החלו העבודות להקמת מכשול ימי בגבול רצועת עזה

על הקמת המכשול הוחלט לאור חדירת מחבלים לחוף זיקים בצוק איתן ובשל ההערכה כי המכשול הקרקעי בגבול הרצועה יגרום לחמאס לנסות לבצע פיגועים דרך הים

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בניית המכשול בחוף זיקים, היום
בניית המכשול בחוף זיקים, היוםצילום: דוברות משרד הביטחון

משרד הביטחון החל היום (ראשון) לבנות מכשול ימי בגבול רצועת עזה כדי למנוע חדירה לישראל דרך הים. הבנייה החלה צפונית לרצועה, בחוף זיקים. לפי משרד הביטחון, העבודות צפויות להסתיים עד סוף השנה.

המדינה החליטה להקים את המכשול לאחר שמחבלים חדרו לחוף זיקים בזמן מבצע צוק איתן ב-2014. בתקרית זו נכנסו כמה חמושים של חמאס לשטח ישראל ונהרגו על ידי כוח צה"ל. סיבה נוספת להקמת המכשול בים היא הקמת המכשול הקרקעי לאורך גבול הרצועה. בישראל מעריכים כי המכשול הקרקעי יגביל את היכולת של חמאס להוציא לפועל פיגועים דרך היבשה, ולכן הארגון ינסה לעשות זאת דרך הים.

הבנייה בחוף זיקים, היוםצילום: דוברות משרד הביטחון

המכשול הימי יורכב משלוש שכבות. אחת מהשכבות תהיה מתחת לפני הים, שכבה נוספת תורכב מאבן והשכבה השלישית תהיה גדר תיל. גדר נוספת תקיף את המכשול. משרד הביטחון תיאר את המכשול כ"שובר גלים בלתי חדיר".

"מדובר במכשול יחיד מסוגו בעולם", אמר שר הביטחון, אביגדור ליברמן. לדבריו, המכשול "יחסום למעשה את האפשרות לחדור מעזה לישראל דרך הים. זהו סיכול נוסף לחמאס שיאבד עוד יכולת אסטרטגית, שבפיתוחה השקיע סכומי עתק. נמשיך להגן על אזרחי ישראל בעוצמה ובתחכום".

המכשול הימי מצטרף למכשול הקרקעי שבנייתו החלה בשנה שעברה. במסגרת העבודות, צה"ל מעתיק את כל מרחב הגבול הקיים כיום כמה מאות מטרים מזרחה, לתוך שטח ישראל. הגדר הקיימת כיום תשופר ותחוזק, ומצדה המזרחי תקום גדר מסיבית בגובה שישה מטרים, דומה לזו שהוקמה בגבול עם מצרים, אך עבה יותר. בין הגדר הישנה לגדר החדשה יוקמו כמה סוללות עפר, שיאפשרו לצה"ל למקם בהן טנקים, וכן ייבנו כמה דרכי תנועה, שיאפשרו לצבא לערוך סיורים גם ממערב לגדר החדשה. גם בצדה המזרחי של הגדר החדשה ייבנו דרכי תנועה, לצורך תנועת הכוחות ותחזוקת הגדר.

בנוסף, המכשול הקרקעי יכלול גם מכשול תת-קרקעי, שבצה"ל מקווים שיפתור את איום המנהרות החוצות לשטח ישראל. מתחת לגדר המתכת הגבוהה מקים הצבא חומת בטון תת-קרקעית, אותה הוא מכנה קב"א - קיר בטון אינדיקטיבי. קיר הבטון נבנה לעומק של עשרות מטרים, שלא צוין במדויק מטעמי ביטחון, ויכלול גם חיישנים שנועדו לספק התרעה בעת התקרבות לקיר הבטון. כך, מקווים בצה"ל, יקבל הצבא הצבא התרעה בעת חפירת מנהרה עתידית מעזה לישראל.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ