הקבינט פועל לביטול החוק שמאפשר לרה"מ ושר הביטחון להכריז על מלחמה

נתניהו ושקד יזמו את המהלך על רקע הביקורת שנמתחה לאחר אישור החוק בחודש שעבר. ח"כים: גם בנוסח המקורי שאליו מבקשים לשוב יש פרצה - רה"מ יוכל להכריז לבדו על מלחמה

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליברמן, נתניהו ואיזנקוט בהתייעצות בקריה, בפברואר האחרון
יהונתן ליס

הקבינט המדיני-ביטחוני החליט הערב (רביעי) לפעול לביטולו של החוק שמאפשר לראש הממשלה ושר הביטחון להכריז לבדם על פתיחה במלחמה. נוסח חוק זה שאושר בכנסת בחודש שעבר שונה מהנוסח המקורי של החוק, שנועד להעביר את הסמכות להכריז על מלחמה מהממשלה לקבינט. כעת, על רקע הביקורת הציבורית, הוסמכה שרת המשפטים איילת שקד לגייס רוב בכנסת בתוך 30 יום כדי לאשר את נוסח החוק המקורי. את המהלך הנוכחי יזמו ראש הממשלה בנימין נתניהו והשרה שקד.  

החוק המקורי, שיקודם כעת מחדש, הסמיך את הקבינט להחליט על פתיחה במלחמה או פעולה צבאית משמעותית, אך לא אסר לקבל את ההחלטה גם בהרכב חסר של הפורום. חברים בוועדת חוץ וביטחון מתחו אז ביקורת חריפה גם על הנוסח המקורי של החוק. לטענת חברים בוועדה כח"כים עפר שלח ועמר בר-לב, בנוסח המקורי של החוק קיימת פרצה שעשויה לאפשר לראש ממשלה לקבל החלטות על מלחמה לבדו, או בשיתוף עם השרים התומכים בו בלבד. "חשבנו על מצב שבו ראש הממשלה מודיע שבעוד ארבע דקות הוא מכנס קבינט, כדי שאף אחד מהשרים לא יספיק להגיע, וכך יקבל את ההחלטה בעצמו", סיפר אחד מחברי הוועדה ל"הארץ".

ועדת החוץ והביטחון כשלה בעבר בניסיון לדרוש בחוק נוכחות של לפחות מחצית מחברי הקבינט כתנאי לאישור מלחמה או פעולה צבאית נרחבת. אחד משרי הממשלה הגיב בביטול לאפשרות הזו: "מדובר בתסריט דמיוני וקיצוני שבו ראש ממשלה ייקח לעצמו את הזכות לקבל החלטה כל כך דרמטית לבדו. יש גבול לתסריטים המופרכים שאפשר לזרוק לחלל האוויר", אמר. לדברי השר, "גם היום, לפי החוק, הממשלה מוסמכת לקבל החלטה ליציאה למלחמה מבלי לקבוע מספר מינימלי של שרים בדיון ואף ראש ממשלה לא ניצל את זה כדי לקבל החלטות לבדו".

החוק נועד במקור להתמודד עם ליקוי משפטי: עד היום, הממשלה בלבד הוסמכה בחוק להכריז על מלחמה יזומה. אולם מאז 1982, ההחלטות לא התקבלו בממשלה אלא בקבינט או בפורומים מצומצמים יותר. ועדה בראשות האלוף (מיל') יעקב עמידרור קבעה שנכון להותיר את הסמכות בידי הקבינט, אך יש להסדיר זאת בחקיקה. חברי ועדת עמידרור לא המליצו על מנגנון עוקף קבינט במקרי חירום. "זה לא הופיע בהמלצות שלנו", הבהיר עמידרור בראיון לגל"צ לפני שבועות אחדים והוסיף, "אני לא יודע איך זה נכנס. אני חושב שהיה צריך להשאיר את זה ברמת הקבינט".

חבר הכנסת עפר שלח (יש עתיד) אמר כי "הניצחון הזה מוכיח שכשנלחמים על הדבר הנכון, אפשר לנצח. התרגיל המסריח היה סכנה ביטחונית, חוקתית ומוסרית. הערב, בעלי המצפון הביסו אותו". חבר הכנסת עמר בר לב (המחנה הציוני) אמר כי "הניסיון לשבש הליך קבלת החלטות תקין ביציאה למלחמה היה למופע אימים של ממש שהתרחש לנגד עינינו. טוב שהקבינט השכיל לחזור בו. המלחמה הצודקת שלנו בוועדת החוץ והביטחון נגד שיבושי הבזק שערכה הקואליציה בחוק, תביא לבסוף לתוצאה השפויה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ