צה"ל תקף מנהרת חמאס בצפון רצועת עזה

בנוסף תקף חיל האוויר שתי ספינות קטנות שהיו אמורות להשתתף במשט מחאה של חמאס, זאת בתגובה להצתת עמדת צה"ל בידי פלסטינים אתמול. לפי דיווחים ברצועה, נפגע גם מתחם אימונים של הזרוע הצבאית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדליקה שפרצה בנמל עזה, לפנות בוקר
הדליקה שפרצה בנמל עזה, לפנות בוקר

מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו לפנות בוקר (רביעי) מנהרה של חמאס בצפון רצועת עזה ושתי ספינות השייכות לכוח הימי של הארגון. בצה"ל יודעים על המנהרה זה תקופה. כלי השיט שהותקפו הם ספינות קטנות שהיו אמורות לקחת חלק במשט מחאה של חמאס על המצור על הרצועה. לפי הודעת הצבא, התקיפה בוצעה בתגובה להצתת העמדה הצה"לית אתמול בידי פלסטינים שחדרו לשטח ישראל מהרצועה, וכן בשל הניסיונות החוזרים לשגר לישראל רחפנים ועפיפונים הנושאים חומרי תבערה. 

כלי תקשורת פלסטינים דיווחו גם הם על התקיפה, וכתבו כי נפגע מתחם אימונים של הזרוע הצבאית של החמאס, וכן שתי סירות שעמדו להפליג מנמל עזה במטרה לשבור את המצור. לדברי תושבים, באזור הנמל נשמעו שלושה פיצוצים עזים ובמקום פרצה דלקה. סוכנות הידיעות מען וסוכנות הידיעות ספא המזוהה עם חמאס דיווחו כי כוחות הצלה הוזנקו למקום ופעלו לכיבוי האש. לפי משרד הבריאות הפלסטיני ברצועה, לא היו נפגעים בתקיפה. דיווח של תושב עזה על התקיפה בטוויטר:

צה"ל הודיע כי ישראל "רואה בחומרה רבה את המשך הניסיונות היום-יומיים של ארגון הטרור חמאס לפגוע בתשתיות ביטחוניות בשטח ישראל תוך איום על ביטחון התושבים והחיילים". בצה"ל הבהירו כי הם רואים בחמאס את האחראי הבלעדי למתרחש ברצועה, וכי הארגון יישא בהשלכות של כל פעולה אלימה נגד אזרחי ישראל.

לאחר התקיפה מסר חמאס: "ההסלמה הישראלית היא המשך התוקפנות נגד העם הפלסטיני ועוד ניסיון לגרור את כוחות ההתנגדות לעימות צבאי ולפגוע בתהלוכות השיבה". בוועדה הלאומית למען הסרת המצור מעל רצועת עזה הוסיפו כי "תקיפת הסירות בידי ישראל מוכיחה שהיא מובילה מדיניות של טרור נגד העם הפלסטיני. כל זה לא יפגע במאמצינו להמשיך ולפעול נגד המצור". הבוקר הגיב גם שר הביטחון ליברמן לתקיפה:

תגובת שר הביטחון ליברמן

אתמול עשרה פלסטינים חדרו לשטח ישראל מרצועת עזה באזור רפיח והציתו עמדה של צה"ל. בתקרית נפרדת בצפון הרצועה, רחפן חדר לשטח ישראל ונפל באחד היישובים באזור. בתגובה לחדירת הפלסטינים וההצתה, צה"ל תקף בירי טנק עמדת תצפית של חמאס בדרום הרצועה, כך לפי הצבא.

בתקרית ההצתה, עשרה פלסטינים חתכו את גדר המערכת, זאת על אף הכוננות הגבוהה באזור והתצפיות הקיימות. העשרה הציתו עמדת שהוקמה לטובת צלפים לאור ההפגנות האחרונות בגבול הרצועה, ולאחר מכן חזרו לשטח עזה. העמדה לא היתה מאוישת בזמן ההצתה ולא היו נפגעים בתקרית. לפי סוכנות הידיעות שיהאב, גם בתקיפת צה"ל לא היו נפגעים. מהצבא נמסר כי הם תיצפתו על הפלסטינים לכל אורך התקרית, אך לא ברור בשעה זו כיצד צה"ל איפשר את החדירה, ההצתה, ואת השיבה לשטח הרצועה ללא מעצר. הצבא יחקור את פרטי התקרית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ