שר החוץ הפלסטיני הגיש לבית הדין בהאג בקשה לפתוח בחקירה נגד ישראל

בבקשה שהגיש הבוקר הדגיש ריאד אל-מלכי כי "יש ראיות מספקות לביצוע פשעים חמורים המצדיקים חקירה מיידית" בנוגע להתנחלויות. משרד החוץ: "המהלך לא תקף משפטית - הרשות אינה מדינה"

נעה לנדאו
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אל-מלכי בהאג, היום
אל-מלכי בהאג, היוםצילום: Mike Corder/אי־פי

שר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מלכי קורא לתביעה בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג לפתוח בחקירה מיידית באשר להתנחלויות הישראליות בשטחים. לפי הפלסטינים, אל-מאלכי הגיע היום (שלישי) לבית הדין והגיש לתובעים מסמך שבו ציין כי "יש ראיות מספקות להמשך ביצוע פשעים חמורים המצדיקים חקירה מיידית".

מאז שנת 2015 נערכת בבית הדין בדיקה ראשונית באשר לאפשרות לביצוע פשעי מלחמה בשטחים הפלסטיניים. בין השאר נבדקים סוגיית ההתנחלויות הישראליות וכן פשעים שבוצעו במהלך מבצע "צוק איתן" בידי ישראל וחמאס.

הבדיקה נפתחה שבועיים לאחר הצטרפות הרשות הפלסטינית לבית הדין, והתובעת הראשית בו, פאטו בנסודה, הסבירה כי מדובר בצעד פרוצדורלי בלבד. היא אמרה כי תערוך את הבדיקה "באופן עצמאי וחסר פניות לחלוטין", והוסיפה כי לא הוגדר תאריך יעד להשלמתה.

בישראל ובארה"ב גינו את ההחלטה ואמרו כי בית הדין אינו יכול לעסוק בעניינה של הרשות הפלסטינית, כיוון שהיא איננה מדינה. ממשרד החוץ בישראל נמסר: "ישראל רואה בחומרה את הפניה הפלסטינית, המהווה מהלך ציני שאינו תקף משפטית - לבית הדין אין סמכות בנושא הישראלי-הפלסטיני כיוון שישראל אינה מדינה החברה בבית הדין והרשות הפלסטינית אינה מדינה".

משרד החוץ כתב גם כי "הרשות ממשיכה לנצל לרעה את בית הדין למטרות פוליטיות במקום לפעול לקידום משא ומתן מדיני. מגוחך שהפלסטינים עושים זאת בעוד שהם ממשיכים להסית לטרור ולהשתמש בילדים ונשים כמגנים אנושיים במסווה לניסיונותיהם האלימים לפגוע בביטחון אזרחי ישראל. ישראל מצפה מבית הדין ומהתובעת לא להיכנע ללחצים הפלסטינים ולא לאפשר לפלסטינים להביא לפוליטיזציה נוספת של בית הדין או להסיטו מהמנדט המקורי שלו. ישראל פועלת בהתאם למנגנוני בקרה וביקורת שיפוטית עצמאיים ויסודיים, כראוי למדינה דמוקרטית, ובהתאם לדין הבינלאומי".

בית הדין, שנוסד ב-2002, מקיים כיום בדיקות דומות בעניינן של שמונה מדינות - הונדורס, אוקראינה, עיראק, אפגניסטאן, קולומביה, גיאורגיה, גיניאה וניגריה - וכמה מהן נמשכות כבר שנים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ