נעה לנדאו
נעה לנדאו
ברלין

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר היום (שני) כי פעילות איראן במזרח התיכון עלולה להוביל למלחמת דת. "הנוכחות האיראנית הצבאית כוללת 18 אלף שיעים במליציות מאפגניסטאן ופקיסטאן ומטרתם צבאית ודתית", אמר לאחר פגישה בברלין עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל. לדבריו, הקמפיין האיראני "יתסיס עוד מלחמת דת בסוריה". 

נתניהו אמר כי ההקלה בסנקציות והסכם הגרעין סייעו במימון פעילותה של טהראן. "צריך לשבור את מכונת הכסף שלהם שמסכנת גם את גרמניה ואירופה", אמר נתניהו, "על איראן לעזוב את כל חלקי סוריה". 

מרקל אמרה כי יש לטפל בתוכנית הטילים הבליסטיים של איראן. "התנהגות איראן באזור אכן מדאיגה אותנו, ואנו סבורים שצריך לטפל בפעילות שלה באזור ובתוכנית הבליסטית", אמרה. מרקל הוסיפה כי גרמניה עדיין תומכת בהסכם הגרעין, "למרות שיש לנו חילוקי דעות על האפקטיביות של ההסכם". "אנחנו סבורים שההסכם מונע מהם להשיג נשק גרעיני", אמרה.

עוד אמר נתניהו כי יפגוש את שגריר ארה"ב בגרמניה, ריצ'רד גרנל, בשדה התעופה לבקשת השגריר. בקשתו של שגריר מראש מדינה להיפגש במדינה שלישית נחשבת לחריגה. בראיון לאתר הימין הקיצוני ברייטבארט, אמר גרנל כי הוא רוצה לחזק את השמרנים באירופה. הוא אף כינה את קנצלר אוסטריה, סבסטיאן קורץ הימני, "כוכב רוק". פוליטיקאים בגרמניה מתחו ביקורת על דבריו, ומשרד החוץ של גרמניה ביקש מארה"ב להבהיר את הדברים. 

לפני המראתו אמר נתניהו כי ימשיך להפעיל לחץ נגד תוכנית הגרעין של איראן. "אני יוצא לביקור חשוב ואעלה שני נושאים: איראן ואיראן", אמר, "צריך להעצים את הלחץ הזה. ייתכן שאין על כך הסכמה כרגע, אבל לאורך זמן תתגבש הבנה". נתניהו הוסיף כי הוא מקווה לגבש מדיניות מוסכמת נגד התבססות כוחות איראניים בסוריה.

נתניהו יצא הבוקר לסדרת פגישות במעצמות אירופה על עתיד הסכם הגרעין לראשונה מאז פרישת ארה"ב ממנו. הביקור החל בברלין, בערב יטוס נתניהו לפריז ומחר ייפגש עם נשיא צרפת עמנואל מקרון בארמון האליזה. ביום רביעי ייפגש נתניהו עם ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי ועם שר החוץ של בריטניה בוריס ג'ונסון. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ