בג"ץ דחה את העתירות נגד יישום הוראות הפתיחה באש בהפגנות בגבול הרצועה

השופטים קיבלו את הצהרת המדינה כי השימוש בירי נעשה בלית ברירה. העותרים התנגדו לבקשת המדינה להציג מידע חסוי במעמד צד אחד, והשופטים כתבו כי הם מתקשים לקיים "בירור אמיתי"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צלפי צה"ל בגבול רצועת עזה, בחודש שעבר
רויטל חובל
רויטל חובל

בג"ץ דחה הערב (חמישי) פה אחד עתירות נגד יישום הוראות הפתיחה באש של כוחות הביטחון בהפגנות בגבול עזה, שבהם נהרגו עשרות פלסטינים בחודשיים האחרונים. השופטים כתבו כי הם סומכים על הצהרת המדינה כי השימוש בירי נעשה כמוצא אחרון ומתוך הגנה עצמית של חיילי צה"ל שעמדו תחת סכנה, והוסיפו כי בית המשפט אינו נוהג להתערב בסוגיות אלה.

"כאמור בתגובת המדינה, וכפי שעולה מהחומר שעמד לפנינו, חלק ממפרי הסדר ניסו לרמוס ולפרוץ את גדר הגבול, ובכך יצרו סכנה מיידית ומוחשית לחדירת מפגעים לשטח המדינה, וזאת באזורים הסמוכים ליישובים בצד הישראלי", כתב המשנה לנשיאה חנן מלצר, שאליו הצטרפו הנשיאה אסתר חיות והשופט ניל הנדל. "בין המתפרעים היו מי שיידו אבנים ובקבוקי תבערה לעבר כוחות צה"ל. לפיכך, דומה כי השימוש בירי בוצע לשם השגת תכלית חוקית – הגנה על אזרחי מדינת ישראל וחיילי צה"ל.

מפגינים פלסטינים בגבול הרצועה, החודשצילום: IBRAHEEM ABU MUSTAFA/רויט

"עוד עולה מתגובת המדינה כי הירי מנשק חם לעבר מפרי הסדר בוצע ומבוצע רק לאחר שלא נמצאה אפשרות מעשית להשתמש באמצעים אחרים לפיזור ההמונים, והובהר שהשימוש באמצעים מתונים יותר לא הועיל. לטענת המדינה, רק במצב דברים זה, וכמוצא אחרון, בוצע ירי מכוון ומדוד, בהתאם להוראות הפתיחה באש, נגד המפגעים ולעבר רגלי מפרי הסדר המרכזיים, שפגעו במכשול הביטחוני".

עם זאת, מלצר התייחס לכך שהארגונים העותרים - האגודה לזכויות האזרח, עדאלה, יש דין ואחרים - סירבו כי המדינה תציג לשופטים מידע מודיעיני חסוי במעמד צד אחד, ועל כן הם מתקשים לקיים בירור אמיתי על אופן יישום הוראות החוק: "מסד הנתונים הקיים איננו מאפשר, לעת הזו, התערבות כלשהי, על פי מה שמבוקש בעתירות. זאת מאחר שאין בידינו כל מידע קונקרטי באשר לזהות הפעילים והמסיתים המרכזיים; טיב מעשיהם; השתייכותם הארגונית ומעורבותם בפעילות טרור, או פעילות עוינת אסורה אחרת, והאם ובאיזה אופן הם היוו סכנה מיידית וממשית, אשר הצריכה – כמוצא אחרון – ירי".

"בנסיבות האירועים האלימים שבבסיס העתירות, ובהתקרבן של הפרות הסדר האלימות והכרוך בהן למכשול הביטחוני – אין לשלול את טענת המדינה ם כי נוצרת לפרקים סכנת חיים ממשית ומיידית לכוחות צה"ל וכן לאזרחי ישראל בישובי עוטף עזה".

הפגנות נגד הירי במפגינים, החודשצילום: מוטי מילרוד

מלצר אף מתח ביקורת על כך שהעותרים כינו את האירועים בגבול "הפגנות עממיות", שכן חלק מהמשתתפים באירועים היו פעילי חמאס. הוא הפנה לתצהיר שהגיש לבג"ץ האלוף ניצן אלון, ראש אגף המבצעים היוצא, שלפיו עשרות הרוגים היו פעילי הזרוע הצבאית של חמאס ושל הג'יהאד האסלמי. לפי מלצר, "הפרות הסדר האלימות אורגנו, תואמו והוכוונו על-ידי חמאס, שהוא ארגון טרור המצוי בעימות מזוין עם ישראל. ניסיונם של העותרים להציג את האירועים כ'הפגנות אזרחיות בלתי חמושות' שבהן 'היו ככל הנראה אירועים של אלימות כגון יידוי אבנים, הבערת צמיגים, ניסיונות לפגוע בגדר הגבול ואף מספר אירועים של ירי ויידוי בקבוקי תבערה' – חוטא, בלשון המעטה, למציאות הדברים".

הנשיאה חיות התייחסה בהחלטתה לאקלים שבו פועל צה"ל בעזה: "זה כחודש וחצי מתקיימים סמוך לגדר המערכת ברצועת עזה אירועים המוניים ואלימים בהשתתפות עשרות אלפי פלסטינים תושבי רצועת עזה, המאורגנים וממומנים על ידי ארגון חמאס וארגוני טרור נוספים הפועלים ברצועה. המורכבות של המצב נובעת בעיקרה מן העירוב שבין פעילי הטרור ובין האוכלוסייה האזרחית ובהם נשים וילדים, הנוטלים חלק באירועים. עירוב מכוון זה מיועד לטשטש ולהקשות על איתור פעילי הטרור בתוך המון האדם המשתתף באירועים על מנת לאפשר לאותם פעילים לבצע את פעולות הטרור שתוארו, בחסות האוכלוסייה האזרחית".

הארגונים שעתרו מסרו בתגובה: "השופטים סירבו לעיין בהוראות הפתיחה באש, ובכך לא בחנו באופן מעמיק את הטענות נגד ההוראות שמאפשרות ירי במפגינים גם בשעה שהם אינם מסכנים חיי אדם. בג"צ דחה את העתירות תוך הסתמכות על הרטוריקה ההסברתית וההתחמקויות המשפטיות של הצבא. בכך השופטים פספסו את ההזדמנות למנוע את המשך ההרג והפציעות על בסיס משפטי ומוסרי רעוע".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ