קצין בכיר בצה"ל: ישנה הזדמנות להסדר, חמאס מוכן לדבר על הכול כדי להציל את עצמו

"אפשר להמשיך לתת למציאות לשחק בנו, ואפשר להחליט שזה זמן טוב להסדר", אמר קצין בכיר בפיקוד הדרום. הוא ביקש להרגיע את הביקורת על צה"ל: "מי שמדבר במושגים של 'הרתעה' ו'הכרעה' על עזה הוא דמגוג"

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תקיפת חיל האוויר במערב רצועת עזה, ביום שלישי
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

בצה"ל טוענים היום (חמישי) כי התקופה הנוכחית היא המתאימה ביותר להגיע להסדר עם חמאס במטרה למנוע הסלמה מתמשכת וסבבי לחימה נוספים. לדברי קצין בכיר בפיקוד הדרום, "חמאס היום מוכן לדבר על הכול כדי להציל את עצמו. היום, הפתרון היחיד שלו זה עימות ויכול להיות שנגיע אליו". כמו כן, הקצין הדף את הביקורת הציבורית לגבי האופן שבו פעל צה"ל השבוע ביום הלחימה ברצועת עזה. גורמים פוליטיים ואנשי תקשורת מתחו ביקורת על התגובה לירי הרקטות מהרצועה וטענו כי התקיפות הנקודתיות לא הביאו לנפגעים מעבר לגדר והחלישו את כוח ההרתעה של צה"ל.

הקצין אמר כי "בארבע השנים האחרונות מאז 'צוק איתן', אנחנו הכי קרובים למערכה בעזה. אבל הסיבה לזה היא המציאות והמצוקה בעזה, לא שאיפות צבאיות של חמאס". לדבריו, "במציאות הזו, אנחנו מוצאים גם את ההזדמנות להסדרים כאלה ואחרים בעזה. הדרג המדיני צריך להחליט מול מי עושים הסדרים כאלה, אבל מבחינת המצב של חמאס ברצועה, היום זה בהחלט זמן טוב לנסות ולהגיע להסדרים שיאפשרו להם חיים טובים יותר ויביאו שקט לתקופה ממושכת".

הקצין הבכיר הוסיף: "ארבע שנים אחרי 'צוק איתן', צריך לקבל החלטות עם מה שקורה היום בעזה. אפשר להמשיך ולתת למציאות לשחק בנו, לקבל רקטות וללכת להסלמה של המצב. אנחנו בצה"ל מוכנים להיכנס לתוך עזה וגם לנהל אותה במקרה הצורך ביום שאחרי המלחמה. אבל אפשר גם להחליט שזה זמן טוב להסדרה בעזה, ויש מספר הזדמנויות. היציבות בעזה נסדקת".

"אנחנו היום במדרון במה שקורה בעזה", אמר הקצין. "אנחנו יכולים ללכת לתוך המדרון ולהגיע להסלמה ואנחנו יכולים להחליט שאנחנו יכולים להחליט שהולכים לתהליך שאינו צבאי ויביא למצב שונה בעזה. אפשר לפעול בנושא המעברים, מזון, מים, ביוב, מפעלי תעשייה. כגודל הוויתורים של חמאס כך יכול להיות גודל ההסדרה. חמאס צריך להפסיק את בניית המנהרות לפסיק את פעולות הטרור נגדנו".

לדברי הקצין הבכיר, צה"ל פעל מתחילות האירוע כדי לשוב לשגרה כמה שיותר מהר. "חמאס הוא איום, אבל יש לצה"ל היום איומים גדולים יותר בצפון. אני חושב שפעלנו בהרבה מאוד שכל והגיון ולקחנו חישובים באחריות תוך כדי הפעילות שלנו. יש אנשים שקוראים לזה 'סבב', אבל מה שהיה ביום שלישי זה אפילו לא סביבון. צריך לקחת את זה בפרופורציה הנכונה. אנחנו נמצאים במצב שחמאס נמצא במקום הכי קשה שלו מאז הקמתו. כל המטרה של האירועים האלה היא להציף את המצב הקשה שיש בעזה".

עוד אמר הקצין, כי התייחסות להסלמה ברצועת עזה במונחים כ"הרתעה" או "הכרעה" של חמאס אינה מקצועית. "מי שעושה שימוש במונחים של הרתעה והכרעה בכל מה שקורה עכשיו בעזה, הוא דמגוג וחסר הבנה למצב", אמר הקצין הבכיר בהתייחסו לשיח הציבורי. "אם רוצים להביא את הראש של יחיא סינוואר, צה"ל יכול להביא אותו, אבל יש לזה מחיר של ירי רקטות לעבר ישראל. אם צריך לעשות את זה ונתבקש לכך, נבצע אנחנו את זה, אבל המונחים של 'הכרעה' ו'הרתעה' לא רלוונטים במקרה הזה, וזה שיח לא מקצועי".

לדברי הקצין הבכיר, "אם היינו נוקטים מדיניות אחרת ביום הלחימה הזה, היה אפשר בקולת לדרדר את המצב למקומות אחרים לגמרי. אני לא אחראי על כותרות בעיתונים ומה אומר כל אחד. אנחנו פעלנו כפי שפעלו לפי הגדרות ברורות של הדרג המדיני שהיתה מקובלת על כל המערכת הביטחונית וזה לסגור את האירוע כפי שהוא נסגר, זה גם המסר שקיבלנו מראשי היישובים לאורך כל היום".

הקצין הבהיר כי הצבא לא הצליח לתקוף את חוליות השיגור. "היתה הפעלה של תאי תקיפה שאמורים היו לפעול מולם", אמר. "זה אתגר גדול, כי גם האויב לומד מטעויות והוא הסיק מסקנות איך לפעול. לא הצלחנו לפגוע בחוליות השיגור".

ההסלמה בגבול החלה ביום שלישי, לאחר שהג'יהאד האיסלאמי פתח בירי נרחב לעבר ישראל. הארגון פתח בירי בתגובה להרג שלושה מאנשיו בידי צה"ל, שתקף ברצועה לאחר ניסיון הנחת מטען בגדר הגבול. הניסיון להנחת המטען היה חלק מהעלייה במספר החוליות שניסו להגיע לגדר ולהניח מטענים, לאחר שחמאס הבין שההפגנות שהתקיימו בשבוע שעבר בגבול הרצועה לא מצליחות לשנות את המציאות בעזה.

במהלך אותו יום, לפי דובר צה"ל, נורו יותר ממאה רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל. אזעקות הושמעו עד לשעות הלילה גם בערים שמחוץ לעוטף עזה, כמו נתיבות ואופקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ