הכנסת דנה במצב הנשים בעזה; זועבי: "אתם רוצים שימותו מוות איטי"

בדיון הוצגו נתונים על הקושי של חולי סרטן בעזה לקבל טיפול. ח"כים מהקואליציה טענו שהאחריות על הרצועה מוטלת על חמאס. יחימוביץ': "הבעיה של הנשים בעזה היא גם הבעיה של ישראל"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פלסטיניות נושאות שלטים באנגלית
הפגנה של חולות סרטן שלא מתאפשרת יציאתן מעזה לטיפולים, דצמבר 2016צילום: MAJDI FATHI / NurPhoto

הוועדה למעמד האשה דנה הבוקר (שני) במצבן של נשים ברצועת עזה על רקע הסגר, בצל ביקורת מצד חברי קואליציה ואופוזיציה כאחד. בדיון שיזמה ח"כ עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת) הוצגו נתונים אודות הקושי של חולי וחולות סרטן לקבל טיפול רפואי ברצועה, או להיכנס לישראל לטובת טיפול. ח"כים מהקואליציה מתחו ביקורת על עצם קיום הדיון ואמרו שהאחריות על עזה מוטלת על חמאס, ואילו ח"כ חנין זועבי תקפה את הח"כים על שאינם מוכנים להכיר באחריות ישראל על המצב בעזה.

הדיון בוועדה היה מתוח. ח"כ ענת ברקו (הליכוד) הוצאה ממנו לאחר שביקרה את הניסיון, לדבריה, להטיל את האחריות על המצב בעזה על ממשלת ישראל. "ישראל לא שולחת נשים וילדים לגדר", צעקה, "אף חייל לא יורה כי בא לו לירות". חברי הכנסת נחמן שי (המחנה הציוני) ומרב בן ארי (כולנו), מחו בימים האחרונים על עצם קיום הדיון, אך לבסוף הגיעו אליו והתעמתו עם תומא סלימאן.

הפסקת חשמל בחדר טיפול נמרץ בבית חולים בעזה, בפברוארצילום: MOHAMMED SALEM/רויטרס

ראשונת הדוברים בוועדה, ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני), ביקרה בחריפות את הניסיונות לסכל את הדיון. "ההאשמה שאת מנצלת את הוועדה כדי לקדם אג'נדה אישית היא לא האשמה, אלא עובדה", אמרה. "כולנו מנצלים את הוועדות כדי לממש אידיאולוגיה. ברוב המקרים היא שנויה במחלוקת. כל דיון בשאלה אם מותר או אסור לעסוק בנושאים האלה הוא לא דמוקרטי. הבעיה של הנשים בעזה היא גם הבעיה של מדינת ישראל".

מור אפרת, נציגת הארגון רופאים לזכויות אדם, חשפה נתונים לפיהם ברצועת עזה לא נערכים טיפולי הקרנה לחולי סרטן, וטיפולים כימותרפיים ניתנים באופן חלקי בלבד בשל מחסור בתרומות ובציוד רפואי הולם. לפי הנתונים, למעלה מ-6,000 פלסטינים חולי סרטן מגישים מדי שנה בקשה לצאת לישראל כדי לקבל טיפול רפואי, שניתן על פי רוב בבית החולים אוגוסטה ויקטוריה בירושלים. על פי הנהלים, יש להגיש את הבקשה להיתר 23 יום מראש, ואולם "נהלים לחוד ומציאות לחוד", אמרה אפרת. "חולות מחכות חצי שנה עד שמונה חודשים רק כדי לדעת אם יש להן היתר כניסה לישראל. זה זמן קריטי. כשאנחנו פונים לצה"ל באופן פרטני, זה מסתדר. לדבריה, לאורך השנים במערכת הביטחון הולכים ומקשים על קבלת היתרים: בעוד שב-2012 יותר מ-90% מהחולים שביקשו להיכנס לישראל קיבלו אישור, בשנה שעברה אושרו כמחצית מהבקשות בלבד.

ח"כ חנין זועבי (הרשימה המשותפת), זעמה בדיון. "הקושי של הח"כים הוא להכיר באחריות שלהם על מה שנעשה בעזה", אמרה. "אולי על חמאס לבנות בתי חולים, אבל על ישראל לא להפציץ בתי חולים". אחר כך קראה, "אתם רוצים שימותו מוות איטי". ח"כ בן ארי, שדרשה בימים האחרונים לכלול בדיון גם את מצבן של נשות עוטף עזה, נדרכה: "אנחנו ממיתים במוות איטי?", שאלה את זועבי. "אתן לא מדברות על הפיל שבחדר", הוסיפה. "יש שלטון שנבחר. שלטון חמאס. והוא מתעמר באזרחים שלו במדיניות כושלת בתחומי החינוך, הרווחה והבריאות. אין תרומות להקרנות בעזה, כי הכסף הולך לבנות מנהרות. למה להתעסק בעובדות אם אפשר להאשים את מדינת ישראל? מי מונע מחמאס להקים בתי חולים?".

ח"כ לאה פדידה (המחנה הציוני) אמרה: "הדיון הזה לא אמיתי. קיים מצב מלחמה. קיים שלטון חמאס. האחריות היחידה היא על שלטון חמאס". ח"כ שי אמר בימים האחרונים כי תומא סלימאן הוסיפה לסדר היום, מאחורי גבם של חברי הוועדה, את העיסוק במצב חולות הסרטן, כדי להעמיד באור שלילי את התנגדותם לקיום הדיון. "אני לא מכיר בישראל אדם אחד שיתנגד לטיפול בחולי סרטן", אמר. "אם יש מקרים שאנחנו יכולים לסייע ולבדוק אצל מתאם הפעולות בשטחים, אני מעמיד את עצמי לרשותכם כבר עכשיו".

ח"כ מיכל רוזין (מרצ) מתחה ביקורת חריגה על ענת ברקו מימין ועל חנין זועבי משמאל, וטענה ששתיהן החמיצו את האפשרויות הגלומות בדיון. "פספסתן לגמרי מהו פמיניזם. גם ברקו וגם זועבי לא תורמות לשיח הפמיניסטי בחדר הזה. פמיניזם הוא היכולת להבין שנשים מסוגלות לראות את המעבר, את שותפות הגורל שנשים וילדים הם הסובלים הכי הרבה מסכסוכים דתיים ולאומיים. הדיון פה הראה את חוסר היכולת שלנו לראות את המשותף".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ