אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

שריפות פרצו היום (שבת) בשדות של יישובי עוטף עזה. שירותי כבאות והצלה חושדים כי המקור לשריפות הוא עפיפוני תבערה שנשלחו מרצועת עזה. שריפה כילתה כ-300 דונם של חורש בשמורת כרמיה, ועשרה צוותי כיבוי, בסיוע ארבעה מטוסים, הופעלו כדי להשתלט עליה. במהלך סוף השבוע פרצו בעוטף עזה שריפות ב-20 מוקדים.

השריפות החלו בשעות הבוקר, ופרצו בכיסופים, ניר-עם, גבים ובארי. כוחות כיבוי האש השתלטו על השריפות, פרט לזו המשתוללת בבארי - שם עדיין פועלים צוותי כיבוי והצלה.

שריפה בבארי, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ
מטוס כיבוי בעוטף עזה, היוםצילום: אמנון זיו

גדי ירקוני, ראש מועצת אשכול, מסר: "אירועי השבוע החולף באשכול אינם עונים להגדרה של 'שקט'. לא נהיה מוכנים למציאות של ירי ספוראדי לשטחנו. אנו נמצאים בקשר שוטף עם הצבא ובהערכות המצב האחרונות אין שינוי בהנחיות לתושבים. עודכנו על ידי הצבא שכיפת ברזל נפרסה במרחב המועצה ומהווה נדבך חדש נוסף ומשמעותי מבחינתנו להגנה עלינו. הוכחה לכך הוא היירוט המוצלח הערב של הרקטה על ידי כיפת ברזל. אנו סומכים על צה"ל שידע לקבל את ההחלטות הנכונות יחד עם הדרג המדיני להחזרת השקט לטווח הארוך".

אתמול פרצו בעוטף עזה שריפות נוספות, וצוותי כיבוי השתלטו על שריפות באזור בארי, נחל עוז, כפר עזה ומפלסים.

מאז החלו ההפגנות השבועיות בגבול רצועת עזה בסוף מארס, פלסטינים עשו שימוש בעפיפוני תבערה כדי להצית שריפות בשטחים חקלאיים בעוטף עזה. על רקע זה החל לאחרונה משרד החקלאות להאיץ בחקלאים שבאזור לקצור את יבולי החיטה שלהם לפני הזמן המיטבי בשל החשש כי הדליקות ייכלו אותם. המדינה הציעה 60 שקל לדונם למגדלי חיטה בתמורה לקצירה מוקדמת, ומי ששדותיו כבר ניזוקו יפוצה כנפגע פעולת טרור.

מאז סוף מארס נרשמו בעוטף עזה יותר מ-260 שריפות. העפיפונים גרמו לשריפת כ-3,000 דונמים של גידולים חקלאיים, בעיקר חיטה, ועלותם נאמדת ב-4-3 מיליון שקלים. מעבר לכך, נשרפו כ-2,100 דונם ביערות קק"ל, 5,000-4,000 בשמורת הטבע יער הבשור - ועוד אלפי דונמים של חורש וקוצים הפזורים באזור.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ