שוטרי מג"ב תועדו מכים מפגין בשער שכם ביום ירושלים

בסרטון נראים השוטרים נכנסים לשטח ההפגנה ועוצרים מפגין באלימות. אחד מהם תועד מכה אותו עם רובה לאחר שנעצר. המשטרה: המפגינים קראו לאינתיפאדה, העצור תקף שוטרים

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

שני שוטרי מג"ב תועדו תוקפים מפגין בשער שכם ביום ירושלים. בסרטון שהגיע לידי "הארץ", נראים השניים משוחחים ולאחר מכן חוצים את המחסום שחצץ בינם למפגינים ומכים את אחד המפגינים באגרופים. שוטרים נוספים תועדו תופסים את המפגין, משכיבים אותו על הרצפה, אוזקים אותו ועוצרים אותו. בסרטון אחר נראה אחד משני השוטרים הראשונים כשהוא מכה באמצעות הרובה ברגליו של העצור ששוכב על הקרקע.

כבכל יום ירושלים, במזרח העיר היתה מתיחות גבוהה לקראת מעבר מצעד הדגלים של הציונות הדתית. בשעות שלפני כן, נפרסו כוחות משטרה גדולים באזור שער שכם, שם עבר המצעד. המשטרה סגרה רחובות רבים באזור וקומץ מפגינים ערבים נאסף מאחורי אחד המחסומים בתחנה המרכזית ברחוב סולטאן סולימן וצעק סיסמאות לעבר הצועדים. בתיעוד נשמעות קריאות שונות, בהן "אתם היהודים, חגכם הוא חג הקופים", "דמם של השהידים קורא להפיל את הכיבוש", "דמם של החללים קורא למאבק בנשק" ו"מעזה יצאה ההחלטה לצאת לאינתיפאדה ולניצחון".

לפי הסרטון ולפי עדויות של המשתתפים, המפגינים הפלסטינים לא עשו דבר מלבד מלקרוא את הקריאות. "אף אחד לא ירק ואף אחד לא זרק שום דבר", סיפר זאק ויטוס, צעיר אמריקאי שהיה במקום. "המשטרה דחפה את כולנו לאחור מבאב אל-עמוד (שער שכם, נ"ח) עד לאוטובוסים. רצו לדחוף אותנו עוד מאחורי האוטובוסים ועמדנו שם וצעקנו", סיפר פעיל פלסטיני, מוחמד אבו חומוס.

משטרת ישראל מסרה בתגובה כי קריאות המפגינים היו הסתה ולכן השוטרים נכנסו למתחם ההפגנה. "במהלך יום ירושלים התקהלו עשרות מפגינים בסמוך לשער שכם תוך שהם קוראים קריאות הסתה וקוראים לאינתיפאדה, מנופפים בדגלי פלסטין ואחת המפגינות אף נצפתה כשהיא דורכת על דגל ישראל", נמסר, "הכוח נכנס לתוך ההמון בתיאום כדי להפסיק את ביצוע העבירה וההסתה כחוק, כשאחד החשודים החל לפתע להכות את הלוחמים ולנסות ולמנוע מהם להשלים את פעילות האכיפה. במהלך הפעילות נעצר חשוד אחד בגין תקיפת הלוחמים. לצד האמור, כמקובל במקרים של שימוש בכוח במהלך פעילות אכיפה, החומר הועבר על ידינו לבחינת המחלקה לחקירות שוטרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ