מקורות בבית הלבן: ממשל טראמפ יציג את תוכנית השלום שלו למזרח התיכון בחודש הבא

ג'ארד קושנר וג'ייסון גרינבלט החלו לתדרך שותפים שונים בפרטי התוכנית, כך על פי סוכנות הידיעות אי-פי, במטרה לפרסם את התוכנית אחרי הרמדאן - באמצע או סוף יוני

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנשיא טראמפ בוושינגטון, אתמולצילום: Evan Vucci/אי־פי
אי-פי

הבית הלבן מתכוון לפרסם את תוכנית השלום של ממשל טראמפ למזרח התיכון בחודש הבא, כך פרסמה הבוקר (שבת) סוכנות הידיעות אי-פי, על בסיס מקורות בממשל. חמישה מקורות אמרו שהממשל מתכוון לפרסם את התוכנית לאחר הרמדאן, באמצע או סוף יוני. לדבריהם, מנסחיה העיקריים של התוכנית - חתנו של הנשיא ג'ארד קושנר והשליח למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט - החלו לתדרך בעלי ברית ושותפים נבחרים בפרטים.

על מנת להצליח, אחת הדרישות מיוזמה כזו תהיה לשכך את כעסם של הפלסטינים הסבורים שהממשל האמריקאי מוטה נגדם . בעלות בריתה של ארה"ב באירופה ובמפרץ הביעו ביקורת דומה כלפי טראמפ. ככל הנראה, הבית הלבן יהיה זקוק לתמיכת שותפותיו באירופה כדי שתוכנית השלום שלו תוכל לצאת לפועל.

לאחרונה ממשל טראמפ התנגד לדרישת הקונגרס לסגור את משרדי אש"ף בוושינגטון, זאת מתוך רצונם של גרינבלט וקושנר להשאיר את הערוץ הזה פתוח במקרה שהפלסטינים יהיו מוכנים להיכנס למשא ומתן על בסיס התוכנית. שר החוץ לשעבר רקס טילרסון הורה לסגור את המשרד בנובמבר האחרון, אבל נכון להיום הוא עדיין פועל במתכונת מצומצמת.

הרשות הפלסטינית פוסלת כל משא ומתן בתיווך אמריקאי, זאת מאז החלטת הנשיא טראמפ להעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים. נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס כינה השבוע את מבנה השגרירות "התנחלות חדשה בירושלים". בהפגנות בגבול רצועת עזה ביום שני בהתנגדות להעברת השגרירות, 58 פלסטינים נהרגו מירי צה"ל.

באירופה ובמדינות שונות בעולם גינו בחריפות את הרג הפלסטינים בגבול הרצועה, ומועצת זכויות האדם של האו"ם החליטה שיש לפתוח בוועדת חקירה בינלאומית שתחקור את הרג המפגינים. ארה"ב הצטרפה לקריאות להרגעת הרוחות, אך מתנגדת לוועדת החקירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ