאן. על פי דיווח בעיתון אל-אחבאר הלבנוני, פתיחת המעבר היא חלק מהסכמות בעל-פה בין המודיעין המצרי לחמאס. לפי ההסכמות, הארגון יחזור להבנות שהובילו לסיום מבצע צוק איתן ב-1014, יקטין משמעותית את מספר המשתתפים בתהלוכות וימנע הגעה המונית לגדר והנחת מטענים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ