ממשל טראמפ שוקל להכפיף נציגות המשמשת את הפלסטינים לשגרירות בירושלים

הקונסוליה מהווה את ציר הקשר המרכזי של ארה"ב לרשות הפלסטינית בגדה המערבית, והצעד עלול להעמיק את הנתק בין הרשות לבית הלבן. משרד החוץ האמריקאי: כיום אין שינוי במעמד הקונסוליה

אמיר תיבון
אמיר תיבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הקונסוליה האמריקאית ברחוב אגרון
אמיר תיבון
אמיר תיבון

ארה"ב שוקלת להכפיף את הקונסוליה האמריקאית הכללית בירושלים לשגרירות החדשה בעיר, כך דווח היום (שישי) בסוכנות הידיעות אי-פי. הקונסוליה משרתת בעיקר את הפלסטינים בירושלים ומהווה את ציר הקשר המרכזי של ארה"ב להנהגה הפלסטינית בגדה המערבית.

משמעות המהלך היא שהקונסוליה תפסיק לשמש כמשלחת דיפלומטית עצמאית וההנהגה הפלסטינית והפלסטינים במזרח ירושלים יאלצו לעבוד עם גוף אשר פועל תחת השגרירות בישראל. הדבר יכול להתפרש כפגיעה במעמדם של הפלסטינים מול ארה"ב, ובשל הביקורת של הפלסטינים על השגריר דיוויד פרידמן – גם להעמיק את הנתק בין שני הצדדים.

השגריר פרידמן בטקס חנוכת השגרירות האמריקאית בירושלים, החודשצילום: אמיל סלמן

בדיווח של אי-פי נכתב כי טרם התקבלה החלטה בנושא. עם זאת, נכתב כי פרידמן דוחף את הממשל לשנות את מעמדה של הקונסוליה, בטענה שאין סיבה שתהיה קונסוליה נוספת בעיר לאחר שנפתחה השגרירות.

הקונסוליה היא אחת הנציגויות הדיפלומטיות היחידות של ארה"ב שמדווחת ישירות למשרד החוץ האמריקאי בוושינגטון, ולא לשגרירות הקרובה אליה. נציגות דיפלומטית נוספת שזוכה למעמד דומה היא הקונסוליה האמריקאית בהונג קונג, שאינה כפופה לשגרירות בבייג'ינג. הקונסול בירושלים נחשב לאיש הקשר המרכזי של הממשל לפלסטינים בגדה המערבית ובעזה, שאינם מעוניינים שהקשר שלהם מול וושינגטון יעבור דרך שגרירות ארה"ב בישראל.

שינוי מעמדה של הקונסוליה והכפפתה לשגרירות בירושלים עשויה לסבך עוד יותר את יחסי ארה"ב עם הרשות הפלסטינית, שנמצאים בנקודת שפל מאז החלטתו של הנשיא דונלד טראמפ להכיר בירושלים כבירת ישראל. ברשות הפלסטינית רואים בשגריר פרידמן איש ימין קיצוני שמחויב להרחבת ההתנחלויות ומתנגד לפתרון מדיני לסכסוך הישראלי-פלסטיני. הסיכוי שהרשות תרצה לעבוד מול נציגות דיפלומטית שכפופה לפרידמן נמוך מאד. במשרד החוץ האמריקאי אמרו בתגובה לדיווח כי כיום אין שינוי במעמד הקונסוליה.

ממשל טראמפ שוקל לפרסם בסוף החודש את תוכנית השלום שלו לסכסוך הישראלי-פלסטיני, שעליה עובד צוות מצומצם בבית הלבן זה יותר משנה. בכירים בממשל התחייבו כי התכנית תהיה "טובה לשני הצדדים" וכי גם ישראל וגם הפלסטינים יאהבו רק חלק ממרכיביה. הרשות הפלסטינית מסרבת לדון בתכנית, בטענה שהממשל הנוכחי אימץ לחלוטין את עמדותיה של ישראל ומוטה כנגד הפלסטינים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ