נתניהו מכחיש כי ביקש להאזין לטלפונים של הרמטכ"ל וראש המוסד: "אין גבול לשקרים!"

יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, אמר בתגובה לפרסום ב"עובדה" כי רה"מ "צריך ללכת הביתה" ■ הרצוג: נדרשת התערבות של המבקר ■ לבני ביקשה מיו"ר ועדת החוץ והביטחון לכנס דיון דחוף

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בישיבת ממשלה, בחודש שעבר
נתניהו בישיבת ממשלה, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיב הבוקר (שישי) בחשבון הטוויטר שלו לפרסום אתמול בתוכנית "עובדה", שלפיו הוא ביקש מראש השב"כ לשעבר יורם כהן להאזין לטלפונים של הרמטכ"ל בני גנץ וראש המוסד תמיר פרדו. "מעולם לא ביקשתי להאזין לרמטכ״ל ולראש המוסד. זהו שקר מוחלט", כתב נתניהו, "אין גבול לשקרים!".

לפי הדיווח ב"עובדה", נתניהו פנה לכהן בחודשים הראשונים לכהונתו של האחרון בבקשה להשתמש ביכולות השב"כ כדי לפקח על שורת בכירים, ובהם גנץ ופרדו, גם באמצעות האזנה לטלפונים שלהם. בתוכנית צוטטו מקורות במשרד הביטחון, שסיפרו כי כהן היה "נרעש" מהבקשה ודחה אותה, כיוון שסבר כי השב"כ אינו אמור לנקוט צעד כה קיצוני כלפי העומדים בראש זרועות הביטחון האחרות.

ראש האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני), מסר בתגובה כי "גילוייו של תמיר פרדו, במידה שיוכחו כנכונים, חמורים ביותר וחייבים להדאיג את כולנו. אני קורא לבדיקה דחופה ומיידית של מבקר המדינה לבירור הפרשה עד תום ופרסום האמת".

יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, כתב בתגובה לפרסום כי "ראש ממשלה ישראלי ששולח ראש שב"כ לעקוב אחר עמיתיו, ראש מוסד ורמטכ"ל - איננו ראוי לתפקידו הממלכתי הרם, הוא איננו יכול לעמוד בראש ור"ש (ועדת ראשי השירותים) ועליו ללכת הביתה. במעשיו ובפועלו אין הוד ואין הדר אלא רמיסת הממלכתיות וקדושת הביטחון".

גם ראשת התנועה, ח"כ ציפי לבני, הגיבה לדיווח וכתבה: "קמנו למדינה שבה ראש השב"כ היה המעצור האחרון בפני ראש מממשלה שרוצה להשתמש באמצעים שנועדו מול אויבים כנגד רמטכ"ל וראש המוסד. השילוב של הרבה שנות שלטון, עודף כוח וסימון כל מי שחושב אחרת כבוגדים - הרסני. נתניהו צריך ללכת". לבני פנתה הבוקר ליו"ר ועדת חוץ וביטחון, אבי דיכטר, בבקשה לכנס דיון דחוף בוועדת משנה לשירותים חשאיים, שאליו יזומנו יורם כהן וראש השב"כ הנוכחי, נדב ארגמן, כדי לברר האם אכן היתה בקשה לבצע האזנות.

דיכטר מסר היום כי "אני יודע שזה שקר, גם תמיר יודע שזה שקר, ומעל הכל אין חיה כזו שראש ממשלה מבקש מראש שב"כ להאזין לאדם מסוים. אין יצור כזה, מפני שכל האזנה נתונה לפיקוח של היועץ המשפטי לממשלה ופרקליטות המדינה באופן ישיר, ובאופן עקיף לוועדת שרים לענייני שב"כ, ולוועדת המשנה לשירותים חשאיים בוועדת החוץ והביטחון. זה צירוף של מעשה מטורף על מעשה מטורף על מעשה מטורף, שאין שום סיכוי שראש הממשלה ינחה או שראש השב"כ יקבל".

בנימין נתניהו ותמיר פרדו בתל אביב, ב-2014צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ

בראיון ב"עובדה" סיפר פרדו כי לפני מינויו, הוא ונתניהו נפגשו שלוש פעמים לשיחות שעל הרצף "בין נאמנות לאמינות". "אמרתי לו: 'אני הייתי פקוד של אח שלך, יוני בחר בי להיות לידו יותר מפעם אחת, אבל גם בפעם האחרונה. הוא סמך עלי בנאמנות'", סיפר פרדו. כשנשאל מה נתניהו השיב, אמר: "הוא לא ענה, אבל הוא מינה אותי". לדבריו, השניים דיברו על הכול. "לא היתה לי בעיה לנהל איתו שיחה מעמיקה, הוא מעולם לא חתך אותי", סיפר. הוא הוסיף: "מה שקורה בשנים האחרונות בישראל זה שלילת הלגיטימציה לחשוב אחרת. אם אתה לא חושב ומתבטא כפי שראש הממשלה מתבטא, באותו רגע אתה עובר לצד של הבוגדים".

מלשכת ראש הממשלה נמסר ל"עובדה": "הטענה שראש הממשלה ביקש מראש השב"כ לבצע האזנות לרמטכ"ל ולראש המוסד מופרכת לחלוטין. זהו עיוות מוחלט של מאמצים מערכתיים שנעשים מעת לעת כדי לשמור על ביטחון מידע בנושאים רגישים בעלי חשיבות עליונה לביטחון ישראל. ההחלטה באילו אמצעים להשתמש ומול אילו גורמים, נתונה בידי הגורמים המוסמכים". 

בתחקיר דווח עוד כי נתניהו הורה ב-2011 למוסד ולצה"ל להיערך לתקיפה באיראן בתוך 15 יום. פרדו, שנכנס לתפקידו באותה שנה, נשאל בראיון אם האמין שהתקיפה תצא לפועל. לדבריו, "זה לא משהו שמותר לעשות ולהשתמש בו בשביל לתרגל. זאת אומרת אם מישהו עושה את זה יש לזה שתי תכליות. תכלית אחת זה אכן שהוא מתכוון, ואפשרות שנייה זה שהוא מאותת. מישהו שם בחוץ יידע מזה. יכול להיות שגם מישהו מארצות הברית יידע מזה בצורה כזו או אחרת, וזה יניע אותו לעשות משהו". פרדו הוסיף כי "בדברים האלה צריך להאמין לאנשים, זה הקברניטים שלך. אז כשהוא אומר לך 'תיכנס לתהליך של ספירה לאחור', אתה מבין שהוא לא משחק איתך משחקים. לדברים האלה יש משמעויות אדירות".

בעקבות הוראת נתניהו, ראש המוסד לשעבר החל לברר אם ראש הממשלה מוסמך לתת הנחיה שכזאת, מחשש שתקיפה באיראן תוביל את ישראל למלחמה. פרדו נשאל אם מבחינתו תקיפה באיראן כמוה כהחלטה על פתיחה במלחמה, והשיב: "חד וחלק".

"עשיתי בירורים מכל מה שיכולתי לעשות", סיפר. "בדקתי עם ראשי מוסד קודמים, בדקתי החל מחקה (יצחק חופי) שהיה ראש המוסד, ועד מאיר דגן ועד בכלל. בדקתי עם יועצים משפטיים. התייעצתי עם כל מי שיכולתי להתייעץ בשביל להבין מי מוסמך לתת הנחיות בכל נושא של פתיחה במלחמה". לדבריו, נתניהו ידע על הבירורים שביצע.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ