28 פצצות מרגמה נורו לעוטף עזה; נפילה אותרה ליד גן ילדים באשכול

מטח של 25 פצמ"רים נורה בשעות הבוקר, ושתיים נפלו ביישובים באשכול. מצה"ל נמסר כי מרבית הפצצות יורטו ■ בהמשך נורו שלוש פצצות נוספות, ונפלו בשטחים פתוחים ■ ליברמן כינס הערכת מצב דחופה בקריה ■ דיווחים בעזה: פלגים פלסטיניים מפנים בסיסים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפקד החטיבה הדרומית בגן הילדים שפצצת מרגמה נפלה בסמוך אליו, הבוקר
מפקד החטיבה הדרומית בגן הילדים שפצצת מרגמה נפלה בסמוך אליו, הבוקרצילום: אליהו הרשקוביץ

28 פצצות מרגמה נורו הבוקר (שלישי) לעבר יישובי עוטף עזה. מצה"ל נמסר כי מרבית הפצצות יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל, וכמה נפילות אותרו ביישובים ובשטחים פתוחים. בעזה מדווחים שבחמאס ובפלגים הפלסטינים מפנים בסיסים ומפקדות כהכנות לתגובה הישראלית. שר הביטחון, אביגדור ליברמן, כינס הערכת מצב דחופה בקריה בתל אביב בהשתתפות הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, וראשי מערכת הביטחון.

בשעה 7:00 נשמעו אזעקות רבות במועצות האזוריות אשכול, שער הנגב ושדות נגב. צה"ל נמסר כי 25 פצצות מרגמה נורו מעזה, ומועצת אשכול דיווחה כי אותרו שתי נפילות ביישובים ונפילות נוספות בשטחים פתוחים. אחת הנפילות אותרה ליד גן ילדים, אין נפגעים ולא נגרם נזק. כשעה לאחר המטח הראשון נשמעה אזעקה נוספת באשכול, ודווח כי שתי פצצות נוספות נורו לעבר ישראל. יותר משעה לאחר מכן, נשמעה אזעקה נוספת ואותרה נפילה בשטח פתוח. ברצועה דיווחו כי צה"ל תקף בתגובה במזרח עזה בירי ארטילרי. 

גן הילדים שפצצה נפלה לידו, הבוקרצילום: אליהו הרשקוביץ

זה ירי פצצות המרגמה הראשון מהרצועה מאז החלה ההסלמה מההפגנות בגדר הגבול ב-30 במארס. אתמול פגעו קליעים מהרצועה במבנים ובכלי רכב בשדרות. עד היום, למרות כמאה הרוגים פלסטינים, חמאס נמנע מירי רקטות ואסר על ארגונים אחרים לשגרן לשטח ישראל. אולם בשתי תקריות ביומיים האחרונים נהרגו מאש צה"ל שלושה אנשי ג'יהאד איסלאמי ופעיל חמאס

בצבא מעריכים שהירי בוצע על ידי אנשי הג'יאהד האיסלמי באישור חמאס. בצה"ל הבהירו כי לאירוע תהיה תגובה משמעותית. בצבא אומרים כי זהו המטח הכבד ביותר שנורה מאז מבצע "צוק איתן" ב-2014.

דובר הג'יהאד האיסלאמי, דאוד שיהאב, מסר כי מטח הרקטות הוא "תגובה מבורכת של ההתנגדות, דמו של העם הפלסטיני אינו דם זול. לא נאפשר לאויב לפגוע כרצונו בעם הפלסטיני ללא תגובה". בכיר הג'יהאד האסלאמי חאלד אל-בטש אמר: "לא נאפשר לכיבוש להמשיך בתוקפנות כלפי העם הפלסטיני ללא תגובה. נמשיך בתהלוכות השיבה עד סיום המצור על הרצועה".

שגריר האיחוד האירופי גינה את הירי

ראש מועצת אשכול, גדי ירקוני, אמר כי הלימודים במוסדות החינוך יתקיימו כרגיל. "לאחר התייעצות עם הצבא, הוחלט לחדש את מערך ההסעות והלימודים בכל מוסדות החינוך במועצה מתקיימים כרגיל. אנו בקשר שוטף עם הצבא, כרגע אין שינוי בהנחיות לתושבים ואנו עוקבים אחר כל התפתחות", אמר.

אסטלה הר-אבן, תושבת היישוב שבו נפל פצמ"ר סמוך לגן ילדים, אמרה: "אני רק רוצה שייתנו לנו לחיות בשקט. אנחנו רוצים להיות שכנים טובים ולהיות יחד. אבל הם לא נותנים לנו". ברטה סלווין, תושבת היישוב זה 28 שנה, סיפרה: "הילדים שלי לא רגועים. אני פוחדת על גן הילדים. הנכדה שלי, בת שלוש וחצי, נמצאת בגן והנכד, בן 10, חודשים בבית התינוקות".

שגריר האיחוד האירופי בישראל, עמנואל ז'ופרה, גינה את ירי הפצמ"רים. "אני יודע שהקהילות בדרום בעלות חוסן נפשי, ואף על פי כן, התקפות ללא הבחנה אינן מקובלות עלינו לחלוטין ומגונות", כתב בטוויטר.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ