פרשנות |

ישראל נענתה במהירות לבקשת חמאס להפסקת אש - וחזרה להתמקד באיומים מצפון

ההסדר העקיף מחזיק מעמד מאז הבוקר, בין היתר משום שצה"ל נזהר לא לדרדר את המצב שלא לצורך. חוסר הרצון הישראלי להיכנס לרצועה ניכר, וההתפתחויות תלויות על חוט השערה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עשן בעזה לאחר הפצצות חיל האוויר, אתמול. היעדר הנפגעים מעיד שבצבא בחרו את המטרות בפינצטה

נכון להבוקר (רביעי), שוררת שוב הפסקת אש בין ישראל לרצועת עזה. ירי הרקטות והמרגמות מהרצועה, שנמשך לסירוגין לאורך הלילה, פסק. בהתאם, נעצרו גם התקיפות האוויריות הישראליות.

זו אינה הפסקת אש רשמית. בכירים בדרג המדיני ובמערכת הביטחון הישראלית מקפידים להדגיש כי לא נחתם דבר עם חמאס. הנהגת הארגון ברצועה העבירה אתמול מסר, דרך מצרים, על נכונותה לנצור את האש ולשוב ולאכוף את מרותה על הארגונים הקטנים יותר. ישראל מיהרה להשיב כי שקט ייענה בשקט. בינתיים, ההסדר העקיף מחזיק מעמד. זה קורה גם משום שישראל נזהרה שלא לתת לאירועים לגלוש כליל משליטה.

גם במהלך הלילה, בסבב השלישי של תקיפות בתוך 24 שעות, לא נרשמו אבידות פלסטיניות אלא רק פגיעה בתשתיות צבאיות ברצועה. צה"ל ניצל את ההזדמנות כדי לשלול יכולות צבאיות מחמאס - והפציץ בין היתר מנהרה התקפית, מחסני רחפנים ופס ייצור של מל"טים. אבל היעדר הנפגעים מעיד שבצבא בחרו את המטרות בפינצטה ונזהרו מאוד שלא להמשיך ולדרדר את הדברים שלא לצורך.

חוסר התיאבון הישראלי לכניסה קרקעית לרצועה עודנו ניכר. כרגיל, ההתפתחויות מכאן והלאה תלויות על חוט השערה. אילו אירעה בכל זאת פגיעה נרחבת, חלילה, באזרחים ביישוב בעוטף כתוצאה ממטח מרגמות, היא עשויה היתה לדרבן את הממשלה להחלטות אחרות. אבל כרגע, נראה שמאמץ התיווך בלם את הסיכון המיידי למלחמה. כל המדינות והארגונים שעסקו בתיווך ל"הודנה", הפסקת אש ארוכת טווח, לפני ההסלמה האחרונה, עבדו ביתר שאת ביממה האחרונה. נראה שמצרים היא שהשיגה לבסוף את פריצת הדרך.

השיקול הישראלי ברור הפעם: הבעיות הדחופות העומדות לנגד עיני ראש הממשלה, שר הביטחון והמטכ"ל הן המצב בסוריה והמעורבות האיראנית שם, והשר אביגדור ליברמן ייצא הערב למוסקבה, בניסיון לקדם את ההבנות על הרחקת הכוחות האיראניים והמיליציות השיעיות מגבול ישראל-סוריה בגולן. עזה נתפסת כחזית משנית בהשוואה, מה גם שלישראל אין כרגע מטרה מובהקת ברצועה. הפלת שלטון חמאס כרוכה במלחמה, שיהיה לה מחיר לא מבוטל - ואין ביטחון שהאלטרנטיבה, אחרי חמאס, תהיה בהכרח טובה יותר.

אנשי המודיעין הישראלים מסבירים את התנהלות חמאס ביממה האחרונה בערך כך: הארגון נמנע בדרך כלל משיגור רקטות מאז סיום צוק איתן. בחודשיים האחרונים חמאס גם אכף את מרותו על הארגונים האחרים, משום שביקש לדבוק בהפגנות ההמוניות לאורך הגדר וניסה להפיק רווח בינלאומי מתמונות ההרוגים שם. אבל המסלול הזה פחות או יותר מיצה את עצמו סביב יום הנכבה באמצע החודש. 60 ההרוגים בגדר הובילו להצהרת הזדהות מארדואן, סילוק שגריר ישראל מטורקיה ופתיחה זמנית של מעבר רפיח למצרים. לא יותר מכך.

בתחילת השבוע, הג'יהאד האיסלאמי היה נחוש לנקום את דם שלושת פעיליו, שנהרגו מאש טנקים של צה"ל בתקרית בגדר. הארגון עוד סחב חשבון לא לגמרי סגור עם ישראל מאוקטובר אשתקד, כשפעילי ג'יהאד וחמאס נהרגו בהפצצת מנהרה של הג'יהאד בגבול הרצועה - וכמה פעולות תגובה שלו נכשלו.

תחת הלחץ של הג'יהאד, חמאס התיר הפעם את הרסן, אך ייתכן שלא צפה את עוצמת התגובה של הארגון הקטן יותר. כשהדברים התפתחו לסבב מהלומות עם ישראל, אתמול בצהריים, חמאס השתלב במערכה, כדי שלא לפגר מאחור ולא לספוג האשמות שהוא פועל כמו הרשות הפלסטינית, כלומר, כמשת"פ של ישראל. במשך הלילה האחרון הצטרפו לירי פלגים פלסטיניים "סוררים", בהם ועדות ההתנגדות העממיות וארגונים סלפיים. החל מהבוקר חמאס פועל כדי לרסנם - ובינתיים פסקה האש.

אולם, בחישוב המשוואה המסובכת הזו צריך לכלול גם את הייאוש העמוק של תושבי הרצועה על רקע החמרת תנאי המחיה שם וגם את המחיר הפסיכולוגי הגבוה שגובה חידוש הירי מתושבי העוטף, אחרי כמה שנות שקט. דברים עדיין יכולים לשוב ולהשתבש, במיוחד כשבעיות היסוד של התשתית האזרחית ברצועה נותרו כשהיו. וכתמיד, כדאי לזכור שישראל אינה יכולה להיכנס לראשם של מנהיגי הצד השני ולצפות בהכרח את החלטותיהם תוך כדי משבר צבאי חמור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ