"עובדה": נתניהו ביקש מראש השב"כ להאזין לטלפונים של הרמטכ"ל גנץ וראש המוסד פרדו

לפי הדיווח, בעקבות חוסר אמון בצמרת הביטחונית, ביקש ראש הממשלה מיורם כהן להאזין לעמיתיו. ראש השב"כ סירב, ולפי גורמים, אמר כי השירות לא אמור להשתמש באמצעים קיצוניים נגד הרמטכ"ל וראש המוסד

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו ופרדו בתל אביב, ב-2014
הארץ

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביקש מראש השב"כ לשעבר יורם כהן, בחודשים הראשונים לכהונתו, להאזין לטלפונים של הרמטכ"ל בני גנץ וראש המוסד תמיר פרדו - כך דווח הערב (חמישי) בתוכנית "עובדה". לפי הדיווח, כהן סירב לבקשה. מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "נתניהו מעולם לא ביקש להאזין לרמטכ"ל ולראש המוסד. זהו שקר מוחלט".

לפי הדיווח ב"עובדה", נתניהו פנה לכהן בבקשה להשתמש ביכולות השב"כ כדי לפקח על שורת בכירים, ובהם גנץ ופרדו, גם באמצעות האזנה לטלפונים שלהם. בתוכנית צוטטו מקורות במשרד הביטחון, שסיפרו כי כהן היה "נרעש" מהבקשה ודחה אותה, כיוון שסבר כי השב"כ אינו אמור לנקוט צעד כה קיצוני כלפי העומדים בראש זרועות הביטחון האחרות.

"אני לא רוצה להאמין שבמדינת ישראל, שהיא מדינה דמוקרטית, ראש הממשלה יבקש מראש השב"כ לשים האזנה על הרמטכ"ל או עלי", אמר פרדו בריאיון. עוד הוסיף: "לשים האזנה זה חוסר האמון הכי גדול שיכול להיות. אני מעולם לא ביקשתי לשים האזנה על מישהו מעובדי המוסד. מעולם. זה לא חלף אפילו בדעתי. בעיניי זה מחוץ לכללי המשחק". לדבריו, "זה ממחיש חוסר אמון. זה הדבר הכי גרוע שיכול להיות. אם הייתי יודע דבר כזה, הדבר הנכון שהייתי צריך לעשות זה לקום וללכת ולהגיד, זה לא המשחק שלי".  

בריאיון סיפר פרדו כי לפני מינויו, הוא ונתניהו נפגשו שלוש פעמים לשיחות שעל הרצף "בין נאמנות לאמינות". "אמרתי לו: 'אני הייתי פקוד של אח שלך, יוני בחר בי להיות לידו יותר מפעם אחת, אבל גם בפעם האחרונה. הוא סמך עלי בנאמנות'", סיפר פרדו. כשנשאל מה נתניהו השיב, אמר: "הוא לא ענה, אבל הוא מינה אותי". לדבריו, השניים דיברו על הכול. "לא היתה לי בעיה לנהל איתו שיחה מעמיקה, הוא מעולם לא חתך אותי", סיפר.

מלשכת ראש הממשלה נמסר ל"עובדה": "הטענה שראש הממשלה ביקש מראש השב"כ לבצע האזנות לרמטכ"ל ולראש המוסד מופרכת לחלוטין. זהו עיוות מוחלט של מאמצים מערכתיים שנעשים מעת לעת כדי לשמור על ביטחון מידע בנושאים רגישים בעלי חשיבות עליונה לביטחון ישראל. ההחלטה באילו אמצעים להשתמש ומול אילו גורמים, נתונה בידי הגורמים המוסמכים". מאוחר יותר פרסמה הלשכה הודעה שבה הכחישה את האמור בתחקיר.

עוד דווח בתחקיר כי נתניהו הורה ב-2011 למוסד ולצה"ל להיערך לתקיפה באיראן בתוך 15 יום. פרדו, שנכנס לתפקידו באותה שנה, נשאל בראיון אם האמין שהתקיפה תצא לפועל. לדבריו, "זה לא משהו שמותר לעשות ולהשתמש בו בשביל לתרגל. זאת אומרת אם מישהו עושה את זה יש לזה שתי תכליות. תכלית אחת זה אכן שהוא מתכוון, ואפשרות שנייה זה שהוא מאותת. מישהו שם בחוץ יידע מזה. יכול להיות שגם מישהו מארצות הברית יידע מזה בצורה כזו או אחרת, וזה יניע אותו לעשות משהו". פרדו הוסיף כי "בדברים האלה צריך להאמין לאנשים, זה הקברניטים שלך. אז כשהוא אומר לך 'תיכנס לתהליך של ספירה לאחור', אתה מבין שהוא לא משחק איתך משחקים. לדברים האלה יש משמעויות אדירות".

בעקבות הוראת נתניהו, ראש המוסד לשעבר החל לברר אם ראש הממשלה מוסמך לתת הנחיה שכזאת, מחשש שתקיפה באיראן תוביל את ישראל למלחמה. פרדו נשאל אם מבחינתו תקיפה באיראן כמוה כהחלטה על פתיחה במלחמה, והשיב: "חד וחלק".

"עשיתי בירורים מכל מה שיכולתי לעשות", סיפר. "בדקתי עם ראשי מוסד קודמים, בדקתי החל מחקה (יצחק חופי) שהיה ראש המוסד, ועד מאיר דגן ועד בכלל. בדקתי עם יועצים משפטיים. התייעצתי עם כל מי שיכולתי להתייעץ בשביל להבין מי מוסמך לתת הנחיות בכל נושא של פתיחה במלחמה". לדבריו, נתניהו ידע על הבירורים שביצע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ