תמונת F–35 ישראלי בשמי ביירות מסמלת שינוי בגישת צה"ל

מפקד חיל האוויר הציג את התצלום בכנס של מפקדי חילות אוויר מהעולם השבוע בישראל. התצלום הוצג בפני קצינים זרים ועיתונאים, וייתכן שמטרתו להפגין עליונות אווירית מול איראן וחיזבאללה

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גגגגגגגגגגגכגכג
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

תמונה של מטוס F–35 ישראלי ("אדיר") בשמי ביירות פורסמה היום (רביעי) במהדורת חברת החדשות. זאת, לאחר שמפקד חיל האוויר, האלוף עמיקם נורקין, הציג אותה בכנס של מפקדי חילות אוויר מהעולם שנערך בישראל השבוע. דובר צה"ל הבהיר כי הצבא לא עמד מאחורי הפצת התמונה, וכי לא היתה כוונה להציגה ברבים.

בכנס שבו הציג נורקין את התמונה, הוא ציין כי טייסת ה–F–35 הישראלית הפכה מבצעית והוסיף כי ישראל היא המדינה הראשונה שתקפה במטוסים אלה. מאז התקיפה הנרחבת של יעדים איראניים בסוריה התחילת החודש, העדיפו בצבא לשמור על איפוק. דבריו של נורקין בכנס והצגת התמונה בפני קצינים זרים ועיתונאים מסמנים שינוי בגישת הצבא, וייתכן שמטרתם היתה הפגנת עליונות אווירית מול איראן וחיזבאללה.

באותו הכנס התייחס האלוף נורקין לתקרית עם איראן לפני כשבועיים, אז ירו האיראנים 32 רקטות לעבר רמת הגולן. נורקין אמר עוד כי מערך הנ"מ הסורי שיגר יותר ממאה טילי קרקע-אוויר לעבר המטוסים הישראליים שתקפו מטרות איראניות בסוריה.

מטוס ה-F-35 הוא מטוס קרב מהדור החמישי, שאחת התכונות המבצעיות הבולטות שלו היא ה"חמקנות", היכולת לטוס בתצורה שאינה מזוהה בידי מערכות מכ"ם של האויב. בחיל האוויר סבורים כי למרות שיכולות נשיאת הפצצות של מטוס זה נמוכה משל קודמיו, ובראשם ה-F-15, יכולת ה"חמקנות" שלו אמורה לאפשר שיתוק של מערכות מכ"ם והגנה אווירית של האויב, ובכך לפרוץ את הדרך לתקיפות מסיביות יותר של מטוסים מן הדגמים האחרים. בצה"ל משבחים גם את היכולת של ה-F-35 לפעול במרחק גדול משטח ישראל באופן עצמאי ותלוי פחות במעטפת התומכת כיום במטוסי התקיפה של הדור הנוכחי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ