עמידרור על הדיווח כי נתניהו ביקש להאזין לפרדו וגנץ: אם צריך להאזין, מאזינים

ראש המטה לביטחון לאומי לשעבר התייחס לדיווח כי נתניהו ביקש להאזין לשורת שותפי סוד, ואמר כי האזנות הן אמצעי לגיטימי כדי למנוע הדלפות

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלוף במיל' יעקב עמידרור, ב-2012
אלוף במיל' יעקב עמידרור, ב-2012צילום: דניאל בר און
הארץ

ראש המטה לביטחון לאומי לשעבר, אלוף במיל' יעקב עמידרור, התייחס היום (ראשון) לדיווח ב"עובדה" כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה לראש השב"כ לשעבר יורם כהן להאזין לראש המוסד תמיר פרדו ולרמטכ"ל בני גנץ. לדבריו, אין כל פסול בבקשה כזו. "במדינת ישראל מסתובבים כל מיני סודות שאוי ואבוי אם יצאו החוצה ומדי פעם מישהו אומר למישהו 'שמע תפקח ששום דבר לא ייצא החוצה'", אמר, "תן להם לעשות את זה כמו שהם מבינים. הם רוצים להאזין? שיאזינו".

בראיון לכאן ב', אמר עמידרור שהוא עצמו נבדק בפוליגרף פעמים רבות כדי למנוע הדלפות, ואין עם כך בעיה. כמו כן, אמר שהאזנות הן פרקטיקה ידועה, אך שראש הממשלה לא יכול להורות על האזנה ללא ייעוץ משפטי. "ראש הממשלה לא יכול לסגור עם ראש השב"כ האזנות, אין דבר כזה במדינת ישראל", אמר. על תגובתו של ראש השב"כ לשעבר יורם כהן, שלפי הדיווח נרעש מהבקשה להאזין לראשי מערכת הביטחון, אמר: "זה שהוא הזדעזע זה בסדר, זה תפקידו".

מנגד, המשנה לראש המוסד לשעבר, רם בן ברק, אמר כי הבקשה להאזנות היא בעייתית, למרות שלדבריו החשש של נתניהו מהדלפות מוצדק. כנשאל בראיון לגל"צ מה דעתו על כך שפרדו בדק את חוקיות הנחיות נתניהו לגבי איראן, ענה: "לפני שראש המוסד ממלא פקודה, הוא הולך לבדוק את החוקיות שלה, זה משהו לגיטימי כי הוא היה ראש מוסד חדש". יחד עם זאת, הוסיף: "להגיד לך שאני שמח שזה קרה? לא, אני לא שמח שזה קרה". 

גם אלוף במיל' עמירם לוין, ששירת כמשנה לראש המוסד, ביקר את פרדו על בדיקת חוקיות הוראות ראש הממשלה. "תמיר פרדו לא צריך להתייעץ עם יועצים משפטיים לגבי הפקודות שהוא מקבל", אמר. "אנשים בכירים מאוד במדינת ישראל בתקופה האחרונה מרשים לעצמם לדבר בחופשיות על נושאים מסווגים", הוסיף. לאחר שידור הראיון של פרדו כתב בטוויטר: "ראיון מיותר. נדמה לי שגם תמיר יצטער עליו".

לפי "עובדה", נתניהו פנה לראש השב"כ לשעבר יורם כהן בבקשה להשתמש ביכולות השב"כ כדי לפקח על שורת בכירים, ובהם פרדו והרמטכ"ל לשעבר בני גנץ, גם באמצעות האזנה לטלפונים שלהם. על פי הפרסום, כהן סירב, כיוון שסבר כי השב"כ אינו אמור לנקוט צעד כה קיצוני כלפי העומדים בראש זרועות הביטחון האחרות. עוד פורסם כי פרדו ביקש לבדוק את חוקיות הנחיה שנתן נתניהו להיערך לתקיפה באיראן בתוך 15 יום.

כהן הכחיש שקיבל הנחיה "ספציפית" להאזין לרמטכ"ל ולראש המוסד, אבל לא הכחיש את הפרסום כי נתניהו ביקש להאזין ל"שורה של שותפי סוד". גם נתניהו הכחיש שביקש מכהן להאזין לטלפונים של הרמטכ"ל וראש המוסד. "מעולם לא ביקשתי להאזין לרמטכ״ל ולראש המוסד. זהו שקר מוחלט", כתב נתניהו בטוויטר, "אין גבול לשקרים!".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ