עבאס שוחרר מבית החולים: "מרגיש טוב, אתייצב מחר לעבודה"

נשיא הרשות הפלסטינית אושפז לפני כשבועיים עקב ניתוח באוזן, ובשבוע שעבר אושפז שוב בגלל דלקת ריאות. "העיקר שהפלסטינים יגישמו את חלומם בהקמת מדינה עצמאית", אמר ביציאתו מביה"ח

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עבאס מחוץ לבית החולים ברמאללה, היום
עבאס מחוץ לבית החולים ברמאללה, היוםצילום: MOHAMAD TOROKMAN/רויטרס

נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס שוחרר מבית החולים אל-אסתשארי ברמאללה, לאחר שמונה ימי אשפוז. עם שחרורו אמר כי הוא "מרגיש טוב" וכי הוא "יתייצב מחר לעבודה". עבאס היה אמור להשתחרר אתמול, אך לשכתו הודיעה במפתיע כי לא ישוחרר. 

"העיקר שהמולדת תהיה בריאה והפלסטינים יגשימו את חלומם בהקמת מדינה עצמאית ובירתה ירושלים המזרחית", אמר עבאס מחוץ לבית החולים והודה לעם הפלסטיני שהביע דאגה לשלומו. "אם סוגיית ירושלים היא זו שהכניסה אותי לבית החולים, אז אני מוכן לזה ורוצה להשתחרר כשירושלים היא בירת העם הפלסטיני". 

עבאס מחוץ לבית החולים:

לפני כשבועיים עבר עבאס בן ה-83 ניתוח באוזן, וכששב לבדיקות ביום ראשון בשבוע שעבר הוא אושפז בגלל דלקת ריאות, לפי הודעת בית החולים. "בדיקות רפואיות וצילומי רנטגן הראו כי יש דלקת בריאה הימנית. החלנו להעניק לו טיפול תרופתי כנדרש", אמר אז ד"ר אל-סרחנן.

במערכת הביטחון הישראלית מתייחסים אל הימים הללו כאל תחילת הסוף של שלטון עבאס, אף שלא ברור כמה זמן ייארך התהליך כולו. ייתכן שיעלו קריאות לנצל את המצב לשינויים חד-צדדים ביחסים עם הרשות בגדה המערבית, אבל ראשי זרועות הביטחון סבורים כי ההיפך הוא הנכון. התיאום הביטחוני עם עבאס ואנשיו נתפס כנכס אסטרטגי, שחשוב יהיה לשמר גם בתקופתם של היורשים או היורש.

זהותו של האדם שיחליף את עבאס בבוא היום אינה ברורה. עבאס מחזיק במקביל בשלושה תפקידים שונים, יו"ר הרשות, יו"ר אש"ף וראש הפתח. המצב המשפטי המסובך של המוסדות הפלסטיניים, האיבה בין פתח לחמאס והימנעותו של עבאס מהבעת תמיכה ברורה ביורש, יסבכו כנראה את העימות על הירושה. ההערכה הסבירה יותר, בעיני קהילת המודיעין הישראלית, היא שלפחות באופן זמני תמלא את מקומו של עבאס חבורה, שעשויה לכלול בכירים בפתח, אנשים בעלי ניסיון דיפלומטי ונציגים של מנגנוני הביטחון. לפי ההערכה, רק אחר כך יתבהר מי יהיה המנהיג החדש של הרשות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ