רוסיה: על כל הכוחות שאינם סורים לסגת מהגבול עם ישראל בהקדם האפשרי

בשנה שעברה נקבע כי כוחות איראן והמיליציות השיעיות המזוהות עמה יורשו להישאר במרחק של 5-20 קילומטרים מהגבול, אך אנשי משמרות המהפכה והמיליציות נראים מפעם לפעם בקרבתו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כוח או"ם בצפון רמת הגולן, בפברואר

שר החוץ של רוסיה סרגיי לברוב אמר היום (רביעי) כי על כל הכוחות שאינם סורים לסגת מגבולה הדרומי של המדינה עם ישראל בהקדם האפשרי - כך לפי סוכנות הידיעות הממשלתית טאס. בשנה שעברה נקבע כי כוחות איראן והמיליציות השיעיות המזוהות עמה יורשו להישאר במרחק של כחמישה עד 20 קילומטרים מהגבול עם ישראל, אך אנשי משמרות המהפכה והמיליציות נראים מפעם לפעם בקרבת הגבול. 

שלשום אמר לברוב כי רק כוחות המשטר בדמשק צריכים להימצא בגבולה הדרומי של סוריה, סמוך לירדן ולישראל. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לאחר מכן בכנסת כי "אין שום מקום לשום נוכחות איראנית צבאית בשום חלק של סוריה". לדבריו, "הדברים האלה כמובן משקפים לא רק את עמדתנו, אני יכול לומר בבטחה שהם משקפים גם עמדות של אחרים במזרח התיכון וגם מחוץ למזרח התיכון".

רוסיה חידשה באחרונה את המאמצים לנסות ולשלב את ארצות הברית בהסכמים להסדרת יציבות בסוריה, והנכונות רוסית להרחקת האיראנים מהגבול עם ישראל מובנת כחלק מהמגעים. להערכת המודיעין הישראלי, שוהים כיום בסוריה קרוב לאלפיים קצינים ויועצים איראניים, אנשי משמרות המהפכה, לצד קרוב ל-9,000 אנשי מיליציות שיעיות מאפגניסטן, פקיסטן ועיראק, וכ-7,000 לוחמים של ארגון חיזבאללה. בישראל סבורים כי האמריקאים נמצאים כעת בעמדת מיקוח טובה להגיע להסדרה אפקטיבית יותר בסוריה, בתיאום עם הרוסים, תחת הכותרת "בלי איראן ובלי דאעש".

בנובמבר אשתקד גיבשו רוסיה וארצות הברית, בתיאום עם ירדן, הסכם להפחתת אזורי החיכוך בדרום סוריה, בהמשך לסדרת הניצחונות של משטר אסד על ארגוני מורדים במרכז המדינה. כפי שדווח ב"הארץ", ביקשה ישראל להרחיק את האיראנים ואת המיליציות השיעיות למרחק של כ-60 קילומטרים מגבולה עם סוריה ברמת הגולן, ממזרח לכביש דמשק-דרעא (ולפי גרסה אחרת, אף ממזרח לכביש דמשק-סווידה, כ-70 קילומטרים מן הגבול). המעצמות לא נענו לדרישה ובהסכם נקבע כי האיראנים והמיליציות יישארו במרחק של כחמישה קילומטרים מקווי המגע בין המשטר למורדים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ