הסלמה בדרום

צה"ל תקף 15 יעדים צבאיים של חמאס ברצועה; כיפת ברזל יירטה שלושה שיגורים

לאורך הלילה נשמעו אזעקות בעוטף עזה ולאחריהן יורטו שיגורים בשמי ישראל ■ צה"ל תקף בתגובה פעמיים ברצועה ומסר כי "חמאס נושא באחריות לכל המתרחש ברצועה" ■ ארגון הנמנה על גדודי אל-אקצא נטל אחריות על הירי לישראל אמש

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יירוט רקטה מעל מועצה אזורית אשכול, היום
יירוט רקטה מעל מועצה אזורית אשכול, אתמולצילום: אליהו הרשקוביץ

צה"ל תקף הלילה והבוקר (ראשון) 15 יעדים צבאיים של ארגון חמאס ברצועת עזה בתגובה לירי לעבר ישראל אמש והלילה. בשעה 1:00 הודיע הצבא כי מטוסי קרב תקפו יעדים בשלושה מתחמים של חמאס ברצועה, בהם שני אתרים לייצור ולאחסון אמצעי לחימה וכן מתחם צבאי. לאחר כחמש שעות הודיע צה"ל על תקיפה נוספת - הפעם של חמישה יעדים במתחם צבאי השייך לכוח הימי של חמאס בצפון הרצועה. הירי אמש לעבר שטח ישראל הפר לראשונה את הפסקת האש בין ישראל לחמאס, שנכנסה לתוקף ביום רביעי האחרון.

אתמול בערב נורו שתי פצצות מרגמה מרצועת עזה לעבר המועצה האזורית אשכול. לפי הצבא, אחת מהן יורטה בידי מערכת כיפת ברזל והשנייה ככל הנראה נפלה בשטח הרצועה. הבוקר לקחו אחריות על הירי גדודי אחמד אבו אריש הנמנים עם גדודי חללי אל-אקצא. לפי הפלסטינים, יכולותיו של הארגון מוגבלות, והוא ככל הנראה ביצע את הירי בתגובה למות החובשת הפלסטינית בסוף השבוע.

תקיפת צה"ל בצפון הרצועה, הבוקר

בתגובה לירי תקף כאמור הצבא שלושה מתחמים של חמאס ברצועה. מצה"ל נמסר כי  התקיפות בוצעו "בתגובה לירי הרקטות ולאירועי הטרור שהוביל ואפשר ארגון הטרור חמאס במהלך סוף השבוע, ובהם השלכת רימון ומטענים, ניסיונות לפריצת הגדר, פגיעה בתשתיות ביטחונית ושריפת שטחים בשטח ישראל על ידי עפיפוני ובלוני תבערה".

לאחר התקיפות, הירי מרצועת עזה נמשך. בסביבות השעה 1:00 נשמעו שתי אזעקות צבע אדום בשדרות ובמועצה האזורית שער הנגב. מצה"ל נמסר כי זוהה שיגור אחד שיורט בידי מערכת כיפת ברזל. כעבור כרבע שעה נשמעה אזעקה נוספת במועצה האזורית אשכול, ולאחריה מסר צה"ל כי זוהה שיגור נוסף, שיורט גם כן בידי כיפת ברזל. לקראת השעה 3:00 לפנות בוקר נשמעו שוב אזעקות במועצות שער הנגב וחוף אשקלון. לפי צה"ל, גם במקרה זה זוהה שיגור שיורט. רבע שעה לאחר מכן הופעלו שוב האזעקות, וזוהה שיגור אחד לעבר שטח ישראל. בכל המקרים לא דווח על נפגעים.

בסביבות השעה 6:00 לפנות בוקר מסר צה"ל כי תקף יעדי טרור של חמאס בצפון הרצועה, זאת "בתגובה לירי תלול מסלול שבוצע במהלך הלילה משטח רצועת עזה לעבר שטח הארץ". לפי הצבא, "חמאס נושא באחריות לכל המתרחש ברצועה וממנה, ובתוך כך לתקיפות החמורות כנגד מדינת ישראל ואזרחיה".

לפי דיווחים בעזה, מומחי חבלה של חמאס ניטרלו טיל כיפת ברזל שנחת על בית באזור בית חאנון, והוא יועבר לבדיקת מומחי נשק של הזרוע הצבאית של הארגון. לפי עדויות, הטיל לא התפוצץ וגרם לנזק קל בלבד. 

שריפה בשדה סמוך לבארי, אתמול
שריפה בשדה סמוך לבארי, שלשוםצילום: אליהו הרשקוביץ

ביום רביעי ישראל וחמאס הסכימו לחזור להבנות הפסקת האש של 2014, שהושגו בתום מבצע צוק איתן. ההסכם הושג לאחר חילופי אש בין ישראל לרצועה שהוגדרו כקשים ביותר מאז המבצע, שכללו כ-100 שיגורים לעבר ישראל במשך יממה. ההסכם הושג בין חמאס למצרים באופן חד-צדדי, ללא נוכחות ישראלית בשיחות. בצה"ל הצהירו אז כי ההבנות יכובדו בתנאי שחמאס יעצור את הירי ושהשקט יישמר.

משרד הבריאות הפלסטיני דיווח הבוקר כי נעים חמאדה, מפגין שנפצע מאש חיה של צה"ל בהפגנות בגבול הרצועה בחודש שעבר, מת מפצעיו. בכך, עלה ל-120 מספר ההרוגים מאז החלו ההפגנות באזור גדר המערכת.

מהלך סוף השבוע פרצו שריפות ב-20 מוקדים בעוטף עזה. שירותי כבאות והצלה מסרו כי המקור לשריפות הוא ככל הנראה עפיפוני תבערה שנשלחו מרצועת עזה. במקביל, סיכל אתמול צה"ל חדירה של חוליית מחבלים שניסתה לחצות את גדר המערכת בדרום הרצועה. 

בשריפות שפרצו ביום שישי באזור בארי, נשרף מטע אגבות ותיק שנשתל ב-1946 סמוך לבארי הישנה. בשנים אלו נשתלו אגבות בכמה מוקדים ברחבי הנגב המערבי, לשימוש תעשיית חבלים שהיה רצון לפתח בארץ אך לא הרבתה ימים. "זה מטע שהוא לא לצורך מסחרי, ורובו - כמעט כולו - נשרף", סיפר אבידע בכר, מנכ"ל החקלאות בבארי. הוא הוסיף כי במטע יש כמה עשרות צמחים ורובם נפגעו בדרגות שונות. "הטבע בסוף משתקם, ייקח כמה שנים אולי, אבל הוא ישתקם לאט לאט. אנחנו עוד לא יודעים את הנזק למטע כי החום עושה יותר נזקים מהשריפה עצמה. אנחנו נדע לאמוד את הנזקים בערך בעוד שבוע-שבועיים".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ